Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 13, 2020

Landsberger Turnierserie 2020 Turnier 01/20

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Matthias Porn
7 (7/0) 35 (28/7)
80%
20
2 Mika Reitgassl
7 (5/2) 38 (23/15)
61%
17
3 Maximilian Schreiber
TSV 1882 Landsberg
6 (5/1) 35 (23/12)
66%
15
4 Christian Otto
6 (4/2) 30 (17/13)
57%
13
5 Thomas Lichtenstern
TSV 1882 Landsberg
5 (4/1) 24 (17/7)
71%
11
6 Thomas Berndl
TSV 1882 Landsberg
5 (3/2) 23 (15/8)
65%
9
7 Dirk Nier
TSV 1882 Landsberg
5 (3/2) 22 (14/8)
64%
7
8 Bernd Stuber
TSV 1882 Landsberg
5 (3/2) 21 (12/9)
57%
5
9 Christian Fromm
TSV 1882 Landsberg
4 (3/1) 18 (12/6)
67%
4
Show more
10 Andreas Steinkohl
TSV 1882 Landsberg
4 (2/2) 24 (14/10)
58%
3
11 Rainer Hans
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
2
12 Claudio Osterthaler
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
1
13 Josef Csik
4 (1/3) 24 (9/15)
38%
0
14 Michael Schmidt
TSV 1882 Landsberg
4 (1/3) 18 (6/12)
33%
0
15 Sandra Walenta
4 (1/3) 18 (6/12)
33%
0
16 Christoph Klingler
4 (1/3) 17 (5/12)
29%
0
17 Axel Ernst
TSV 1882 Landsberg
4 (0/4) 22 (6/16)
27%
0
18 Dieter Würzinger
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
0
19 Urte Klatz-Schmuck
4 (0/4) 18 (2/16)
11%
0
20 Durdica Walenta
4 (0/4) 16 (0/16)
0%
0
Entry deadline Feb 13, 2020, 6:00 PM (local time)
Starts Feb 13, 2020, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings Landsberger Turnierserie 2020
Organizer TSV 1882 Landsberg
Contact Thomas Lichtenstern (mactom@gmx.de)
More info
Achtung: Bei unentschuldigtem Nichterscheinen behält sich die Turnierleitung zukünftigen Ausschluss vor!

Die Auslosung findet um 18:00 Uhr statt, sodass die ersten Partien auch schon ab 18:00 Uhr gespielt werden können.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Berndl 4 3 0 1 14 4 10 0 0 0 0.778 3
2 Bernd Stuber 4 3 0 1 12 5 7 0 0 0 0.706 3
3 Christian Fromm 4 3 0 1 12 6 6 0 0 0 0.667 3
4 Christoph Klingler 4 1 0 3 5 12 -7 0 0 0 0.294 1
5 Durdica Walenta 4 0 0 4 0 16 -16 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Matthias Porn 4 4 0 0 16 7 9 0 0 0 0.696 4
2 Christian Otto 4 3 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 3
3 Andreas Steinkohl 4 2 0 2 14 10 4 0 0 0 0.583 2
4 Sandra Walenta 4 1 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 1
5 Dieter Würzinger 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Lichtenstern 4 4 0 0 16 3 13 0 0 0 0.842 4
2 Dirk Nier 4 3 0 1 13 4 9 0 0 0 0.765 3
3 Claudio Osterthaler 4 2 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 2
4 Michael Schmidt 4 1 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 1
5 Urte Klatz-Schmuck 4 0 0 4 2 16 -14 0 0 0 0.111 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maximilian Schreiber 4 4 0 0 16 7 9 0 0 0 0.696 4
2 Mika Reitgassl 4 3 0 1 15 7 8 0 0 0 0.682 3
3 Rainer Hans 4 2 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 2
4 Josef Csik 4 1 0 3 9 15 -6 0 0 0 0.375 1
5 Axel Ernst 4 0 0 4 6 16 -10 0 0 0 0.273 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Thomas Berndl
Germany
Bernd Stuber
Thu 18:09  Table 1
2-A   
Germany
Christian Fromm
Croatia
Durdica Walenta
Thu 18:51  Table 1
3-B   
Germany
Christian Otto
Croatia
Sandra Walenta
Thu 21:05  Table 3
4-B   
Germany
Dieter Würzinger
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 18:09  Table 2
5-C   
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Germany
Thomas Lichtenstern
Thu 19:28  Table 7
6-C   
Germany
Claudio Osterthaler
Germany
Michael Schmidt
Thu 19:16  Table 3
7-D   
Hungary
Josef Csik
Germany
Rainer Hans
Thu 19:17  Table 6
8-D   
Germany
Maximilian Schreiber
Germany
Mika Reitgassl
Thu 21:21  Table 4

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Bernd Stuber
Croatia
Durdica Walenta
Thu 21:51  Table 7
10-A   
Germany
Thomas Berndl
Germany
Christoph Klingler
Thu 19:36  Table 4
11-B   
Croatia
Sandra Walenta
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 19:27  Table 2
12-B   
Germany
Christian Otto
Germany
Matthias Porn
Thu 19:43  Table 1
13-C   
Germany
Thomas Lichtenstern
Germany
Michael Schmidt
Thu 18:11  Table 5
14-C   
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Germany
Dirk Nier
Thu 18:30  Table 6
15-D   
Germany
Rainer Hans
Germany
Mika Reitgassl
Thu 18:09  Table 3
16-D   
Hungary
Josef Csik
Germany
Axel Ernst
Thu 20:52  Table 5

Round 3

Race to 4
17-A   
Croatia
Durdica Walenta
Germany
Christoph Klingler
Thu 20:12  Table 2
18-A   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Christian Fromm
Thu 20:06  Table 4
19-B   
Germany
Andreas Steinkohl
Germany
Matthias Porn
Thu 20:29  Table 1
20-B   
Croatia
Sandra Walenta
Germany
Dieter Würzinger
Thu 20:14  Table 3
21-C   
Germany
Michael Schmidt
Germany
Dirk Nier
Thu 20:31  Table 6
22-C   
Germany
Thomas Lichtenstern
Germany
Claudio Osterthaler
Thu 21:07  Table 2
23-D   
Germany
Mika Reitgassl
Germany
Axel Ernst
Thu 20:00  Table 5
24-D   
Germany
Rainer Hans
Germany
Maximilian Schreiber
Thu 20:37  Table 4

Round 4

Race to 4
25-A   
Germany
Christoph Klingler
Germany
Christian Fromm
Thu 18:10  Table 4
26-A   
Croatia
Durdica Walenta
Germany
Thomas Berndl
Thu 22:38  Table 2
27-B   
Germany
Matthias Porn
Germany
Dieter Würzinger
Thu 22:00  Table 3
28-B   
Germany
Andreas Steinkohl
Germany
Christian Otto
Thu 22:01  Table 1
29-C   
Germany
Dirk Nier
Germany
Claudio Osterthaler
Thu 23:22  Table 2
30-C   
Germany
Michael Schmidt
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Thu 21:20  Table 1
31-D   
Germany
Axel Ernst
Germany
Maximilian Schreiber
Thu 19:09  Table 5
32-D   
Germany
Mika Reitgassl
Hungary
Josef Csik
Thu 23:39  Table 4

Round 5

Race to 4
33-A   
Germany
Christian Fromm
Germany
Thomas Berndl
Thu 21:09  Table 6
34-A   
Germany
Christoph Klingler
Germany
Bernd Stuber
Thu 18:57  Table 4
35-B   
Germany
Dieter Würzinger
Germany
Christian Otto
Thu 23:08  Table 1
36-B   
Germany
Matthias Porn
Croatia
Sandra Walenta
Thu 23:02  Table 3
37-C   
Germany
Claudio Osterthaler
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Thu 22:30  Table 7
38-C   
Germany
Dirk Nier
Germany
Thomas Lichtenstern
Thu 21:50  Table 2
39-D   
Germany
Maximilian Schreiber
Hungary
Josef Csik
Thu 22:49  Table 4
40-D   
Germany
Axel Ernst
Germany
Rainer Hans
Thu 22:09  Table 5

Quarter final

Race to 4
41   
Germany
Thomas Berndl
Germany
Christian Otto
Thu 23:58  Table 1
42   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Matthias Porn
Thu 23:58  Table 2
43   
Germany
Thomas Lichtenstern
Germany
Mika Reitgassl
Thu 23:59  Table 3
44   
Germany
Dirk Nier
Germany
Maximilian Schreiber
Thu 23:59  Table 4

Semi final

Race to 4
45   
Germany
Christian Otto
Germany
Matthias Porn
Fri 00:39  Table 1
46   
Germany
Mika Reitgassl
Germany
Maximilian Schreiber
Fri 00:56  Table 4

Final

Race to 4
47   
Germany
Matthias Porn
Germany
Mika Reitgassl
Fri 01:47  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment