Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 1 - July 2, 2022

Freitagsturnier BC Osterode mit Jackpot 07/2022

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Vivien Heine
5 (5/0) 34 (25/9)
74%
10
2 Michael Kanngießer
5 (4/1) 37 (20/17)
54%
9
3 Sascha Meister
5 (4/1) 36 (23/13)
64%
8
3 Jörg Ernst
5 (3/2) 38 (22/16)
58%
8
5 Gerhard Raecker
4 (2/2) 24 (10/14)
42%
6
5 Vyacheslav Nemcheninov
3 (2/1) 21 (13/8)
62%
6
5 Sascha Edling
4 (2/2) 26 (13/13)
50%
6
5 Eugen-Stefan Weber
4 (2/2) 31 (14/17)
45%
6
9 Volker Teuteberg
1. BC Lauenfoerde
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
2
Show more
9 Sigurd Klädtke
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
2
9 Klaus-Peter Schmitz
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
2
9 Angelo La Rocca
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
2
13 Holger Heinzel
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
1
13 Tomas Roth
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
1
13 Heiner Sander
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
1
13 Giuseppe Prencipe
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
1
17 Nina Rentz
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
1
17 Udo Verhufen
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
1
Entry deadline Jul 1, 2022, 7:00 PM (local time)
Starts Jul 1, 2022, 7:30 PM (local time)
Format Double to Single elimination (18 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Freitagsturnier BC Osterode
Organizer BC Osterode
Contact Holger Heinzel (Buelow70@gmail.com) and Luca Brennecke (brenneckeluca15@gmail.com)
More info
- jeden 1. Freitag im Monat ab 19.00 Uhr
- Anmeldeschluss 18.30 Uhr
- Multiball auf 3 Gewinn
- bis 16 Teilnehmern Gruppenmodus, letzten 8 EKO
- ab 17 Teilnehmern DKO, letzten 8 EKO
- max. 24 Teilnehmer
- Die Ausspielziele werden der Teilnehmerzahl und dem entsprechenden Modus angepasst
- Startgeld 13,00€ (10,00€ Preisgeld, 2,00€ Jackpot, 1,00 € Turniergebühr)
- Ausschüttung
1. Platz 50%
2. Platz 30%
3. + 4. Platz je 10%
- Jackpot (9-Ball) nach der Gruppenphase
- Änderungen sind der Turnierleitung vorbehalten
Für das Leibliche Wohl ist gesorgt
Wir bitten um rechtzeitige Anmeldung um das Essen zu planen.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Sigurd Klädtke
Germany
Heiner Sander
Fri 19:57  Table 4
2   
Germany
Vivien Heine
Walk Over
 
3   
Walk Over
Germany
Volker Teuteberg
 
4   
Germany
Gerhard Raecker
Walk Over
 
5   
Walk Over
Czech Republic
Tomas Roth
 
6   
Germany
Sascha Edling
Walk Over
 
7   
Walk Over
Germany
Jörg Ernst
 
8   
Italy
Angelo La Rocca
Germany
Sascha Meister
Fri 19:15  Table 3

Winner round 1

Race to 5
9   
Germany
Udo Verhufen
Germany
Sigurd Klädtke
Fri 20:48  Table 2
10   
Germany
Vivien Heine
Germany
Holger Heinzel
Fri 20:12  Table 2
11   
Germany
Vyacheslav Nemcheninov
Germany
Volker Teuteberg
Fri 19:15  Table 1
12   
Germany
Gerhard Raecker
Italy
Giuseppe Prencipe
Fri 19:15  Table 2
13   
Germany
Michael Kanngießer
Czech Republic
Tomas Roth
Fri 19:16  Table 4
14   
Germany
Sascha Edling
Germany
Eugen-Stefan Weber
Fri 19:56  Table 3
15   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Germany
Jörg Ernst
Fri 20:39  Table 3
16   
Germany
Sascha Meister
Germany
Nina Rentz
Fri 20:40  Table 1

Loser round 1

Race to 5
17   
Germany
Heiner Sander
Germany
Nina Rentz
Fri 21:22  Table 1
18   
Walk Over
Germany
Klaus-Peter Schmitz
 
19   
Walk Over
Germany
Eugen-Stefan Weber
 
20   
Walk Over
Czech Republic
Tomas Roth
 
21   
Walk Over
Italy
Giuseppe Prencipe
 
22   
Walk Over
Germany
Volker Teuteberg
 
23   
Walk Over
Germany
Holger Heinzel
 
24   
Italy
Angelo La Rocca
Germany
Udo Verhufen
Fri 21:53  Table 2

Loser round 2

Race to 5
25   
Germany
Heiner Sander
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 22:18  Table 1
26   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Czech Republic
Tomas Roth
Fri 20:45  Table 4
27   
Italy
Giuseppe Prencipe
Germany
Volker Teuteberg
Fri 21:29  Table 3
28   
Germany
Holger Heinzel
Italy
Angelo La Rocca
Fri 22:41  Table 2

Winners qualification

Race to 5
29   
Germany
Sigurd Klädtke
Germany
Vivien Heine
Fri 22:23  Table 3
30   
Germany
Vyacheslav Nemcheninov
Germany
Gerhard Raecker
Fri 21:57  Table 4
31   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Sascha Edling
Fri 23:48  Table 3
32   
Germany
Jörg Ernst
Germany
Sascha Meister
Fri 23:48  Table 4

Losers qualification

Race to 5
33   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Germany
Gerhard Raecker
  Table 2
34   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Germany
Sigurd Klädtke
Fri 23:49  Table 1
35   
Germany
Volker Teuteberg
Germany
Jörg Ernst
Sat 00:49  Table 4
36   
Italy
Angelo La Rocca
Germany
Sascha Edling
Sat 00:34  Table 3

Quarter final

Race to 5
37   
Germany
Vivien Heine
Germany
Sascha Edling
Sat 01:18  Table 3
38   
Germany
Vyacheslav Nemcheninov
Germany
Jörg Ernst
Sat 01:19  Table 2
39   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Eugen-Stefan Weber
Sat 01:19  Table 4
40   
Germany
Sascha Meister
Germany
Gerhard Raecker
Sat 01:19  Table 1

Semi final

Race to 5
41   
Germany
Vivien Heine
Germany
Jörg Ernst
Sat 02:38  Table 2
42   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Sascha Meister
Sat 02:03  Table 3

Final

Race to 5
43   
Germany
Vivien Heine
Germany
Michael Kanngießer
Sat 03:26  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants