Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 20 - December 21, 2019

GVO Turnierserie 2019/2020 T7

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Theodor Buchsmann
6 (6/0) 32 (24/8)
75%
20
2 Carsten "Calle" Becker
6 (5/1) 30 (23/7)
77%
18
3 Ralf Zielske
4 (3/1) 20 (12/8)
60%
16
3 Rainer Kutsch
5 (4/1) 31 (18/13)
58%
16
5 Rolf Nahrgang
5 (3/2) 26 (15/11)
58%
14
5 Lukas von Seggern
5 (3/2) 27 (14/13)
52%
14
5 Holger Dietrich
5 (3/2) 26 (13/13)
50%
14
5 Robert Schumann
GVO Oldenburg
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
14
9 Dieter Rüthemann
4 (2/2) 22 (10/12)
45%
12
Show more
9 Nils Schumacher
Heidmühler FC Billard
4 (2/2) 22 (10/12)
45%
12
9 Justin Dürig
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
12
9 Anh-Khoa Pham
GVO Oldenburg
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
12
13 Sven Nordenholt
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
11
13 Klaus Braun
GVO Oldenburg
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
11
13 Silvia Gulden
GVO Oldenburg
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
11
13 Manfred Sobing
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
11
17 Frank Hachmöller
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
10
17 Manuela Wengler
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Naci Yilmaz
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Dominik Kutsch
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Ali Tan
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Hichem Mrad
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
17 Jürgen Düvelsdorf
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
10
17 Ralf Müller
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
Entry deadline Dec 20, 2019, 7:30 PM (local time)
Starts Dec 20, 2019, 7:30 PM (local time)
Format Double elimination (24 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings GVO Turnierserie 2019/2020
Organizer GVO Oldenburg
Contact Bernd Janßen (billard.gvo.bj@wjk.de, 017670678451)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Justin Dürig
Walk Over
 
2   
Germany
Klaus Braun
Germany
Silvia Gulden
Fri 19:40  Table 1
3   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Dominik Kutsch
Fri 19:40  Table 2
4   
Walk Over
Germany
Holger Dietrich
 
5   
Germany
Anh-Khoa Pham
Walk Over
 
6   
Germany
Robert Schumann
Turkey
Naci Yilmaz
Fri 19:40  Table 3
7   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Sven Nordenholt
Fri 19:40  Table 4
8   
Walk Over
Germany
Ralf Zielske
 
9   
Germany
Hichem Mrad
Walk Over
 
10   
Germany
Ralf Müller
Russia
Theodor Buchsmann
Fri 19:40  Table 5
11   
Germany
Ali Tan
Germany
Nils Schumacher
Fri 19:40  Table 6
12   
Walk Over
Germany
Lukas von Seggern
 
13   
Germany
Dieter Rüthemann
Walk Over
 
14   
Germany
Rolf Nahrgang
Frank Hachmöller
Fri 19:41  Table 7
15   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Rainer Kutsch
Fri 19:41  Table 8
16   
Walk Over
Germany
Manuela Wengler
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Germany
Justin Dürig
Germany
Klaus Braun
Fri 20:31  Table 1
18   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Holger Dietrich
Fri 20:05  Table 2
19   
Germany
Anh-Khoa Pham
Germany
Robert Schumann
Fri 20:32  Table 3
20   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Ralf Zielske
Fri 20:16  Table 4
21   
Germany
Hichem Mrad
Russia
Theodor Buchsmann
Fri 20:06  Table 5
22   
Germany
Nils Schumacher
Germany
Lukas von Seggern
Fri 20:32  Table 6
23   
Germany
Dieter Rüthemann
Germany
Rolf Nahrgang
Fri 20:18  Table 7
24   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Manuela Wengler
Fri 20:07  Table 8

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Silvia Gulden
 
26   
Germany
Dominik Kutsch
Walk Over
 
27   
Walk Over
Turkey
Naci Yilmaz
 
28   
Germany
Manfred Sobing
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Ralf Müller
 
30   
Germany
Ali Tan
Walk Over
 
31   
Walk Over
Frank Hachmöller
 
32   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Silvia Gulden
Germany
Manuela Wengler
Fri 21:20  Table 8
34   
Germany
Dominik Kutsch
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 20:54  Table 7
35   
Turkey
Naci Yilmaz
Germany
Lukas von Seggern
Fri 20:59  Table 6
36   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Hichem Mrad
Fri 21:02  Table 5
37   
Germany
Ralf Müller
R2
Germany
Sven Nordenholt
Fri 20:54  Table 4
38   
Germany
Ali Tan
Germany
Anh-Khoa Pham
Fri 21:26  Table 3
39   
Frank Hachmöller
Germany
Holger Dietrich
Fri 21:01  Table 2
40   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Klaus Braun
Fri 21:04  Table 1

Winners qualification

Race to 4
41   
Germany
Justin Dürig
Germany
Carsten "Calle" Becker
Fri 21:35  Table 1
42   
Germany
Robert Schumann
Germany
Ralf Zielske
Fri 22:06  Table 3
43   
Russia
Theodor Buchsmann
Germany
Nils Schumacher
Fri 21:43  Table 5
44   
Germany
Rolf Nahrgang
Germany
Rainer Kutsch
Fri 21:45  Table 4

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Silvia Gulden
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 22:10  Table 8
46   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Manfred Sobing
Fri 21:46  Table 6
47   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Anh-Khoa Pham
Fri 22:07  Table 2
48   
Germany
Holger Dietrich
R1
Germany
Klaus Braun
Fri 21:56  Table 7

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Dieter Rüthemann
Germany
Robert Schumann
Fri 23:03  Table 3
50   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Justin Dürig
Fri 22:37  Table 1
51   
Germany
Anh-Khoa Pham
Germany
Rolf Nahrgang
Fri 22:42  Table 2
52   
Germany
Holger Dietrich
Germany
Nils Schumacher
Fri 22:43  Table 5

Quarter final

Race to 4
53   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Holger Dietrich
Fri 23:47  Table 1
54   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Lukas von Seggern
Fri 23:47  Table 2
55   
Russia
Theodor Buchsmann
Germany
Rolf Nahrgang
Fri 23:47  Table 3
56   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Robert Schumann
Fri 23:47  Table 4

Semi final

Race to 4
57   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Ralf Zielske
Sat 01:06  Table 1
58   
Russia
Theodor Buchsmann
Germany
Rainer Kutsch
Sat 00:49  Table 3

Final

Race to 4
59   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Russia
Theodor Buchsmann
Sat 02:59  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment