Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 25, 2023

Kings & Queens huisranking pool-19

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Zadrach Singadji
Kings & Queens Assen
6 (6/0) 17 (15/2)
88%
50
2 Chris Mollien
6 (4/2) 20 (11/9)
55%
35
3 Erwin Okken
5 (4/1) 15 (9/6)
60%
25
3 Alexander Hulshof
5 (4/1) 16 (10/6)
63%
25
5 Wouter Reugebrink
Kings & Queens Assen
4 (3/1) 12 (7/5)
58%
20
5 Niesko De Vries
4 (2/2) 12 (7/5)
58%
20
5 Marcus Froma
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
20
5 Tjerk van der Woude
4 (2/2) 11 (6/5)
55%
20
9 Dennis Tahapary
Cue Action Groningen
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
15
Show more
9 Christiaan Jansen
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
15
9 Mark In 't Groen
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
15
9 Richard Speelman
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
15
9 Bert Jansen
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
15
9 Sibe van der Galien
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
15
9 Jacco Verdouw
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
15
9 Robert Boer
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
15
17 Henk Gessel
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
10
17 Patrick Bos
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
10
17 Arno Sharif S
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
10
17 Cecilia Harms Carrillo Faundez
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
10
17 Emrah Van der wal
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
10
17 Maurits Warners
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
10
17 Christiaan Evers
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
10
17 Anko van Delden
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
10
25 jochem kuperus
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
10
Starts Jan 25, 2023, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (25 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Kings & Queens Poolranking 2022/2023
Organizer Kings & Queens Assen

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Niesko De Vries 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
2 Chris Mollien 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Henk Gessel 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Richard Speelman 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
2 Jacco Verdouw 3 2 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Cecilia Harms Carrillo Faundez 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
4 jochem kuperus 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bert Jansen 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Mark In 't Groen 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Maurits Warners 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Alexander Hulshof 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Tjerk van der Woude 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Christiaan Evers 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Zadrach Singadji 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Dennis Tahapary 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Arno Sharif S 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Wouter Reugebrink 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Christiaan Jansen 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Emrah Van der wal 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Erwin Okken 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Marcus Froma 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
3 Anko van Delden 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Robert Boer 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Sibe van der Galien 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Patrick Bos 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Antarctica
Henk Gessel
Netherlands
Chris Mollien
Wed 20:21 
2-B   
Netherlands
jochem kuperus
Netherlands
Richard Speelman
Wed 20:21 
3-B   
Netherlands
Cecilia Harms Carrillo Faundez
Netherlands
Jacco Verdouw
Wed 20:21 
4-C   
Netherlands
Mark In 't Groen
Netherlands
Maurits Warners
Wed 20:21 
5-D   
Netherlands
Christiaan Evers
Netherlands
Tjerk van der Woude
Wed 20:21 
6-E   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Arno Sharif S
Wed 20:21 
7-F   
Netherlands
Wouter Reugebrink
Netherlands
Emrah Van der wal
Wed 20:22 
8-G   
Netherlands
Anko van Delden
Netherlands
Erwin Okken
Wed 20:25 
9-H   
Netherlands
Robert Boer
Netherlands
Sibe van der Galien
Wed 20:26 

Round 2

Race to 2
10-A   
Netherlands
Chris Mollien
Netherlands
Niesko De Vries
Wed 20:27 
11-B   
Netherlands
jochem kuperus
Netherlands
Jacco Verdouw
Wed 20:47 
12-B   
Netherlands
Richard Speelman
Netherlands
Cecilia Harms Carrillo Faundez
Wed 20:53 
13-C   
Netherlands
Maurits Warners
Netherlands
Bert Jansen
Wed 20:41 
14-D   
Netherlands
Tjerk van der Woude
Netherlands
Alexander Hulshof
Wed 20:29 
15-E   
Netherlands
Arno Sharif S
Netherlands
Dennis Tahapary
Wed 20:37 
16-F   
Netherlands
Emrah Van der wal
Netherlands
Christiaan Jansen
Wed 20:38 
17-G   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Marcus Froma
Wed 20:54 
18-H   
Netherlands
Sibe van der Galien
Netherlands
Patrick Bos
Wed 21:12 

Round 3

Race to 2
19-A   
Netherlands
Niesko De Vries
Antarctica
Henk Gessel
Wed 21:05 
20-B   
Netherlands
jochem kuperus
Netherlands
Cecilia Harms Carrillo Faundez
Wed 21:27 
21-B   
Netherlands
Jacco Verdouw
Netherlands
Richard Speelman
Wed 21:26 
22-C   
Netherlands
Bert Jansen
Netherlands
Mark In 't Groen
Wed 21:15 
23-D   
Netherlands
Alexander Hulshof
Netherlands
Christiaan Evers
Wed 21:01 
24-E   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Zadrach Singadji
Wed 21:13 
25-F   
Netherlands
Christiaan Jansen
Netherlands
Wouter Reugebrink
Wed 21:18 
26-G   
Netherlands
Marcus Froma
Netherlands
Anko van Delden
Wed 21:31 
27-H   
Netherlands
Patrick Bos
Netherlands
Robert Boer
Wed 21:27 

Last sixteen

Race to 2
28   
Netherlands
Niesko De Vries
Netherlands
Jacco Verdouw
Wed 22:10 
29   
Netherlands
Chris Mollien
Netherlands
Richard Speelman
Wed 22:10 
30   
Netherlands
Bert Jansen
Netherlands
Tjerk van der Woude
Wed 22:10 
31   
Netherlands
Mark In 't Groen
Netherlands
Alexander Hulshof
Wed 22:10 
32   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Christiaan Jansen
Wed 22:10 
33   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Wouter Reugebrink
Wed 22:26 
34   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Sibe van der Galien
Wed 22:30 
35   
Netherlands
Marcus Froma
Netherlands
Robert Boer
Wed 22:22 

Quarter final

Race to 2
36   
Netherlands
Niesko De Vries
Netherlands
Chris Mollien
Wed 22:36 
37   
Netherlands
Tjerk van der Woude
Netherlands
Alexander Hulshof
Wed 22:44 
38   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Wouter Reugebrink
Wed 22:56 
39   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Marcus Froma
Wed 23:14 

Semi final

Race to 2
40   
Netherlands
Chris Mollien
Netherlands
Alexander Hulshof
Wed 23:53 
41   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Erwin Okken
Wed 23:54 

Final

Race to 2
42   
Netherlands
Chris Mollien
Netherlands
Zadrach Singadji
Thu 00:32 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants