Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 2, 2022

HOB WEERT #11 SATURDAY'S MONEYPOOL 8-BALL

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Guido Janssen
7 (7/0) 34 (27/7)
79%
50
2 Bülent Bülbül
7 (5/2) 39 (23/16)
59%
35
3 Roy Gerards
7 (6/1) 27 (21/6)
78%
25
3 Michael Voglhuber
6 (4/2) 32 (19/13)
59%
25
5 Steve Webb
6 (4/2) 22 (13/9)
59%
20
5 Aziz Moussati
5 (4/1) 20 (15/5)
75%
20
5 Lawrence Coppen
5 (3/2) 20 (11/9)
55%
20
5 mohamad adnan
5 (3/2) 21 (9/12)
43%
20
9 Filip Smolec
4 (2/2) 15 (8/7)
53%
15
Show more
9 Mark Bongaerts
5 (3/2) 20 (10/10)
50%
15
9 Niels van Rooij
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
15
9 Jeroen van Kuringen
4 (2/2) 15 (9/6)
60%
15
13 Tako Tak
5 (2/3) 17 (8/9)
47%
15
13 Adam Balogk
4 (1/3) 13 (4/9)
31%
15
13 Siento Meinhardt
4 (1/3) 18 (8/10)
44%
15
13 Can Bülbül
4 (2/2) 16 (7/9)
44%
15
17 Yasin Bülbül
4 (0/4) 15 (3/12)
20%
10
17 Jeroen Houtman
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
10
17 Sjon Van bommel
5 (1/4) 17 (5/12)
29%
10
17 Maurits Von Schleiber
4 (0/4) 16 (0/16)
0%
10
21 Johan Van Veldhoven
5 (0/5) 17 (2/15)
12%
10
Entry deadline Jul 2, 2022, 2:15 PM (local time)
Starts Jul 2, 2022, 2:00 PM (local time)
Format Round robin (21 Participants)
Handicap No handicap
Rankings HOB Weert Saturday's Moneypool toernooi
Organizer House of Billiards Weert Org
Contact Nino van Hal (ninovanhal@hotmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Guido Janssen 4 4 0 0 13 1 12 0 0 0 0.929 4
2 Lawrence Coppen 4 3 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 3
3 Jeroen van Kuringen 4 2 0 2 9 6 3 0 0 0 0.6 2
4 Adam Balogk 4 1 0 3 4 9 -5 0 0 0 0.308 1
5 Maurits Von Schleiber 4 0 0 4 0 16 -16 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Roy Gerards 5 5 0 0 15 1 14 0 0 0 0.938 5
2 Steve Webb 5 4 0 1 12 5 7 0 0 0 0.706 4
3 Mark Bongaerts 5 3 0 2 10 10 0 0 0 0 0.5 3
4 Tako Tak 5 2 0 3 8 9 -1 0 0 0 0.471 2
5 Sjon Van bommel 5 1 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 1
6 Johan Van Veldhoven 5 0 0 5 2 15 -13 0 0 0 0.118 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bülent Bülbül 4 3 0 1 11 7 4 0 0 0 0.611 3
2 Michael Voglhuber 4 3 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 3
3 Filip Smolec 4 2 0 2 8 7 1 0 0 0 0.533 2
4 Can Bülbül 4 2 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 2
5 Yasin Bülbül 4 0 0 4 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Aziz Moussati 4 4 0 0 12 1 11 0 0 0 0.923 4
2 mohamad adnan 4 3 0 1 9 8 1 0 0 0 0.529 3
3 Niels van Rooij 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
4 Siento Meinhardt 4 1 0 3 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
5 Jeroen Houtman 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Netherlands
Guido Janssen
Sat 14:03  Table 2
2-A   
Hungary
Adam Balogk
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 14:03  Table 3
3-B   
Netherlands
Tako Tak
Netherlands
Sjon Van bommel
Sat 14:03  Table 4
4-B   
Netherlands
Mark Bongaerts
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Sat 14:03  Table 5
5-B   
United Kingdom
Steve Webb
Netherlands
Roy Gerards
Sat 14:14  Table 10
6-C   
Turkey
Bülent Bülbül
Austria
Michael Voglhuber
Sat 14:57  Table 4
7-C   
Turkey
Yasin Bülbül
Germany
Can Bülbül
Sat 14:57  Table 9
8-D   
Netherlands
Jeroen Houtman
Morocco
Aziz Moussati
Sat 15:31 
9-D   
Netherlands
Niels van Rooij
Netherlands
Siento Meinhardt
Sat 14:03  Table 6

Round 2

10-A   
Netherlands
Guido Janssen
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 14:27  Table 4
11-A   
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Netherlands
Maurits Von Schleiber
Sat 14:20 
12-B   
Netherlands
Tako Tak
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Sat 14:29  Table 3
13-B   
Netherlands
Sjon Van bommel
Netherlands
Roy Gerards
Sat 14:29  Table 2
14-B   
Netherlands
Mark Bongaerts
United Kingdom
Steve Webb
Sat 14:30  Table 8
15-C   
Austria
Michael Voglhuber
Germany
Can Bülbül
Sat 14:57  Table 4
16-C   
Turkey
Bülent Bülbül
Netherlands
Filip Smolec
Sat 16:17  Table 7
17-D   
Morocco
Aziz Moussati
Netherlands
Siento Meinhardt
Sat 15:26  Table 2
18-D   
Netherlands
Jeroen Houtman
Netherlands
mohamad adnan
Sat 14:06  Table 7

Round 3

19-A   
Netherlands
Lawrence Coppen
Netherlands
Maurits Von Schleiber
Sat 14:21 
20-A   
Netherlands
Guido Janssen
Hungary
Adam Balogk
Sat 15:02  Table 5
21-B   
Netherlands
Tako Tak
Netherlands
Roy Gerards
Sat 15:54  Table 3
22-B   
Netherlands
Johan Van Veldhoven
United Kingdom
Steve Webb
Sat 15:52  Table 10
23-B   
Netherlands
Sjon Van bommel
Netherlands
Mark Bongaerts
Sat 14:50  Table 7
24-C   
Germany
Can Bülbül
Netherlands
Filip Smolec
Sat 16:50  Table 4
25-C   
Austria
Michael Voglhuber
Turkey
Yasin Bülbül
Sat 15:59  Table 9
26-D   
Netherlands
Siento Meinhardt
Netherlands
mohamad adnan
Sat 15:49  Table 2
27-D   
Morocco
Aziz Moussati
Netherlands
Niels van Rooij
Sat 15:54  Table 6

Round 4

28-A   
Netherlands
Maurits Von Schleiber
Hungary
Adam Balogk
Sat 14:21 
29-A   
Netherlands
Lawrence Coppen
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Sat 15:08  Table 7
30-B   
Netherlands
Tako Tak
United Kingdom
Steve Webb
Sat 14:51  Table 3
31-B   
Netherlands
Roy Gerards
Netherlands
Mark Bongaerts
Sat 16:21  Table 5
32-B   
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Netherlands
Sjon Van bommel
Sat 15:14  Table 10
33-C   
Netherlands
Filip Smolec
Turkey
Yasin Bülbül
Sat 15:53  Table 9
34-C   
Germany
Can Bülbül
Turkey
Bülent Bülbül
Sat 15:48  Table 4
35-D   
Netherlands
mohamad adnan
Netherlands
Niels van Rooij
Sat 14:49  Table 6
36-D   
Netherlands
Siento Meinhardt
Netherlands
Jeroen Houtman
Sat 14:52  Table 2

Round 5

37-A   
Hungary
Adam Balogk
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Sat 14:31  Table 10
38-A   
Netherlands
Maurits Von Schleiber
Netherlands
Guido Janssen
Sat 14:21 
39-B   
Netherlands
Tako Tak
Netherlands
Mark Bongaerts
Sat 15:24  Table 3
40-B   
United Kingdom
Steve Webb
Netherlands
Sjon Van bommel
Sat 16:00  Table 8
41-B   
Netherlands
Roy Gerards
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Sat 15:01  Table 10
42-C   
Turkey
Yasin Bülbül
Turkey
Bülent Bülbül
Sat 16:23  Table 3
43-C   
Netherlands
Filip Smolec
Austria
Michael Voglhuber
Sat 14:04  Table 9
44-D   
Netherlands
Niels van Rooij
Netherlands
Jeroen Houtman
Sat 15:43 
45-D   
Netherlands
mohamad adnan
Morocco
Aziz Moussati
Sat 14:29  Table 7

Quarter final

46   
Netherlands
Guido Janssen
United Kingdom
Steve Webb
Sat 17:26  Table 2
47   
Netherlands
Lawrence Coppen
Netherlands
Roy Gerards
Sat 17:26  Table 3
48   
Turkey
Bülent Bülbül
Netherlands
mohamad adnan
Sat 17:26  Table 4
49   
Austria
Michael Voglhuber
Morocco
Aziz Moussati
Sat 17:27  Table 6

Semi final

50   
Netherlands
Guido Janssen
Netherlands
Roy Gerards
Sat 18:24  Table 6
51   
Turkey
Bülent Bülbül
Austria
Michael Voglhuber
Sat 18:22  Table 4

Final

52   
Netherlands
Guido Janssen
Turkey
Bülent Bülbül
Sat 20:37 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants