Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 2, 2023

HPBV 2. Jugendhessencup

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Germany Adam Abdul Hafiz
6 (6/0) 23 (18/5)
78%
2 Germany Jan Maaß
6 (4/2) 23 (14/9)
61%
3 Germany Justus Östreich
6 (5/1) 22 (16/6)
73%
3 Germany Konrad Schulz
5 (4/1) 20 (13/7)
65%
5 Germany Tim Skura
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
5 Romania Ecaterina Buinovschi
5 (3/2) 18 (10/8)
56%
5 Germany Mailo Ponwitz
4 (2/2) 15 (7/8)
47%
5 Germany Lennart Zimmermann
4 (3/1) 13 (9/4)
69%
9 Germany Julian Haag
3 (1/2) 12 (6/6)
50%
Show more
9 Germany Diego Diaz
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
9 Germany Luc Döring
4 (2/2) 16 (6/10)
38%
9 Germany Pia Tews
3 (1/2) 12 (5/7)
42%
13 Germany Finley Witascheck
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
13 Germany Timon Cedro
3 (0/3) 10 (1/9)
10%
13 Germany Hanna Höhne
4 (1/3) 19 (9/10)
47%
13 Germany Dadal Cincinar
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
17 Germany Tara Ponwitz
4 (0/4) 15 (3/12)
20%
Starts Dec 2, 2023, 11:00 AM (local time)
Entry deadline Dec 2, 2023, 11:59 PM (local time)
Organizer Hessischer Pool Billard Verband e. V.
Contact Jens Rothe (jensrth@aol.com)
Format Round robin (17 Participants)
Handicap No handicap
Dresscode Keine Kleiderordnung vorgegeben aber Vereinstrikot ist erbeten
More info
Jugendhessencup für alle Jugendliche, welche sich für Poolbillard interessieren und im Jahr 2024 maximal 18 Jahre alt werden
Die Jugendlichen müssen nicht aktiv gemeldet sein

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Justus Östreich 4 4 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 4
2 Ecaterina Buinovschi 4 3 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 3
3 Luc Döring 4 2 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 2
4 Hanna Höhne 4 1 0 3 9 10 -1 0 0 0 0.474 1
5 Tara Ponwitz 4 0 0 4 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Adam Abdul Hafiz 3 3 0 0 9 3 6 0 0 0 0.75 3
2 Tim Skura 3 2 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 2
3 Julian Haag 3 1 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 1
4 Timon Cedro 3 0 0 3 1 9 -8 0 0 0 0.1 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Konrad Schulz 3 3 0 0 9 4 5 0 0 0 0.692 3
2 Jan Maaß 3 2 0 1 8 5 3 0 0 0 0.615 2
3 Pia Tews 3 1 0 2 5 7 -2 0 0 0 0.417 1
4 Finley Witascheck 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lennart Zimmermann 3 3 0 0 9 1 8 0 0 0 0.9 3
2 Mailo Ponwitz 3 2 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 2
3 Diego Diaz 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 1
4 Dadal Cincinar 3 0 0 3 2 9 -7 0 0 0 0.182 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Germany
Tara Ponwitz
Germany
Luc Döring
Sat 11:38  Table 1
2-A   
Germany
Justus Östreich
Romania
Ecaterina Buinovschi
Sat 11:38  Table 2
3-B   
Germany
Timon Cedro
Germany
Tim Skura
Sat 11:38  Table 3
4-B   
Germany
Adam Abdul Hafiz
Germany
Julian Haag
Sat 11:38  Table 4
5-C   
Germany
Pia Tews
Germany
Jan Maaß
Sat 11:38  Table 1
6-C   
Germany
Finley Witascheck
Germany
Konrad Schulz
Sat 11:38  Table 6
7-D   
Germany
Lennart Zimmermann
Germany
Mailo Ponwitz
Sat 11:38  Table 7
8-D   
Germany
Dadal Cincinar
Germany
Diego Diaz
Sat 11:38  Table 8

Round 2

9-A   
Germany
Luc Döring
Romania
Ecaterina Buinovschi
Sat 12:21  Table 7
10-A   
Germany
Tara Ponwitz
Germany
Hanna Höhne
Sat 12:21  Table 3
11-B   
Germany
Timon Cedro
Germany
Julian Haag
Sat 12:03  Table 5
12-B   
Germany
Tim Skura
Germany
Adam Abdul Hafiz
Sat 12:03  Table 2
13-C   
Germany
Pia Tews
Germany
Konrad Schulz
Sat 12:31  Table 1
14-C   
Germany
Jan Maaß
Germany
Finley Witascheck
Sat 12:31  Table 4
15-D   
Germany
Lennart Zimmermann
Germany
Diego Diaz
Sat 12:40  Table 2
16-D   
Germany
Mailo Ponwitz
Germany
Dadal Cincinar
Sat 12:40  Table 5

Round 3

17-A   
Romania
Ecaterina Buinovschi
Germany
Hanna Höhne
Sat 13:37  Table 3
18-A   
Germany
Luc Döring
Germany
Justus Östreich
Sat 13:12  Table 1
19-B   
Germany
Timon Cedro
Germany
Adam Abdul Hafiz
Sat 13:36  Table 2
20-B   
Germany
Julian Haag
Germany
Tim Skura
Sat 13:24  Table 8
21-C   
Germany
Pia Tews
Germany
Finley Witascheck
Sat 13:36  Table 4
22-C   
Germany
Konrad Schulz
Germany
Jan Maaß
Sat 13:36  Table 5
23-D   
Germany
Lennart Zimmermann
Germany
Dadal Cincinar
Sat 13:36  Table 6
24-D   
Germany
Diego Diaz
Germany
Mailo Ponwitz
Sat 13:36  Table 7

Round 4

25-A   
Germany
Hanna Höhne
Germany
Justus Östreich
Sat 16:37  Table 2
26-A   
Romania
Ecaterina Buinovschi
Germany
Tara Ponwitz
Sat 15:33  Table 1

Round 5

27-A   
Germany
Justus Östreich
Germany
Tara Ponwitz
Sat 13:51  Table 1
28-A   
Germany
Hanna Höhne
Germany
Luc Döring
Sat 15:34  Table 3

Quarter final

29   
Germany
Justus Östreich
Germany
Tim Skura
Sat 17:27  Table 4
30   
Romania
Ecaterina Buinovschi
Germany
Adam Abdul Hafiz
Sat 17:27  Table 3
31   
Germany
Konrad Schulz
Germany
Mailo Ponwitz
Sat 17:27  Table 2
32   
Germany
Jan Maaß
Germany
Lennart Zimmermann
Sat 17:27  Table 1

Semi final

33   
Germany
Justus Östreich
Germany
Adam Abdul Hafiz
Sat 17:59  Table 2
34   
Germany
Konrad Schulz
Germany
Jan Maaß
Sat 17:59  Table 1

Final

35   
Germany
Adam Abdul Hafiz
Germany
Jan Maaß
Sat 19:01 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants