Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 25, 2024

HPBV 8-Ball LK-A Senioren PBC Ortenberg

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Christoph Möhringer
3 (3/0) 32 (18/14)
56%
256
1 Croatia Maik Pulfer (Magic)
3 (3/0) 28 (18/10)
64%
256
3 Germany Ralf Jähne
4 (3/1) 40 (22/18)
55%
240
3 Germany Andreas Klauser
5 (4/1) 46 (26/20)
57%
240
5 Croatia Mario Bosnjak
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
224
5 Germany Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
5 (3/2) 47 (27/20)
57%
224
7 Germany Kai-Uwe Brand
4 (2/2) 37 (19/18)
51%
208
7 Germany Olaf Matthias
4 (2/2) 35 (20/15)
57%
208
9 Germany Heiko Rau
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
192
9 Germany Norbert Klammert
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
192
9 Germany Ralf Rappolt
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
192
9 Germany Jens Bernhardt
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
192
13 Germany Erdogan Angin
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
160
13 Germany Oskar Gold
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
160
13 Germany Richard Rohden
2 (0/2) 22 (10/12)
45%
160
13 Germany Stefan Loos
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
160
Starts Feb 25, 2024, 11:00 AM (local time)
Entry deadline Feb 18, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Hessischer Pool Billard Verband e. V.
Contact Jan Scheyer (Landesturnierwart) (landesturnierwart@hpbv.de)
Format Double elimination qualifier (16 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Vereinstrikot, schwarze Hose und schwarze Schuhe
More info
Nachrückerreihhenfolge nach Meldeschluss:
1. Heiko Baumfalk

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Croatia
Maik Pulfer (Magic)
Germany
Olaf Matthias
Sun 11:15  Table 1
2   
Germany
Kai-Uwe Brand
Germany
Stefan Loos
Sun 11:15  Table 2
3   
Germany
Ralf Rappolt
Germany
Jens Bernhardt
Sun 11:15  Table 3
4   
Germany
Oskar Gold
Germany
Ralf Jähne
Sun 11:15  Table 4
5   
Germany
Andreas Klauser
Croatia
Mario Bosnjak
Sun 11:15  Table 5
6   
Germany
Erdogan Angin
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Sun 11:15  Table 6
7   
Germany
Heiko Rau
Germany
Norbert Klammert
Sun 11:15  Table 7
8   
Germany
Christoph Möhringer
Germany
Richard Rohden
Sun 11:15  Table 8

Winner round 1

Race to 6
9   
Croatia
Maik Pulfer (Magic)
Germany
Kai-Uwe Brand
Sun 13:01  Table 1
10   
Germany
Jens Bernhardt
Germany
Ralf Jähne
Sun 13:01  Table 5
11   
Croatia
Mario Bosnjak
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Sun 13:01  Table 8
12   
Germany
Norbert Klammert
Germany
Christoph Möhringer
Sun 13:01  Table 3

Loser round 1

Race to 6
13   
Germany
Olaf Matthias
Germany
Stefan Loos
Sun 13:01  Table 2
14   
Germany
Ralf Rappolt
Germany
Oskar Gold
Sun 13:01  Table 4
15   
Germany
Andreas Klauser
Germany
Erdogan Angin
Sun 13:01  Table 7
16   
Germany
Heiko Rau
Germany
Richard Rohden
Sun 13:01  Table 6

Loser round 2

Race to 6
17   
Germany
Olaf Matthias
Germany
Norbert Klammert
Sun 14:08  Table 2
18   
Germany
Ralf Rappolt
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Sun 15:19  Table 6
19   
Germany
Andreas Klauser
Germany
Jens Bernhardt
Sun 15:38  Table 4
20   
Germany
Heiko Rau
Germany
Kai-Uwe Brand
Sun 14:45  Table 3

Winners qualification

Race to 6
21   
Croatia
Maik Pulfer (Magic)
Germany
Ralf Jähne
Sun 15:11  Table 1
22   
Croatia
Mario Bosnjak
Germany
Christoph Möhringer
Sun 15:19  Table 8

Loser round 3

Race to 6
23   
Germany
Olaf Matthias
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Sun 16:28  Table 1
24   
Germany
Andreas Klauser
Germany
Kai-Uwe Brand
Sun 17:12  Table 3

Losers qualification

Race to 6
25   
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Germany
Ralf Jähne
Sun 18:17  Table 1
26   
Germany
Andreas Klauser
Croatia
Mario Bosnjak
Sun 20:28  Table 3

Participants