Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 21, 2024

HPBV 10-Ball LK-B Senioren PBC Gelnhausen

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Richard Rohden
3 (3/0) 23 (15/8)
65%
64
1 Germany Kai-Uwe Brand
3 (3/0) 21 (15/6)
71%
64
3 Germany Stefan Loos
5 (4/1) 37 (23/14)
62%
56
3 Germany Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
5 (4/1) 31 (23/8)
74%
56
5 Germany Alexander Elter
4 (2/2) 32 (14/18)
44%
48
5 Germany Oskar Gold
4 (2/2) 29 (12/17)
41%
48
7 Germany Jürgen Appel
4 (2/2) 28 (13/15)
46%
40
7 Germany Jens Bernhardt
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
40
9 Germany Norbert Klammert
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
32
9 Germany Reiner Schaller
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
32
9 Germany Dirk van den Dungen
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
32
9 Germany Ralf Rappolt
3 (1/2) 22 (11/11)
50%
32
13 Germany Rene Ojeda
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
16
13 Germany Heiko Rau
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
16
13 Germany Achim Malina
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
16
13 United States Norman Hopson
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
16
Starts Jan 21, 2024, 11:00 AM (local time)
Entry deadline Jan 14, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Hessischer Pool Billard Verband e. V.
Contact Jan Scheyer (Landesturnierwart) (landesturnierwart@hpbv.de)
Format Double elimination qualifier (16 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Vereinstrikot, schwarze Hose und schwarze Schuhe

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Oskar Gold
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Sun 11:02  Table 1
2   
Germany
Achim Malina
Germany
Jens Bernhardt
Sun 11:02  Table 2
3   
Germany
Kai-Uwe Brand
Germany
Rene Ojeda
Sun 11:02  Table 3
4   
Germany
Jürgen Appel
Germany
Dirk van den Dungen
Sun 11:02  Table 4
5   
Germany
Heiko Rau
Germany
Ralf Rappolt
Sun 11:03  Table 5
6   
Germany
Richard Rohden
Germany
Stefan Loos
Sun 11:03  Table 6
7   
Germany
Alexander Elter
United States
Norman Hopson
Sun 11:46  Table 5
8   
Germany
Norbert Klammert
Germany
Reiner Schaller
Sun 11:59  Table 2

Winner round 1

Race to 5
9   
Germany
Oskar Gold
Germany
Jens Bernhardt
Sun 12:24  Table 1
10   
Germany
Kai-Uwe Brand
Germany
Dirk van den Dungen
Sun 12:25  Table 4
11   
Germany
Ralf Rappolt
Germany
Richard Rohden
Sun 12:16  Table 3
12   
Germany
Alexander Elter
Germany
Reiner Schaller
Sun 13:05  Table 6

Loser round 1

Race to 5
13   
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Germany
Achim Malina
Sun 12:44  Table 2
14   
Germany
Rene Ojeda
Germany
Jürgen Appel
Sun 13:03  Table 5
15   
Germany
Heiko Rau
Germany
Stefan Loos
Sun 12:19  Table 6
16   
United States
Norman Hopson
Germany
Norbert Klammert
Sun 13:18  Table 3

Loser round 2

Race to 5
17   
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Germany
Reiner Schaller
Sun 14:17  Table 1
18   
Germany
Jürgen Appel
Germany
Ralf Rappolt
Sun 14:17  Table 3
19   
Germany
Stefan Loos
Germany
Dirk van den Dungen
Sun 13:26  Table 4
20   
Germany
Norbert Klammert
Germany
Jens Bernhardt
Sun 14:17  Table 6

Winners qualification

Race to 5
21   
Germany
Oskar Gold
Germany
Kai-Uwe Brand
Sun 13:47  Table 2
22   
Germany
Richard Rohden
Germany
Alexander Elter
Sun 14:18  Table 5

Loser round 3

Race to 5
23   
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Germany
Jürgen Appel
Sun 15:23  Table 5
24   
Germany
Stefan Loos
Germany
Jens Bernhardt
Sun 14:59  Table 6

Losers qualification

Race to 5
25   
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Germany
Oskar Gold
Sun 16:45  Table 5
26   
Germany
Stefan Loos
Germany
Alexander Elter
Sun 15:33  Table 6

Participants