Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 16, 2022

Kreismeisterschaft Unterfranken 8 Ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Zeljko Sosa
8 (8/0) 32 (27/5)
84%
2 Detlef Schwab
8 (7/1) 33 (24/9)
73%
3 Stefan Riesinger
7 (4/3) 30 (19/11)
63%
3 Thomas Stöcker
6 (3/3) 28 (14/14)
50%
5 Gerhard Klöber
6 (5/1) 26 (18/8)
69%
5 Marco Reinisch
6 (4/2) 23 (14/9)
61%
5 Olaf Meyer
6 (4/2) 24 (12/12)
50%
5 Torsten Müller
5 (4/1) 19 (12/7)
63%
9 Uwe Bittner
4 (2/2) 14 (6/8)
43%
Show more
9 Cyrille Josserand
5 (3/2) 19 (10/9)
53%
9 Curtis Smith PoolOnly
5 (3/2) 18 (10/8)
56%
9 Thomas Herr
5 (3/2) 19 (11/8)
58%
13 Brian Dowell
5 (2/3) 19 (8/11)
42%
13 Okun Tuna
5 (2/3) 18 (8/10)
44%
13 Torsten Thomas
5 (3/2) 19 (10/9)
53%
13 Günter Bender
4 (1/3) 16 (7/9)
44%
17 Werner Görgner
4 (1/3) 16 (5/11)
31%
17 Michael Herterich
5 (1/4) 16 (4/12)
25%
17 Marcel Knauft
5 (1/4) 19 (7/12)
37%
17 Jonas Konik
5 (1/4) 18 (5/13)
28%
21 Joachim Friedrich
5 (0/5) 19 (4/15)
21%
21 Günter Gerhard
5 (0/5) 19 (4/15)
21%
21 Mandy Müller
5 (0/5) 16 (1/15)
6%
Starts Jan 16, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (23 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer Infinity of Pool
Contact Torsten Müller (Torsten.mueller2705@web.de)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Torsten Müller 4 4 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 4
2 Thomas Stöcker 4 2 0 2 8 7 1 0 0 0 0.533 2
3 Uwe Bittner 4 2 0 2 6 8 -2 0 0 0 0.429 2
4 Günter Bender 4 1 0 3 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
5 Werner Görgner 4 1 0 3 5 11 -6 0 0 0 0.313 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Detlef Schwab 5 5 0 0 15 2 13 0 0 0 0.882 5
2 Marco Reinisch 5 4 0 1 12 5 7 0 0 0 0.706 4
3 Cyrille Josserand 5 3 0 2 10 9 1 0 0 0 0.526 3
4 Okun Tuna 5 2 0 3 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
5 Marcel Knauft 5 1 0 4 7 12 -5 0 0 0 0.368 1
6 Mandy Müller 5 0 0 5 1 15 -14 0 0 0 0.063 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Zeljko Sosa 5 5 0 0 15 0 15 0 0 0 1 5
2 Olaf Meyer 5 4 0 1 12 8 4 0 0 0 0.6 4
3 Thomas Herr 5 3 0 2 11 8 3 0 0 0 0.579 3
4 Brian Dowell 5 2 0 3 8 11 -3 0 0 0 0.421 2
5 Michael Herterich 5 1 0 4 4 12 -8 0 0 0 0.25 1
6 Günter Gerhard 5 0 0 5 4 15 -11 0 0 0 0.211 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gerhard Klöber 5 5 0 0 15 4 11 0 0 0 0.789 5
2 Stefan Riesinger 5 3 0 2 12 7 5 0 0 0 0.632 3
3 Curtis Smith PoolOnly 5 3 0 2 10 8 2 0 0 0 0.556 3
4 Torsten Thomas 5 3 0 2 10 9 1 0 0 0 0.526 3
5 Jonas Konik 5 1 0 4 5 13 -8 0 0 0 0.278 1
6 Joachim Friedrich 5 0 0 5 4 15 -11 0 0 0 0.211 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Germany
Torsten Müller
Germany
Thomas Stöcker
Sun 10:13  Table 1
2-A   
Germany
Günter Bender
Germany
Werner Görgner
Sun 10:13  Table 2
3-B   
Germany
Marco Reinisch
Germany
Okun Tuna
Sun 10:13  Table 3
4-B   
Germany
Detlef Schwab
Germany
Marcel Knauft
Sun 10:13  Table 4
5-B   
Germany
Mandy Müller
Germany
Cyrille Josserand
Sun 10:41  Table 5
6-C   
Germany
Olaf Meyer
Germany
Zeljko Sosa
Sun 10:13  Table 5
7-C   
Germany
Günter Gerhard
Germany
Brian Dowell
Sun 10:14  Table 6
8-C   
Germany
Thomas Herr
Germany
Michael Herterich
Sun 10:46  Table 1
9-D   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Torsten Thomas
Sun 10:57  Table 3
10-D   
Germany
Curtis Smith
Germany
Joachim Friedrich
Sun 11:09  Table 4
11-D   
Germany
Stefan Riesinger
Germany
Jonas Konik
Sun 11:28  Table 5

Round 2

Race to 3
12-A   
Germany
Thomas Stöcker
Germany
Werner Görgner
Sun 11:34  Table 2
13-A   
Germany
Torsten Müller
Germany
Uwe Bittner
Sun 11:30  Table 6
14-B   
Germany
Marco Reinisch
Germany
Marcel Knauft
Sun 11:36  Table 3
15-B   
Germany
Okun Tuna
Germany
Cyrille Josserand
Sun 11:40  Table 1
16-B   
Germany
Detlef Schwab
Germany
Mandy Müller
Sun 11:53  Table 4
17-C   
Germany
Olaf Meyer
Germany
Brian Dowell
Sun 11:59  Table 6
18-C   
Germany
Zeljko Sosa
Germany
Michael Herterich
Sun 12:15  Table 5
19-C   
Germany
Günter Gerhard
Germany
Thomas Herr
Sun 12:31  Table 4
20-D   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Joachim Friedrich
Sun 12:33  Table 1
21-D   
Germany
Torsten Thomas
Germany
Jonas Konik
Sun 12:35  Table 3
22-D   
Germany
Curtis Smith
Germany
Stefan Riesinger
Sun 12:38  Table 6

Round 3

Race to 3
23-A   
Germany
Werner Görgner
Germany
Uwe Bittner
Sun 12:43  Table 2
24-A   
Germany
Thomas Stöcker
Germany
Günter Bender
Sun 12:55  Table 1
25-B   
Germany
Marco Reinisch
Germany
Cyrille Josserand
Sun 12:57  Table 5
26-B   
Germany
Marcel Knauft
Germany
Mandy Müller
Sun 13:13  Table 6
27-B   
Germany
Okun Tuna
Germany
Detlef Schwab
Sun 13:15  Table 3
28-C   
Germany
Olaf Meyer
Germany
Michael Herterich
Sun 13:28  Table 1
29-C   
Germany
Brian Dowell
Germany
Thomas Herr
Sun 13:39  Table 4
30-C   
Germany
Zeljko Sosa
Germany
Günter Gerhard
Sun 13:43  Table 2
31-D   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Jonas Konik
Sun 14:01  Table 3
32-D   
Germany
Joachim Friedrich
Germany
Stefan Riesinger
Sun 13:23  Table 2
33-D   
Germany
Torsten Thomas
Germany
Curtis Smith
Sun 13:46  Table 6

Round 4

Race to 3
34-A   
Germany
Uwe Bittner
Germany
Günter Bender
Sun 13:54  Table 5
35-A   
Germany
Werner Görgner
Germany
Torsten Müller
Sun 14:08  Table 1
36-B   
Germany
Marco Reinisch
Germany
Mandy Müller
Sun 14:19  Table 5
37-B   
Germany
Cyrille Josserand
Germany
Detlef Schwab
Sun 14:21  Table 2
38-B   
Germany
Marcel Knauft
Germany
Okun Tuna
Sun 14:26  Table 4
39-C   
Germany
Olaf Meyer
Germany
Thomas Herr
Sun 14:45  Table 5
40-C   
Germany
Michael Herterich
Germany
Günter Gerhard
Sun 14:29  Table 6
41-C   
Germany
Brian Dowell
Germany
Zeljko Sosa
Sun 14:33  Table 3
42-D   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Stefan Riesinger
Sun 14:50  Table 1
43-D   
Germany
Jonas Konik
Germany
Curtis Smith
Sun 14:56  Table 2
44-D   
Germany
Joachim Friedrich
Germany
Torsten Thomas
Sun 15:01  Table 3

Round 5

Race to 3
45-A   
Germany
Günter Bender
Germany
Torsten Müller
Sun 15:16  Table 6
46-A   
Germany
Uwe Bittner
Germany
Thomas Stöcker
Sun 15:24  Table 1
47-B   
Germany
Marco Reinisch
Germany
Detlef Schwab
Sun 15:34  Table 2
48-B   
Germany
Mandy Müller
Germany
Okun Tuna
Sun 15:44  Table 5
49-B   
Germany
Cyrille Josserand
Germany
Marcel Knauft
Sun 15:42  Table 4
50-C   
Germany
Olaf Meyer
Germany
Günter Gerhard
Sun 16:03  Table 2
51-C   
Germany
Thomas Herr
Germany
Zeljko Sosa
Sun 16:08  Table 6
52-C   
Germany
Michael Herterich
Germany
Brian Dowell
Sun 16:10  Table 3
53-D   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Curtis Smith
Sun 16:14  Table 1
54-D   
Germany
Stefan Riesinger
Germany
Torsten Thomas
Sun 16:25  Table 4
55-D   
Germany
Jonas Konik
Germany
Joachim Friedrich
Sun 16:33  Table 6

Quarter final

Race to 4
56   
Germany
Torsten Müller
Germany
Stefan Riesinger
Sun 17:21  Table 1
57   
Germany
Detlef Schwab
Germany
Olaf Meyer
Sun 17:21  Table 2
58   
Germany
Zeljko Sosa
Germany
Marco Reinisch
Sun 17:21  Table 3
59   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Thomas Stöcker
Sun 17:22  Table 4

Semi final

Race to 4
60   
Germany
Stefan Riesinger
Germany
Detlef Schwab
Sun 18:35  Table 4
61   
Germany
Zeljko Sosa
Germany
Thomas Stöcker
Sun 18:35  Table 1

Final

Race to 4
62   
Germany
Detlef Schwab
Germany
Zeljko Sosa
Sun 19:53  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants