Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 14, 2018

HOB Weert #25 Saturday's Moneypool 8-ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Bülent Bülbül
7 (6/1) 33 (22/11)
67%
50
2 William Gelens
7 (6/1) 32 (21/11)
66%
35
3 René Nijs
6 (5/1) 28 (16/12)
57%
25
3 Johan van Veldhoven
6 (5/1) 25 (16/9)
64%
25
5 Hylco van Oers
5 (3/2) 19 (9/10)
47%
20
5 Anthony Weinhold
5 (3/2) 19 (12/7)
63%
20
5 Carlo Stals
5 (3/2) 21 (14/7)
67%
20
5 Arek Pach
5 (4/1) 19 (13/6)
68%
20
9 Sjon van Bommel
4 (2/2) 12 (5/7)
42%
15
Show more
9 Bart Teeuwen
4 (2/2) 12 (7/5)
58%
15
9 Lawrence Coppen
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
15
9 Maikel van Amen
House of Billiards Weert Org
4 (2/2) 12 (7/5)
58%
15
13 Maurice Houben
4 (1/3) 12 (5/7)
42%
15
13 Daphne Bos
4 (1/3) 12 (5/7)
42%
15
13 William Groenendaal
4 (1/3) 12 (6/6)
50%
15
13 Robert Hendriks
4 (1/3) 12 (4/8)
33%
15
17 Ronald Douven
House of Billiards Weert Org
4 (0/4) 12 (1/11)
8%
10
17 Mark Bongaerts
4 (0/4) 12 (0/12)
0%
10
17 Youri van der Bruggen
4 (0/4) 12 (0/12)
0%
10
17 yasin bulbul
4 (0/4) 12 (1/11)
8%
10
Entry deadline Apr 14, 2018, 2:30 PM (local time)
Starts Apr 14, 2018, 2:00 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Handicap No handicap
Organizer House of Billiards Weert Org
Contact Nino van Hal (ninovanhal@hotmail.com), Martin Sawicki (sawicki.2k10@gmail.com, +31 0644360930) and René Nijs

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Anthony Weinhold 4 3 0 1 10 2 8 0 0 0 0.833 3
2 William Gelens 4 4 0 0 9 3 6 0 0 0 0.75 4
3 Lawrence Coppen 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
4 Maurice Houben 4 1 0 3 5 7 -2 0 0 0 0.417 1
5 Youri van der Bruggen 4 0 0 4 0 12 -12 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 René Nijs 4 4 0 0 9 3 6 0 0 0 0.75 4
2 Hylco van Oers 4 3 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 3
3 Maikel van Amen 4 2 0 2 7 5 2 0 0 0 0.583 2
4 William Groenendaal 4 1 0 3 6 6 0 0 0 0 0.5 1
5 Ronald Douven 4 0 0 4 1 11 -10 0 0 0 0.083 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Johan van Veldhoven 4 4 0 0 10 2 8 0 0 0 0.833 4
2 Carlo Stals 4 3 0 1 10 2 8 0 0 0 0.833 3
3 Sjon van Bommel 4 2 0 2 5 7 -2 0 0 0 0.417 2
4 Daphne Bos 4 1 0 3 5 7 -2 0 0 0 0.417 1
5 Mark Bongaerts 4 0 0 4 0 12 -12 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arek Pach 4 4 0 0 11 1 10 0 0 0 0.917 4
2 Bülent Bülbül 4 3 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 3
3 Bart Teeuwen 4 2 0 2 7 5 2 0 0 0 0.583 2
4 Robert Hendriks 4 1 0 3 4 8 -4 0 0 0 0.333 1
5 yasin bulbul 4 0 0 4 1 11 -10 0 0 0 0.083 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Lawrence Coppen
Netherlands
Youri van der Bruggen
Sat 14:11  Table 2
2-A   
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Maurice Houben
Sat 14:10  Table 7
3-B   
Netherlands
René Nijs
Netherlands
William Groenendaal
Sat 14:10  Table 2
4-B   
Netherlands
Hylco van Oers
Jamaica
Ronald Douven
Sat 14:11  Table 6
5-C   
Netherlands
Daphne Bos
Netherlands
Johan van Veldhoven
Sat 14:11  Table 1
6-C   
Netherlands
Carlo Stals
Netherlands
Mark Bongaerts
Sat 14:11  Table 10
7-D   
Turkey
bulent bulbul
Netherlands
Bart Teeuwen
Sat 14:39  Table 5
8-D   
Poland
Arek Pach
yasin bulbul
Sat 14:12  Table 4

Round 2

9-A   
Netherlands
Youri van der Bruggen
Netherlands
Maurice Houben
Sat 14:28 
10-A   
Netherlands
Lawrence Coppen
Netherlands
William Gelens
Sat 14:42  Table 3
11-B   
Netherlands
William Groenendaal
Jamaica
Ronald Douven
Sat 15:24  Table 10
12-B   
Netherlands
René Nijs
Netherlands
Maikel van Amen
Sat 15:01  Table 9
13-C   
Netherlands
Johan van Veldhoven
Netherlands
Mark Bongaerts
Sat 14:28 
14-C   
Netherlands
Daphne Bos
Netherlands
Sjon van Bommel
Sat 15:04  Table 2
15-D   
Netherlands
Bart Teeuwen
yasin bulbul
Sat 15:03  Table 5
16-D   
Turkey
bulent bulbul
Netherlands
Robert Hendriks
Sat 14:57  Table 7

Round 3

17-A   
Netherlands
Maurice Houben
Netherlands
William Gelens
Sat 14:59  Table 4
18-A   
Netherlands
Youri van der Bruggen
Netherlands
Anthony Weinhold
Sat 14:28 
19-B   
Jamaica
Ronald Douven
Netherlands
Maikel van Amen
Sat 16:04  Table 5
20-B   
Netherlands
William Groenendaal
Netherlands
Hylco van Oers
Sat 15:53  Table 6
21-C   
Netherlands
Mark Bongaerts
Netherlands
Sjon van Bommel
Sat 14:29 
22-C   
Netherlands
Johan van Veldhoven
Netherlands
Carlo Stals
Sat 15:22  Table 3
23-D   
yasin bulbul
Netherlands
Robert Hendriks
Sat 15:33  Table 9
24-D   
Netherlands
Bart Teeuwen
Poland
Arek Pach
Sat 15:26  Table 2

Round 4

25-A   
Netherlands
William Gelens
Netherlands
Anthony Weinhold
Sat 15:31  Table 1
26-A   
Netherlands
Maurice Houben
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 15:32  Table 7
27-B   
Netherlands
Maikel van Amen
Netherlands
Hylco van Oers
Sat 16:33  Table 9
28-B   
Jamaica
Ronald Douven
Netherlands
René Nijs
Sat 16:26  Table 4
29-C   
Netherlands
Sjon van Bommel
Netherlands
Carlo Stals
Sat 15:55  Table 3
30-C   
Netherlands
Mark Bongaerts
Netherlands
Daphne Bos
Sat 14:29 
31-D   
Netherlands
Robert Hendriks
Poland
Arek Pach
Sat 15:52  Table 7
32-D   
yasin bulbul
Turkey
bulent bulbul
Sat 16:02  Table 9

Round 5

33-A   
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 15:53 
34-A   
Netherlands
William Gelens
Netherlands
Youri van der Bruggen
Sat 14:29 
35-B   
Netherlands
Hylco van Oers
Netherlands
René Nijs
Sat 16:56  Table 4
36-B   
Netherlands
Maikel van Amen
Netherlands
William Groenendaal
Sat 17:02  Table 6
37-C   
Netherlands
Carlo Stals
Netherlands
Daphne Bos
Sat 16:17  Table 3
38-C   
Netherlands
Sjon van Bommel
Netherlands
Johan van Veldhoven
Sat 16:09  Table 2
39-D   
Poland
Arek Pach
Turkey
bulent bulbul
Sat 16:27  Table 5
40-D   
Netherlands
Robert Hendriks
Netherlands
Bart Teeuwen
Sat 16:26  Table 7

Quarter final

41   
Netherlands
Anthony Weinhold
Turkey
bulent bulbul
Tue 13:47 
42   
Netherlands
Carlo Stals
Netherlands
René Nijs
Tue 13:48 
43   
Netherlands
Johan van Veldhoven
Netherlands
Hylco van Oers
Tue 13:48 
44   
Netherlands
William Gelens
Poland
Arek Pach
Tue 13:48 

Semi final

45   
Turkey
bulent bulbul
Netherlands
René Nijs
Tue 13:49 
46   
Netherlands
Johan van Veldhoven
Netherlands
William Gelens
Tue 13:49 

Final

47   
Turkey
bulent bulbul
Netherlands
William Gelens
Tue 13:50 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment