Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 6, 2021

International Open Group D

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Andy Croasdale
3 (3/0) 22 (18/4)
82%
1 Harry Compton
3 (3/0) 30 (18/12)
60%
1 Chris Kingham
3 (3/0) 25 (18/7)
72%
1 Carl Clark
2 (2/0) 17 (12/5)
71%
5 Scott Anderson
5 (4/1) 38 (20/18)
53%
5 Paul Buchan
4 (3/1) 29 (20/9)
69%
5 Josh Patel
5 (4/1) 36 (25/11)
69%
5 Matt Steeper
5 (4/1) 37 (23/14)
62%
9 Chris Dagnall
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
Show more
9 Aaron Bhat
4 (2/2) 31 (18/13)
58%
9 Gary Christian
5 (3/2) 30 (17/13)
57%
9 David Pollard
4 (2/2) 35 (19/16)
54%
13 Rhiannon Graham
3 (1/2) 21 (7/14)
33%
13 Danielle Randle
Irish Pool Association
2 (0/2) 11 (0/11)
0%
13 Corey Williams
3 (1/2) 24 (13/11)
54%
13 Clifford Healy
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
17 Daniel Fairway
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
17 Calum Gardner
3 (1/2) 23 (8/15)
35%
17 Nicola Young
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
17 Stephen Rhodes
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
17 David McVeigh
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
17 Matt Davies
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
17 Chris Ohare
1 (0/1) 10 (4/6)
40%
17 Rob Callister
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
25 Luke Eastaff
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
25 Jason Gaines
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
25 Jenny O’loughlin
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
Starts Nov 6, 2021, 9:00 AM (local time)
Format Double elimination qualifier (27 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer International Professional Pool Association
Contact Paul Bebb (Yogi8ball@gmail.com)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
United Kingdom
Clifford Healy
Walk Over
 
2   
Afghanistan
Corey Williams
Isle of Man
Chris Dagnall
Sat 09:00  Table 8
3   
United Kingdom
Daniel Fairway
United Kingdom
Andy Croasdale
Sat 09:00  Table 9
4   
United Kingdom
Gary Christian
Isle of Man
Luke Eastaff
Sat 09:00  Table 10
5   
Isle of Man
Stephen Rhodes
Walk Over
 
6   
India
Aaron Bhat
Isle of Man
Rob Callister
Sat 09:00  Table 11
7   
England
Chris Kingham
England
Chris Ohare
Sat 09:01  Table 12
8   
Walk Over
United Kingdom
Rhiannon Graham
 
9   
Ireland
Danielle Randle
Walk Over
 
10   
Scotland
Paul Buchan
Wales
Matt Davies
Sat 09:01  Table 13
11   
Scotland
Scott Anderson
India
Josh Patel
Sat 09:01  Table 18
12   
Isle of Man
Jason Gaines
United Kingdom
Harry Compton
Sat 09:01  Table 15
13   
England
David Pollard
Northern Ireland
David McVeigh
Sat 09:01  Table 16
14   
United Kingdom
Matt Steeper
Isle of Man
Jenny O’loughlin
Sat 09:01  Table 17
15   
England
Calum Gardner
United Kingdom
Nicola Young
Sat 09:01  Table 14
16   
Walk Over
Wales
Carl Clark
 

Winner round 1

Race to 6
17   
United Kingdom
Clifford Healy
R1
Isle of Man
Chris Dagnall
Sat 11:30  Table 3
18   
United Kingdom
Andy Croasdale
United Kingdom
Gary Christian
Sat 11:33  Table 11
19   
Isle of Man
Stephen Rhodes
India
Aaron Bhat
Sat 11:30  Table 13
20   
England
Chris Kingham
United Kingdom
Rhiannon Graham
Sat 11:37  Table 1
21   
Ireland
Danielle Randle
Scotland
Paul Buchan
Sat 11:43  Table 15
22   
India
Josh Patel
United Kingdom
Harry Compton
R2
Sat 11:43  Table 8
23   
England
David Pollard
United Kingdom
Matt Steeper
Sat 11:45  Table 4
24   
England
Calum Gardner
Wales
Carl Clark
Sat 11:52  Table 10

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Afghanistan
Corey Williams
 
26   
United Kingdom
Daniel Fairway
Isle of Man
Luke Eastaff
Sat 13:19  Table 14
27   
Walk Over
Isle of Man
Rob Callister
 
28   
England
Chris Ohare
Walk Over
 
29   
Walk Over
Wales
Matt Davies
 
30   
Scotland
Scott Anderson
Isle of Man
Jason Gaines
Sat 13:02  Table 4
31   
Northern Ireland
David McVeigh
Isle of Man
Jenny O’loughlin
Sat 12:45  Table 17
32   
United Kingdom
Nicola Young
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
Afghanistan
Corey Williams
R1
England
Calum Gardner
Sat 15:00  Table 17
34   
United Kingdom
Daniel Fairway
United Kingdom
Matt Steeper
Sat 15:00  Table 7
35   
Isle of Man
Rob Callister
India
Josh Patel
Sat 15:40  Table 17
36   
England
Chris Ohare
Ireland
Danielle Randle
Sat 16:21  Table 3
37   
Wales
Matt Davies
United Kingdom
Rhiannon Graham
Sat 15:49  Table 2
38   
Scotland
Scott Anderson
Isle of Man
Stephen Rhodes
Sat 15:33  Table 11
39   
Northern Ireland
David McVeigh
United Kingdom
Gary Christian
Sat 16:00  Table 5
40   
United Kingdom
Nicola Young
United Kingdom
Clifford Healy
Sat 15:59  Table 7

Winners qualification

Race to 6
41   
Isle of Man
Chris Dagnall
United Kingdom
Andy Croasdale
Sat 17:30  Table 4
42   
India
Aaron Bhat
England
Chris Kingham
Sat 17:24  Table 13
43   
Scotland
Paul Buchan
United Kingdom
Harry Compton
R1
Sat 17:41  Table 8
44   
England
David Pollard
Wales
Carl Clark
Sat 17:48  Table 14

Loser round 3

Race to 5
45   
Afghanistan
Corey Williams
United Kingdom
Matt Steeper
Sat 18:38  Table 12
46   
India
Josh Patel
Ireland
Danielle Randle
Sat 18:39  Table 2
47   
United Kingdom
Rhiannon Graham
Scotland
Scott Anderson
Sat 18:41  Table 14
48   
United Kingdom
Gary Christian
United Kingdom
Clifford Healy
Sat 18:49  Table 5

Losers qualification

Race to 5
49   
United Kingdom
Matt Steeper
India
Aaron Bhat
Sat 19:49  Table 10
50   
India
Josh Patel
Isle of Man
Chris Dagnall
Sat 19:18  Table 14
51   
Scotland
Scott Anderson
England
David Pollard
Sat 19:19  Table 17
52   
United Kingdom
Gary Christian
Scotland
Paul Buchan
Sat 19:51  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants