Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 29, 2020

Hague 5 Huistoernooi masters 2020

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Xavier Karis
6 (6/0) 24 (18/6)
75%
50
2 Nick Berendrecht
7 (5/2) 28 (19/9)
68%
35
3 Raymond Meuldijk
5 (4/1) 21 (13/8)
62%
25
3 Kim Lee
5 (4/1) 19 (12/7)
63%
25
5 Staaf Verharen
6 (4/2) 21 (14/7)
67%
20
5 Bob Worku
4 (3/1) 18 (11/7)
61%
20
5 Sandrino File
5 (3/2) 21 (13/8)
62%
20
5 Charles Palomar
6 (4/2) 24 (14/10)
58%
20
9 Tjeerd Hoekema
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
15
Show more
9 Frans Van Tatenhove
Hague 5
5 (3/2) 21 (11/10)
52%
15
9 Howard Holwijn
5 (3/2) 19 (10/9)
53%
15
9 Nimesha Niem
4 (2/2) 15 (7/8)
47%
15
13 Hendrik Campioni
4 (2/2) 18 (9/9)
50%
15
13 Alain Backx
4 (2/2) 13 (7/6)
54%
15
13 Joost Vollebregt
4 (2/2) 13 (7/6)
54%
15
13 Abilio Rodriguez
4 (2/2) 17 (8/9)
47%
15
17 Michan Biesbroek
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
10
17 Bobby Hansildar
3 (1/2) 12 (6/6)
50%
10
17 Ben Zaza
3 (1/2) 14 (7/7)
50%
10
17 Jamal Akkouh
3 (1/2) 10 (3/7)
30%
10
17 Tara Verharen
3 (1/2) 10 (4/6)
40%
10
17 Roy Al Ayoubi
3 (1/2) 13 (6/7)
46%
10
17 Phil Mirontoneng
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
10
17 Erik De Vries
3 (1/2) 12 (4/8)
33%
10
25 Erik-jan Wildschut
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
5
25 Erik Jan Horst
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
5
25 Leo Marienus
2 (0/2) 9 (3/6)
33%
5
25 Maaike Dent
2 (0/2) 9 (3/6)
33%
5
25 Michael Da Costa Goncalo
Poolcentrum Keus
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
5
25 Benji Apostol
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
5
25 Sebastiaan Visser
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
5
25 Orestis lamboux
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
5
Starts Jul 29, 2020, 8:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (32 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Hague 5 ranking 2020
Organizer Hague 5
Contact Karin Roijen (karinroijen@gmail.com, +31 06-18750321), Govert-Jan Vos (Govert-jan.vos@denhaag.nl, +31 06-52672069) and Vincent Rauwerda (vinikolp9@gmail.com, +31 639464044)
More info
Het huistoernooi van Hague 5 wordt elke woensdag gespeeld we starten om 20:00 uur met een dubbel knockout toernooi tot de laatste 8. We spelen 9 ball. De inleg is 10 euro (spelers onder de 18 jaar betalen 5 euro) waarvan ongeveer 70% op de dag zelf wordt uitgekeerd. De rest van het geld gaat naar de masters, waar aan het einde van het jaar de topspelers van de ranking gaan uitmaken wie de master is. Iedere speler legt 1 euro extra in voor de jackpot.
Spelers die te laat zijn verliezen vanaf kwart over acht een rack zodat om half negen automatisch de eerste wedstrijd verloren gaat.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1   
Netherlands
Frans van Tatenhove
Netherlands
Kim Lee
Wed 20:05  Table 9
2   
Netherlands
Orestis lamboux
Netherlands
Bobby Hansildar
Wed 20:06  Table 6
3   
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Netherlands
Erik Jan Horst
Wed 20:24  Table 10
4   
Netherlands
Roy Al Ayoubi
Netherlands
Hendrik Campioni
Wed 20:06  Table 7
5   
Netherlands
Erik-jan Wildschut
Netherlands
Staaf Verharen
Wed 20:20  Table 9
6   
Netherlands
Bob Worku
Philippines
Charles Palomar
Wed 20:06  Table 8
7   
Netherlands
Michan Biesbroek
Netherlands
Sandrino File
Wed 20:18  Table 15
8   
Netherlands
Jamal Akkouh
R3
Netherlands
Sebastiaan Visser
Wed 20:06  Table 10
9   
Netherlands
Raymond Meuldijk
Netherlands
Joost Vollebregt
Wed 20:30  Table 11
10   
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Netherlands
Alain Backx
Wed 20:06  Table 11
11   
Philippines
Benji Apostol
Netherlands
Erik De Vries
Wed 20:33  Table 14
12   
Netherlands
Nick Berendrecht
Netherlands
Tara Verharen
Wed 20:33  Table 7
13   
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Curacao
Abilio Rodriguez
Wed 20:12  Table 12
14   
United Kingdom
Maaike Dent
Netherlands
Xavier Karis
Wed 20:07  Table 14
15   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Leo Marienus
Wed 20:29  Table 8
16   
Netherlands
Howard Holwijn
Netherlands
Nimesha Niem
Wed 20:07  Table 15

Winner round 1

Race to 3
17   
Netherlands
Kim Lee
Netherlands
Bobby Hansildar
Wed 20:57  Table 15
18   
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Netherlands
Roy Al Ayoubi
Wed 21:01  Table 9
19   
Netherlands
Staaf Verharen
Netherlands
Bob Worku
Wed 21:08  Table 6
20   
Netherlands
Sandrino File
Netherlands
Jamal Akkouh
Wed 20:44  Table 9
21   
Netherlands
Raymond Meuldijk
Netherlands
Alain Backx
Wed 21:14  Table 10
22   
Netherlands
Erik De Vries
Netherlands
Nick Berendrecht
Wed 21:37  Table 15
23   
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Netherlands
Xavier Karis
Wed 21:18  Table 11
24   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Nimesha Niem
Wed 21:18  Table 7

Loser round 1

Race to 3
25   
Netherlands
Frans van Tatenhove
Netherlands
Orestis lamboux
Wed 20:48  Table 6
26   
Netherlands
Erik Jan Horst
Netherlands
Hendrik Campioni
Wed 20:47  Table 7
27   
Netherlands
Erik-jan Wildschut
Philippines
Charles Palomar
Wed 20:47  Table 10
28   
Netherlands
Michan Biesbroek
Netherlands
Sebastiaan Visser
Wed 20:35  Table 15
29   
Netherlands
Joost Vollebregt
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Wed 20:59  Table 11
30   
Philippines
Benji Apostol
Netherlands
Tara Verharen
Wed 21:37  Table 10
31   
Curacao
Abilio Rodriguez
United Kingdom
Maaike Dent
Wed 21:05  Table 12
32   
Netherlands
Leo Marienus
Netherlands
Howard Holwijn
Wed 20:55  Table 8

Loser round 2

Race to 3
33   
Netherlands
Frans van Tatenhove
Netherlands
Ben Zaza
Wed 21:36  Table 7
34   
Netherlands
Hendrik Campioni
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Wed 21:42  Table 11
35   
Philippines
Charles Palomar
Netherlands
Erik De Vries
Wed 22:05  Table 15
36   
Netherlands
Michan Biesbroek
Netherlands
Alain Backx
Wed 21:38  Table 9
37   
Netherlands
Joost Vollebregt
Netherlands
Jamal Akkouh
Wed 21:38  Table 12
38   
Netherlands
Tara Verharen
Netherlands
Staaf Verharen
Wed 22:04  Table 9
39   
Curacao
Abilio Rodriguez
Netherlands
Roy Al Ayoubi
Wed 21:38  Table 14
40   
Netherlands
Howard Holwijn
Netherlands
Bobby Hansildar
Wed 21:34  Table 8

Winners qualification

Race to 3
41   
Netherlands
Kim Lee
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Wed 21:44  Table 12
42   
Netherlands
Bob Worku
Netherlands
Sandrino File
Wed 21:44  Table 6
43   
Netherlands
Raymond Meuldijk
Netherlands
Nick Berendrecht
Wed 22:18  Table 10
44   
Netherlands
Xavier Karis
Netherlands
Nimesha Niem
Wed 21:56  Table 8

Loser round 3

Race to 3
45   
Netherlands
Frans van Tatenhove
Netherlands
Hendrik Campioni
Wed 22:14  Table 7
46   
Philippines
Charles Palomar
Netherlands
Alain Backx
Wed 22:27  Table 8
47   
Netherlands
Joost Vollebregt
Netherlands
Staaf Verharen
Wed 22:38  Table 9
48   
Curacao
Abilio Rodriguez
Netherlands
Howard Holwijn
Wed 22:11  Table 14

Losers qualification

Race to 3
49   
Netherlands
Frans van Tatenhove
Netherlands
Sandrino File
Wed 22:39  Table 7
50   
Philippines
Charles Palomar
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Wed 22:58  Table 10
51   
Netherlands
Staaf Verharen
Netherlands
Nimesha Niem
Wed 23:00 
52   
Netherlands
Howard Holwijn
Netherlands
Nick Berendrecht
Wed 22:38  Table 10

Quarter final

Race to 3
53   
Netherlands
Kim Lee
Netherlands
Staaf Verharen
Wed 23:05  Table 7
54   
Netherlands
Bob Worku
Netherlands
Nick Berendrecht
Wed 23:05  Table 8
55   
Netherlands
Raymond Meuldijk
Netherlands
Sandrino File
Wed 23:05  Table 9
56   
Netherlands
Xavier Karis
Philippines
Charles Palomar
Wed 23:38  Table 10

Semi final

Race to 3
57   
Netherlands
Kim Lee
Netherlands
Nick Berendrecht
Wed 23:58  Table 10
58   
Netherlands
Raymond Meuldijk
Netherlands
Xavier Karis
Wed 23:58  Table 9

Final

Race to 3
59   
Netherlands
Nick Berendrecht
Netherlands
Xavier Karis
Thu 00:37  Table 10

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants