Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 13, 2022

Groovetown Jack 2022 kevät viikkokilpailu 6

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Riku Romppanen
5 (5/0) 37 (25/12)
68%
550
2 Jussi Lahteenmaki
6 (5/1) 41 (28/13)
68%
480
3 Robin The Rocket
5 (4/1) 36 (22/14)
61%
420
3 Juuso Lakka
6 (4/2) 41 (26/15)
63%
420
5 Mikael Mäenpää
3 (2/1) 18 (10/8)
56%
370
5 Tero Hilpinen
5 (3/2) 32 (17/15)
53%
370
5 Joonas Kota
6 (4/2) 39 (23/16)
59%
370
5 Jesse Bacon
4 (2/2) 31 (17/14)
55%
370
9 New York Jari
5 (3/2) 38 (20/18)
53%
330
Show more
9 Jussi Ahde
5 (3/2) 31 (15/16)
48%
330
9 Eero Puustinen
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
330
9 Hristiyan Penkov
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
330
13 Jalmari Kuusisto
4 (2/2) 35 (17/18)
49%
330
13 Konsta Puustinen
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
330
13 David Marc Ashton
3 (1/2) 21 (11/10)
52%
330
13 Helinä Häkkänen
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
330
17 Alejandro Kekoni
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
300
17 Lauri Tanner
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
300
17 Rolle Turhala
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
300
17 Juuso Ruotoistenmäki
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
300
17 Christoffer Pimenoff
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
300
17 Miku Ignatius
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
300
17 Erkki Salmi
3 (1/2) 21 (7/14)
33%
300
17 Miko Kurttila
2 (0/2) 10 (0/10)
0%
300
Entry deadline Mar 13, 2022, 1:00 PM (local time)
Starts Mar 13, 2022, 1:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (24 Participants)
Race to 5
Handicap With handicap
Rankings GTJ rg kevät 2022
Organizer Groovetown Jack
Contact Tero Hilpinen (tero.hilpinen@gmail.com)
More info
Epäselvistä ohjeista ja myöhästelyistä saadun runsaan palautteen vuoksi, tässä tarkennetut ohjeet. Koitetaan kunnioittaa kanssapelaajia olemalla paikalla ajoissa.

Kilpailu alkaa klo 13:00 + mahdollisten kisajärjestelyjen viemä aika. Ensimmäisen kierroksen pelit aloitetaan kaavion mukaisessa järjestyksessä 5 minuutin sisällä niiden ilmoittamisesta. Jos pelaaja ei ole tähän mennessä ilmoitetun pelipöydän äärellä aloittamassa peliään, vastustaja saa ensimmäisen 5 minuutin jälkeen erävoiton, 10 minuutin jälkeen toisen, ja 15 minuutin kohdalla luovutuksen; tämän jälkeen poissa oleva pelaaja on ulkona kilpailusta. Kisan järjestäjä varaa oikeuden veloittaa osallistumismaksun seuraavalla kerralla.

Kilpailunjohtaja vastaa mielellään kysymyksiin ja antaa lisätietoja tarvittaessa.

Due to the feedback wrt. being late and unclear instructions on it, here are the clarified instructions; let's try to respect our fellow players by being on time.

The tournament starts at 1 pm plus the time taken by possible extra arrangements. First round matches are started in the order they're listed in the match list within 5 minutes of the match having been called. If a player isn't at the table by that time, after 5 minutes the opponent wins 1 rack, after 10 minutes another rack, and after 15 minutes the missing player has forfeited the match and participation in the tournament. The tournament organizer reserves the right to charge the player the missing tournament fee the next time the player participates.

The tournament director is happy to answer questions.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Finland
Konsta Puustinen
Finland
Robin Snellman
-2
Sun 13:13  Table 5
2   
Finland
Christoffer Pimenoff
-2
Finland
Jari P. Ängeslevä
1
Sun 13:13  Table 6
3   
Finland
Joonas Kota
-1
Finland
Alejandro Kekoni
1
Sun 13:13  Table 7
4   
Finland
Miku Ignatius
1
Finland
Jalmari Kuusisto
-1
Sun 13:13  Table 8
5   
Finland
Juuso Lakka
-1
Finland
Rolle Turhala
Sun 13:13  Table 9
6   
Finland
Lauri Tanner
1
Finland
Jussi Lahteenmaki
-1
Sun 13:14  Table 10
7   
Finland
Juuso Ruotoistenmäki
0
Nepal
Jussi Ahde
0
Sun 13:42  Table 7
8   
Finland
Erkki Salmi
0
Wales
David Marc Ashton
0
Sun 13:49  Table 9

Winner round 1

Race to 5
9   
Finland
Miko Kurttila
-1
Finland
Robin Snellman
-2
Sun 13:55  Table 5
10   
Finland
Jari P. Ängeslevä
1
Finland
Eero Puustinen
1
Sun 14:26  Table 5
11   
Finland
Riku Romppanen
-2
Finland
Joonas Kota
-1
Sun 13:55  Table 8
12   
Finland
Jalmari Kuusisto
-1
Curacao
Jesse Bacon
-2
Sun 14:20  Table 6
13   
Finland
Helinä Häkkänen
1
Finland
Juuso Lakka
-1
Sun 14:30  Table 10
14   
Finland
Jussi Lahteenmaki
-1
Finland
Tero Hilpinen
-1
Sun 14:44  Table 8
15   
Finland
Mikael Mäenpää
-1
Nepal
Jussi Ahde
0
Sun 14:32  Table 7
16   
Finland
Erkki Salmi
0
Bulgaria
Hristiyan Penkov
0
Sun 14:51  Table 9

Loser round 1

Race to 5
17   
Finland
Konsta Puustinen
Finland
Erkki Salmi
0
Sun 15:30  Table 5
18   
Finland
Christoffer Pimenoff
-2
Nepal
Jussi Ahde
0
Sun 15:54  Table 7
19   
Finland
Alejandro Kekoni
1
Finland
Tero Hilpinen
-1
Sun 15:48  Table 9
20   
Finland
Miku Ignatius
1
Finland
Helinä Häkkänen
1
Sun 15:20  Table 10
21   
Finland
Rolle Turhala
Finland
Jalmari Kuusisto
-1
Sun 15:04  Table 6
22   
Finland
Lauri Tanner
1
Finland
Joonas Kota
-1
Sun 15:09  Table 7
23   
Finland
Juuso Ruotoistenmäki
0
Finland
Jari P. Ängeslevä
1
Sun 15:37  Table 8
24   
Wales
David Marc Ashton
0
Finland
Miko Kurttila
-1
Sun 15:26  Table 9

Loser round 2

Race to 5
25   
Finland
Konsta Puustinen
Nepal
Jussi Ahde
0
Sun 16:58  Table 7
26   
Finland
Tero Hilpinen
-1
Finland
Helinä Häkkänen
1
Sun 16:27  Table 9
27   
Finland
Jalmari Kuusisto
-1
Finland
Joonas Kota
-1
Sun 16:28  Table 6
28   
Finland
Jari P. Ängeslevä
1
Wales
David Marc Ashton
0
Sun 16:29  Table 8

Winners qualification

Race to 5
29   
Finland
Robin Snellman
-2
Finland
Eero Puustinen
1
Sun 15:50  Table 6
30   
Finland
Riku Romppanen
-2
Curacao
Jesse Bacon
-2
Sun 16:08  Table 10
31   
Finland
Juuso Lakka
-1
Finland
Jussi Lahteenmaki
-1
Sun 16:38  Table 5
32   
Finland
Mikael Mäenpää
-1
Bulgaria
Hristiyan Penkov
0
Sun 17:06  Table 6

Losers qualification

Race to 5
33   
Nepal
Jussi Ahde
0
Curacao
Jesse Bacon
-2
Sun 18:23  Table 7
34   
Finland
Tero Hilpinen
-1
Finland
Eero Puustinen
1
Sun 17:23  Table 9
35   
Finland
Joonas Kota
-1
Bulgaria
Hristiyan Penkov
0
Sun 17:56  Table 5
36   
Finland
Jari P. Ängeslevä
1
Finland
Juuso Lakka
-1
Sun 17:19  Table 5

Quarter final

Race to 5
37   
Finland
Robin Snellman
-2
Curacao
Jesse Bacon
-2
Sun 19:10  Table 5
38   
Finland
Riku Romppanen
-2
R4
Finland
Tero Hilpinen
-1
Sun 19:10  Table 6
39   
Finland
Jussi Lahteenmaki
-1
Finland
Joonas Kota
-1
Sun 19:10  Table 7
40   
Finland
Mikael Mäenpää
-1
Finland
Juuso Lakka
-1
Sun 19:10  Table 8

Semi final

Race to 5
41   
Finland
Robin Snellman
-2
Finland
Riku Romppanen
-2
Sun 20:02  Table 5
42   
Finland
Jussi Lahteenmaki
-1
Finland
Juuso Lakka
-1
Sun 20:02  Table 6

Final

Race to 5
43   
Finland
Riku Romppanen
-2
Finland
Jussi Lahteenmaki
-1
Sun 21:06  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants