Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 24, 2022

HOB WEERT #22 SATURDAY'S MONEYPOOL 8-BALL

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Michael de Schepper
7 (6/1) 34 (22/12)
65%
50
2 mohamad adnan
8 (6/2) 37 (22/15)
59%
35
3 Anthony Weinhold
6 (4/2) 25 (16/9)
64%
25
3 Anjun Chen
6 (4/2) 26 (16/10)
62%
25
5 Guido Janssen
5 (4/1) 21 (15/6)
71%
20
5 Daan van der Eerden
6 (5/1) 26 (18/8)
69%
20
5 Maurits von Scheibler
6 (4/2) 20 (12/8)
60%
20
5 Tom Steijvers
6 (4/2) 23 (14/9)
61%
20
9 Tako Tak
5 (3/2) 21 (13/8)
62%
15
Show more
9 Siento Meinhardt
5 (4/1) 17 (12/5)
71%
15
9 Evaldas Eidėjus
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
15
9 Jeroen van Kuringen
4 (2/2) 15 (9/6)
60%
15
13 Serginio Mussen
4 (1/3) 14 (3/11)
21%
15
13 René Mohabiersing
4 (2/2) 15 (8/7)
53%
15
13 Lynn Pijpers
5 (2/3) 18 (9/9)
50%
15
13 Jeroen Houtman
5 (2/3) 18 (8/10)
44%
15
17 liudas ladauskas
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
10
17 Lawrence Coppen
5 (1/4) 17 (3/14)
18%
10
17 Dennis Van veldhoven
4 (0/4) 13 (1/12)
8%
10
17 Johan Van Veldhoven
5 (1/4) 16 (4/12)
25%
10
21 Davinio Mussen
5 (0/5) 16 (1/15)
6%
10
21 Wouter Henckens
5 (0/5) 20 (5/15)
25%
10
Entry deadline Sep 24, 2022, 2:15 PM (local time)
Starts Sep 24, 2022, 2:00 PM (local time)
Format Round robin (22 Participants)
Handicap No handicap
Rankings HOB Weert Saturday's Moneypool toernooi
Organizer House of Billiards Weert Org

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Guido Janssen 4 4 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 4
2 Anthony Weinhold 4 3 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 3
3 Jeroen van Kuringen 4 2 0 2 9 6 3 0 0 0 0.6 2
4 Serginio Mussen 4 1 0 3 3 11 -8 0 0 0 0.214 1
5 liudas ladauskas 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maurits von Scheibler 5 4 0 1 12 4 8 0 0 0 0.75 4
2 mohamad adnan 5 4 0 1 12 5 7 0 0 0 0.706 4
3 Siento Meinhardt 5 4 0 1 12 5 7 0 0 0 0.706 4
4 Lynn Pijpers 5 2 0 3 9 9 0 0 0 0 0.5 2
5 Johan Van Veldhoven 5 1 0 4 4 12 -8 0 0 0 0.25 1
6 Davinio Mussen 5 0 0 5 1 15 -14 0 0 0 0.063 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Daan van der Eerden 5 5 0 0 15 4 11 0 0 0 0.789 5
2 Tom Steijvers 5 4 0 1 12 5 7 0 0 0 0.706 4
3 Tako Tak 5 3 0 2 13 8 5 0 0 0 0.619 3
4 Jeroen Houtman 5 2 0 3 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
5 Lawrence Coppen 5 1 0 4 3 14 -11 0 0 0 0.176 1
6 Wouter Henckens 5 0 0 5 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Anjun Chen 4 3 0 1 10 4 6 0 0 0 0.714 3
2 Michael de Schepper 4 3 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 3
3 Evaldas Eidėjus 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
4 René Mohabiersing 4 2 0 2 8 7 1 0 0 0 0.533 2
5 Dennis Van veldhoven 4 0 0 4 1 12 -11 0 0 0 0.077 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Netherlands
Serginio Mussen
Sat 14:12  Table 2
2-A   
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
liudas ladauskas
Sat 14:12  Table 3
3-B   
Netherlands
Siento Meinhardt
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Sat 14:12  Table 4
4-B   
Netherlands
Maurits von Scheibler
Netherlands
mohamad adnan
Sat 14:12  Table 5
5-B   
Netherlands
Davinio Mussen
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Sat 14:12  Table 6
6-C   
Belgium
Wouter Henckens
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 14:12  Table 7
7-C   
Netherlands
Tom Steijvers
Netherlands
Tako Tak
Sat 14:12  Table 8
8-C   
Netherlands
Jeroen Houtman
Netherlands
Daan van der Eerden
Sat 14:12  Table 9
9-D   
Netherlands
Michael de Schepper
Netherlands
René Mohabiersing
Sat 14:12  Table 10
10-D   
Lithuania
Evaldas Eidėjus
Netherlands
Dennis Van veldhoven
Sat 14:12  Table 11

Round 2

11-A   
Netherlands
Serginio Mussen
Netherlands
liudas ladauskas
Sat 15:17  Table 2
12-A   
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Netherlands
Guido Janssen
Sat 14:28  Table 2
13-B   
Netherlands
Siento Meinhardt
Netherlands
mohamad adnan
Sat 14:38  Table 6
14-B   
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Sat 14:35  Table 4
15-B   
Netherlands
Maurits von Scheibler
Netherlands
Davinio Mussen
Sat 14:43  Table 5
16-C   
Belgium
Wouter Henckens
Netherlands
Tako Tak
Sat 17:29  Table 6
17-C   
Netherlands
Lawrence Coppen
Netherlands
Daan van der Eerden
Sat 16:41  Table 9
18-C   
Netherlands
Tom Steijvers
Netherlands
Jeroen Houtman
Sat 15:13  Table 8
19-D   
Netherlands
René Mohabiersing
Netherlands
Dennis Van veldhoven
Sat 15:33  Table 10
20-D   
Netherlands
Michael de Schepper
China
Anjun Chen
Sat 14:35  Table 10

Round 3

21-A   
Netherlands
liudas ladauskas
Netherlands
Guido Janssen
Sat 15:00  Table 2
22-A   
Netherlands
Serginio Mussen
Netherlands
Anthony Weinhold
Sat 14:41  Table 3
23-B   
Netherlands
Siento Meinhardt
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Sat 15:03  Table 4
24-B   
Netherlands
mohamad adnan
Netherlands
Davinio Mussen
Sat 16:14  Table 4
25-B   
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Netherlands
Maurits von Scheibler
Sat 16:43  Table 4
26-C   
Belgium
Wouter Henckens
Netherlands
Daan van der Eerden
Sat 15:08  Table 9
27-C   
Netherlands
Tako Tak
Netherlands
Jeroen Houtman
Sat 16:32  Table 6
28-C   
Netherlands
Lawrence Coppen
Netherlands
Tom Steijvers
Sat 16:03  Table 7
29-D   
Netherlands
Dennis Van veldhoven
China
Anjun Chen
Sat 16:07  Table 11
30-D   
Netherlands
René Mohabiersing
Lithuania
Evaldas Eidėjus
Sat 14:44  Table 11

Round 4

31-A   
Netherlands
Guido Janssen
Netherlands
Anthony Weinhold
Sat 15:44  Table 3
32-A   
Netherlands
liudas ladauskas
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Sat 16:05  Table 2
33-B   
Netherlands
Siento Meinhardt
Netherlands
Davinio Mussen
Sat 15:31  Table 5
34-B   
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Netherlands
Maurits von Scheibler
Sat 15:31  Table 4
35-B   
Netherlands
mohamad adnan
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Sat 15:09  Table 6
36-C   
Belgium
Wouter Henckens
Netherlands
Jeroen Houtman
Sat 15:06  Table 8
37-C   
Netherlands
Daan van der Eerden
Netherlands
Tom Steijvers
Sat 15:40  Table 9
38-C   
Netherlands
Tako Tak
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 15:13  Table 3
39-D   
China
Anjun Chen
Lithuania
Evaldas Eidėjus
Sat 15:21  Table 11
40-D   
Netherlands
Dennis Van veldhoven
Netherlands
Michael de Schepper
Sat 14:49  Table 10

Round 5

41-A   
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Sat 16:06  Table 2
42-A   
Netherlands
Guido Janssen
Netherlands
Serginio Mussen
Sat 16:01  Table 3
43-B   
Netherlands
Siento Meinhardt
Netherlands
Maurits von Scheibler
Sat 16:06  Table 10
44-B   
Netherlands
Davinio Mussen
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Sat 15:54  Table 6
45-B   
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Netherlands
mohamad adnan
Sat 16:02  Table 4
46-C   
Belgium
Wouter Henckens
Netherlands
Tom Steijvers
Sat 16:32  Table 7
47-C   
Netherlands
Jeroen Houtman
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 15:05  Table 7
48-C   
Netherlands
Daan van der Eerden
Netherlands
Tako Tak
Sat 16:42  Table 6
49-D   
Lithuania
Evaldas Eidėjus
Netherlands
Michael de Schepper
Sat 16:19  Table 2
50-D   
China
Anjun Chen
Netherlands
René Mohabiersing
Sat 16:33  Table 11

Quarter final

51   
Netherlands
Guido Janssen
Netherlands
mohamad adnan
Sat 18:12  Table 2
52   
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Maurits von Scheibler
Sat 18:12  Table 4
53   
Netherlands
Daan van der Eerden
Netherlands
Michael de Schepper
Sat 18:12  Table 3
54   
Netherlands
Tom Steijvers
China
Anjun Chen
Sat 18:12  Table 6

Semi final

55   
Netherlands
mohamad adnan
Netherlands
Anthony Weinhold
Sat 19:46  Table 3
56   
Netherlands
Michael de Schepper
China
Anjun Chen
Sat 19:52  Table 2

Final

57   
Netherlands
mohamad adnan
Netherlands
Michael de Schepper
Sat 20:48 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants