Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

April 13, - April 15, 2018

LT1 Snooker Oslo

Add players

Please wait...
Snooker

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Umar Hayat Ali
Oslo Snooker
6 (6/0) 15 (14/1)
93%
45, 40 40
2 Christopher Schou Watts
Oslo Snooker
6 (5/1) 17 (11/6)
65%
44, 43, 39, 37, 37 35
3 Edwin Ingebrigtsen
Oslo Snooker
5 (3/2) 13 (8/5)
62%
25, 25 30
3 Erik Dullerud
Trondheim Snooker
5 (3/2) 12 (7/5)
58%
30
5 Atle Sponberg
Oslo Snooker
4 (2/2) 10 (4/6)
40%
24
5 Niklas Engstrom
Oslo Snooker
4 (2/2) 8 (4/4)
50%
24
7 Sture Skjæret
Oslo Snooker
4 (1/3) 9 (2/7)
22%
22
7 Basir Ahmadi
Oslo Snooker
4 (1/3) 9 (3/6)
33%
22
9 Kim Kristensen
Oslo Snooker
4 (0/4) 10 (2/8)
20%
43 20
9 Alexander Monsen
Oslo Snooker
4 (0/4) 9 (1/8)
11%
20
Entry deadline Apr 11, 2018, 5:59 PM (local time)
Starts Apr 13, 2018, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (10 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Snooker Region Øst 2018 and Snooker 2018
Organizer Oslo Snooker
Contact Niklas Engstrom (niki2stacks@gmail.com)
More info
Denne turneringen er KUN for spillere tilknyttet arrangørklubben. Unntaket er dersom spilleren er medlem av en klubb i region øst som ikke har tilgang til snookerbord.

Se reglene i TBR
http://www.biljardforbundet.no/info/index.html?10_13_8---snooker_-lt.htm

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Christopher Schou Watts 4 4 0 0 8 2 6 0.8 4
2 Edwin Ingebrigtsen 4 3 0 1 7 2 5 0.778 3
3 Atle Sponberg 4 2 0 2 4 6 -2 0.4 2
4 Basir Ahmadi 4 1 0 3 3 6 -3 0.333 1
5 Kim Kristensen 4 0 0 4 2 8 -6 0.2 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Umar Hayat Ali 4 4 0 0 8 0 8 1 4
2 Erik Dullerud 4 3 0 1 6 2 4 0.75 3
3 Niklas Engstrom 4 2 0 2 4 4 0 0.5 2
4 Sture Skjæret 4 1 0 3 2 7 -5 0.222 1
5 Alexander Monsen 4 0 0 4 1 8 -7 0.111 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Edwin Ingebrigtsen
Kim Kristensen
Sat 09:53 
2-A   
Atle Sponberg
Christopher Schou Watts
Sat 09:54 
3-B   
Erik Dullerud
Sture Skjæret
Sat 09:54 
4-B   
Niklas Engstrom
Umar Hayat Ali
Sat 09:54 

Round 2

Race to 2
5-A   
Kim Kristensen
Christopher Schou Watts
Sat 11:26 
6-A   
Edwin Ingebrigtsen
Basir Ahmadi
Sat 11:26 
7-B   
Sture Skjæret
Umar Hayat Ali
Sat 11:26 
8-B   
Erik Dullerud
Alexander Monsen
Sat 11:26 

Round 3

Race to 2
9-A   
Christopher Schou Watts
Basir Ahmadi
Sat 13:11 
10-A   
Kim Kristensen
Atle Sponberg
Sat 13:11 
11-B   
Umar Hayat Ali
Alexander Monsen
Sat 13:10 
12-B   
Sture Skjæret
Niklas Engstrom
Sat 12:10 

Round 4

Race to 2
13-A   
Basir Ahmadi
Atle Sponberg
Sat 15:22 
14-A   
Christopher Schou Watts
Edwin Ingebrigtsen
Sat 13:54 
15-B   
Alexander Monsen
Niklas Engstrom
Sat 15:20 
16-B   
Umar Hayat Ali
Erik Dullerud
Sat 13:54 

Round 5

Race to 2
17-A   
Atle Sponberg
Edwin Ingebrigtsen
Sat 17:01 
18-A   
Basir Ahmadi
Kim Kristensen
Sat 17:01 
19-B   
Niklas Engstrom
Erik Dullerud
Sat 16:59 
20-B   
Alexander Monsen
Sture Skjæret
Sat 17:01 

Semi final

Race to 3
21   
Christopher Schou Watts
Erik Dullerud
Sat 19:15 
22   
Edwin Ingebrigtsen
Umar Hayat Ali
Sat 19:15 

Final

Race to 3
23   
Christopher Schou Watts
Umar Hayat Ali
Sat 20:21 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer