Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 21, 2022

Lördagscup 2022 #5

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
5 (5/0) 76 (45/31)
59%
125
2 Alexander Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
6 (4/2) 96 (49/47)
51%
100
3 Mervan Jugic-Salkic
Elme Biljardklubb
4 (3/1) 61 (33/28)
54%
75
3 Claes Östlund
Biljardklubben Diamanten
4 (3/1) 64 (35/29)
55%
75
5 Dario Rakic
Bjärnums Biljardklubb
4 (2/2) 64 (32/32)
50%
60
5 Niclas Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
4 (2/2) 59 (30/29)
51%
60
5 Kent Henriksson
Bjärnums Biljardklubb
4 (2/2) 65 (32/33)
49%
60
5 Jonny Liljedahl
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 48 (26/22)
54%
60
9 Conni Litte
Bjärnums Biljardklubb
3 (1/2) 49 (24/25)
49%
45
9 Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 48 (22/26)
46%
45
9 Göran Jonasson
Bjärnums Biljardklubb
3 (1/2) 46 (22/24)
48%
45
9 Saif Saad
3 (1/2) 50 (24/26)
48%
45
13 Karl-Johan Söderberg
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
30
13 Leo Johannesen
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
30
13 Simon Hägg
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 30 (12/18)
40%
30
13 Lars Göran Andersson
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
30
Entry deadline May 19, 2022, 6:00 PM (local time)
Starts May 21, 2022, 11:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (16 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
Rankings Lördagscup 2022
Organizer Bjärnums Biljardklubb
Contact Dario Rakic (dariorakic@hotmail.com, 708336449) and Leo Johannesen (leo.johannesen@gmail.com, +46703431866)
More info
Från jan 2022 startar vi Lördagscupen som kommer att spelas i 11 omgångar på 11 månader med slutspel i december 2022. 16 bäst placerade spelare under säsongen kommer att deltaga i slutspelet.
Detta är en HCP-tävling som alla kan vara med i och handicapsystemet går efter Fargorate och tävlingsledningens egen åsikt för dem som är utanför Fargorate rankingsystem.

Anmälningsavgift 200 kr/omg fördelas på systemet:
75 kr till organisatören
75 kr till deltävlingspris (delas mellan 1:an och 2:an)
50 kr till slutspelet (delas mellan plats 1-5)
Under säsongen spelar man de deltävlingar man har tid med, poäng samlas till slutspelet.
För att var godkänd till slutspel måste man ha spelat minst två deltävlingar.
OBS! KONTANT BETALNING GÄLLER
Rankinglistan https://cuescore.com/ranking/L%C3%B6rdagscup+2022/11708152

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Simon Hägg
6
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
4
Sat 11:05  Table 2
2   
Sweden
Dario Rakic
3
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sat 11:05  Table 3
3   
Sweden
Kent Henriksson
4
Sweden
Victor Hellberg
4
Sat 11:06  Table 1
4   
Sweden
Lars Göran Andersson
4
Sweden
Almin Salkic
-2
R2
Sat 11:45  Table 2
5   
Sweden
Jonny Liljedahl
3
Sweden
Niclas Martinsson
5
Sat 12:03  Table 1
6   
Sweden
Karl-Johan Söderberg
6
Iraq
Saif Saad
4
Sat 12:05  Table 3
7   
Denmark
Leo Johannesen
6
Sweden
Claes Östlund
6
Sat 12:32  Table 2
8   
Denmark
Conni Litte
7
Sweden
Göran Jonasson
6
  Table 1

Winners qualification

Race to 9
9   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
4
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sat 13:12  Table 3
10   
Sweden
Victor Hellberg
4
Sweden
Almin Salkic
-2
R1
Sat 13:17  Table 1
11   
Sweden
Jonny Liljedahl
3
Iraq
Saif Saad
4
Sat 13:21  Table 2
12   
Sweden
Claes Östlund
6
Denmark
Conni Litte
7
Sat 14:05  Table 2

Loser round 1

Race to 9
13   
Sweden
Simon Hägg
6
Sweden
Dario Rakic
3
Sat 14:20  Table 3
14   
Sweden
Kent Henriksson
4
Sweden
Lars Göran Andersson
4
Sat 14:35  Table 1
15   
Sweden
Niclas Martinsson
5
Sweden
Karl-Johan Söderberg
6
Sat 14:41  Table 2
16   
Denmark
Leo Johannesen
6
Sweden
Göran Jonasson
6
Sat 14:49  Table 3

Losers qualification

Race to 9
17   
Sweden
Dario Rakic
3
Denmark
Conni Litte
7
Sat 15:10  Table 2
18   
Sweden
Kent Henriksson
4
Iraq
Saif Saad
4
Sat 15:38  Table 1
19   
Sweden
Niclas Martinsson
5
Sweden
Victor Hellberg
4
Sat 15:31  Table 3
20   
Sweden
Göran Jonasson
6
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sat 15:51  Table 2

Quarter final

Race to 9
21   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
4
Sweden
Kent Henriksson
4
Sat 16:43  Table 2
22   
Sweden
Almin Salkic
-2
R2
Sweden
Dario Rakic
3
Sat 16:43  Table 1
23   
Sweden
Jonny Liljedahl
3
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sat 16:43  Table 3
24   
Sweden
Claes Östlund
6
Sweden
Niclas Martinsson
5
Sat 17:39  Table 2

Semi final

Race to 9
25   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
4
Sweden
Almin Salkic
-2
Sat 17:41  Table 1
26   
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sweden
Claes Östlund
6
Sat 18:14  Table 2

Final

Race to 9
27   
Sweden
Almin Salkic
-2
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sat 19:21  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants