Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 10, 2022

Lördagscup 2022 #12 Final

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
5 (5/0) 75 (45/30)
60%
125
2 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
5 (4/1) 74 (41/33)
55%
100
3 Dario Rakic
Bjärnums Biljardklubb
3 (2/1) 48 (26/22)
54%
75
3 Alexander Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
4 (3/1) 65 (35/30)
54%
75
5 Mervan Jugic-Salkic
Elme Biljardklubb
4 (2/2) 65 (31/34)
48%
60
5 Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 59 (28/31)
47%
60
5 Fuad Dzin
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 59 (31/28)
53%
60
5 Simon Hägg
Staffanstorp Biljardclub
4 (2/2) 61 (29/32)
48%
60
9 Conni Litte
Bjärnums Biljardklubb
3 (1/2) 49 (23/26)
47%
45
9 Leo Johannesen
Bjärnums Biljardklubb
3 (1/2) 48 (23/25)
48%
45
9 Göran Jonasson
Bjärnums Biljardklubb
3 (1/2) 46 (21/25)
46%
45
9 Lars-Göran Andersson
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 30 (12/18)
40%
45
13 Karl-Johan Söderberg
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
30
13 Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
30
13 Niclas Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 34 (16/18)
47%
30
Entry deadline Dec 8, 2022, 12:00 AM (local time)
Starts Dec 10, 2022, 11:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (15 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
Organizer Bjärnums Biljardklubb
Contact Dario Rakic (dariorakic@hotmail.com, 708336449) and Leo Johannesen (leo.johannesen@gmail.com, +46703431866)
More info
Från jan 2022 startar vi Lördagscupen som kommer att spelas i 11 omgångar på 11 månader med slutspel i december 2022. 16 bäst placerade spelare under säsongen kommer att deltaga i slutspelet.
Detta är en HCP-tävling som alla kan vara med i och handicapsystemet går efter Fargorate och tävlingsledningens egen åsikt för dem som är utanför Fargorate rankingsystem.

Anmälningsavgift 200 kr/omg fördelas på systemet:
75 kr till organisatören
75 kr till deltävlingspris (delas mellan 1:an och 2:an)
50 kr till slutspelet (delas mellan plats 1-5)
Under säsongen spelar man de deltävlingar man har tid med, poäng samlas till slutspelet.
För att var godkänd till slutspel måste man ha spelat minst två deltävlingar.
OBS! KONTANT BETALNING GÄLLER
Rankinglistan https://cuescore.com/ranking/L%C3%B6rdagscup+2022/11708152

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Dario Rakic
Walk Over
 
2   
Sweden
Simon Hägg
4
Sweden
Lars Göran Andersson
4
Sat 10:57  Table 3
3   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
2
Sweden
Karl-Johan Söderberg
5
Sat 10:58  Table 2
4   
Sweden
Mahmut Mutto
-4
R4
Sweden
Fuad Dzin
-2
R1
Sat 10:58  Table 1
5   
Denmark
Leo Johannesen
5
Sweden
Almin Salkic
-5
R4
Sat 11:49  Table 2
6   
Sweden
Göran Jonasson
5
Denmark
Henrik Andersen
3
R1
Sat 11:49  Table 3
7   
Denmark
Conni Litte
6
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sat 12:38  Table 1
8   
Sweden
Niclas Martinsson
4
Sweden
Victor Hellberg
2
Sat 12:51  Table 2

Winners qualification

Race to 9
9   
Sweden
Dario Rakic
2
Sweden
Simon Hägg
4
Sat 12:51  Table 3
10   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
2
Sweden
Mahmut Mutto
-4
R1
Sat 13:30  Table 1
11   
Sweden
Almin Salkic
-5
Sweden
Göran Jonasson
5
Sat 13:37  Table 3
12   
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sweden
Victor Hellberg
2
Sat 14:13  Table 2

Loser round 1

Race to 9
13   
Walk Over
Sweden
Lars Göran Andersson
 
14   
Sweden
Karl-Johan Söderberg
5
Sweden
Fuad Dzin
-2
Sat 14:46  Table 3
15   
Denmark
Leo Johannesen
5
Denmark
Henrik Andersen
3
Sat 14:59  Table 1
16   
Denmark
Conni Litte
6
Sweden
Niclas Martinsson
4
Sat 15:23  Table 2

Losers qualification

Race to 9
17   
Sweden
Lars Göran Andersson
4
Sweden
Victor Hellberg
2
Sat 15:57  Table 1
18   
Sweden
Fuad Dzin
-2
R2
Sweden
Göran Jonasson
5
Sat 16:09  Table 3
19   
Denmark
Leo Johannesen
5
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
2
Sat 16:25  Table 2
20   
Denmark
Conni Litte
6
Sweden
Simon Hägg
4
Sat 16:49  Table 1

Quarter final

Race to 9
21   
Sweden
Dario Rakic
2
Sweden
Fuad Dzin
-2
Sat 17:39  Table 1
22   
Sweden
Mahmut Mutto
-4
Sweden
Simon Hägg
4
Sat 17:39  Table 2
23   
Sweden
Almin Salkic
-5
R2
Sweden
Victor Hellberg
2
Sat 17:39  Table 3
24   
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
2
Sat 18:25  Table 2

Semi final

Race to 9
25   
Sweden
Dario Rakic
2
Sweden
Mahmut Mutto
-4
R2
Sat 19:54  Table 1
26   
Sweden
Almin Salkic
-5
R2
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sat 19:54  Table 2

Final

Race to 9
27   
Sweden
Mahmut Mutto
-4
Sweden
Almin Salkic
-5
Sat 21:11  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants