Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 18, 2019

Finalturnier-Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Oliver Ortmann
6 (5/1) 80 (49/31)
61%
2 Benjamin Baier
6 (5/1) 73 (45/28)
62%
3 Torsten "TURBO" Bonke
BCQ Hamburg
5 (3/2) 65 (34/31)
52%
3 Olaf Köster
TheGamblers
5 (4/1) 58 (33/25)
57%
5 Mario Stahl
6 (4/2) 66 (37/29)
56%
5 Maximilian Rappl
6 (4/2) 70 (36/34)
51%
5 Jannik Putsche
4 (3/1) 49 (27/22)
55%
5 Alexey Pavlov
4 (3/1) 46 (27/19)
59%
9 Marc Sleepwalker
PBV Pinneberg
4 (2/2) 41 (19/22)
46%
Show more
9 Vivien Schade
4 (2/2) 47 (24/23)
51%
9 Ulrich Reinhold
3 (1/2) 32 (14/18)
44%
9 Jörg Rother
4 (2/2) 38 (22/16)
58%
13 Dieter Rinkenberg
4 (2/2) 47 (23/24)
49%
13 Moha Darwish
4 (2/2) 40 (20/20)
50%
13 Hansjörg Fally
4 (2/2) 43 (20/23)
47%
13 Marko Thümler
3 (1/2) 31 (13/18)
42%
17 Stelios Fountoulakis
Hall of Fame
3 (1/2) 30 (16/14)
53%
17 Allen Zulueta
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
17 Jens Hädrich
2 (0/2) 24 (10/14)
42%
17 Andreas Hartmann
BCQ Hamburg
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
17 Martin Kramer
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
17 Mike Hartmann
BCQ Hamburg
2 (0/2) 26 (12/14)
46%
17 Torsten Prack
PBV Pinneberg
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
17 Stephan Assmuß
2 (0/2) 16 (2/14)
13%
25 Feramuz Ilter
2 (0/2) 24 (10/14)
42%
25 Toshiyuki Hatanaka
2 (0/2) 16 (2/14)
13%
Entry deadline May 12, 2019, 11:59 PM (local time)
Starts May 18, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (26 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode - lange Stoff- oder Jeanshose, keine Shorts, keine Trainings- oder Jogginghosen
- Hemd oder Polohemd, keine T-Shirts, keine ärmellosen Hemden
- feste Schuhe, Sportschuhe, Sneakers, kene Sandalen, keine Latschen oder Flipflops, keine Stiefel
Organizer BCQ Hamburg
More info
Finalturnier-Monday Masters

18.05.2019 A-Finale
Beginn: 10:00 Uhr

(Die Ersten 20 aus der Rangliste + 6 Qualifikanten aus dem Qualifikationsturnier vom 11.05.2019)

A-Finale:
26 Teilnehmer, die ersten 6 Spieler der Rangliste erhalten ein Freilos. Die Qualifikanten werden im A-Finale den Plätzen 7-20 der Rangliste zugelost.

Vorrunde Doppel-Ko bis letzte 8 durchgehend auf 7 Gewinnspiele (GS), ab Viertelfinale Einfach-Ko auf 9 GS, Finale auf 11 GS

Kleiderordnung:
Lange Stoffhose oder Jeans, Hemd oder Polohemd und festes Schuhwerk.
Verboten: Jogginghose, Trikots von Fußballvereinen, Sandalen, Latschen oder Flip-Flops!!!

Geplante Ausschüttung (bei gleichbleibender Teilnehmerzahl im Rahmen der laufenden Serie)

1. Platz 1.000 €
2. Platz 600 €
3-4. Platz 400 €
5.-8. Platz 250 €
9.-12. Platz 200 €
13.-16. Platz 100€
17.-24. Platz 75 €
25.-26. Platz 50 €

Gesamt: 5300€

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Germany
Oliver Ortmann
Walk Over
 
2   
Germany
Martin Kramer
Germany
Max Rappl
Sat 10:17  Table 1
3   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Dieter Rinkenberg
Sat 10:17  Table 2
4   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Olaf Köster
Sat 10:17  Table 3
5   
Germany
Marco Eiselt
Walk Over
 
6   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Vivien Schade
Sat 10:17  Table 4
7   
Germany
Marc Wichmann
Germany
Benjamin Baier
Sat 10:17  Table 5
8   
Walk Over
Germany
Stephan Assmuß
 
9   
Germany
Mike Hartmann
Walk Over
 
10   
Germany
Jörg Rother
Germany
Alexey Pavlov
Sat 10:17  Table 6
11   
Germany
Jens Hädrich
Austria
Hansjörg Fally
Sat 10:17  Table 7
12   
Walk Over
Germany
Ulrich Reinhold
 
13   
Germany
Jannik Putsche
Turkey
Feramuz Ilter
Sat 10:17  Table 8
14   
Syria
Moha Darwish
Germany
Torsten Prack
Sat 10:17  Table 9
15   
Germany
Mario Stahl
Germany
Andreas Hartmann
Sat 10:17  Table 10
16   
Walk Over
Germany
Torsten Bonke
 

Winner round 1

Race to 7
17   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Max Rappl
Sat 11:35  Table 4
18   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Olaf Köster
Sat 11:35  Table 5
19   
Germany
Marco Eiselt
Germany
Vivien Schade
Sat 11:35  Table 6
20   
Germany
Benjamin Baier
Germany
Stephan Assmuß
Sat 11:35  Table 3
21   
Germany
Mike Hartmann
Germany
Alexey Pavlov
Sat 11:35  Table 2
22   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Ulrich Reinhold
Sat 11:48  Table 8
23   
Germany
Jannik Putsche
Syria
Moha Darwish
Sat 11:48  Table 7
24   
Germany
Mario Stahl
Germany
Torsten Bonke
Sat 11:35  Table 1

Loser round 1

Race to 7
25   
Walk Over
Germany
Martin Kramer
 
26   
Greece
Stelios Fountoulakis
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Sat 11:35  Table 9
27   
Walk Over
Philippines
Allen Zulueta
 
28   
Germany
Marc Wichmann
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Jörg Rother
 
30   
Germany
Jens Hädrich
Walk Over
 
31   
Turkey
Feramuz Ilter
Germany
Torsten Prack
Sat 11:35  Table 10
32   
Germany
Andreas Hartmann
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 7
33   
Germany
Martin Kramer
Germany
Mario Stahl
Sat 12:51  Table 9
34   
Greece
Stelios Fountoulakis
Syria
Moha Darwish
Sat 12:56  Table 6
35   
Philippines
Allen Zulueta
Austria
Hansjörg Fally
Sat 12:51  Table 5
36   
Germany
Marc Wichmann
Germany
Mike Hartmann
Sat 12:51  Table 3
37   
Germany
Jörg Rother
Germany
Stephan Assmuß
Sat 12:51  Table 1
38   
Germany
Jens Hädrich
Germany
Marco Eiselt
Sat 12:51  Table 2
39   
Germany
Torsten Prack
Germany
Dieter Rinkenberg
Sat 12:56  Table 4
40   
Germany
Andreas Hartmann
Germany
Max Rappl
Sat 12:51  Table 8

Winners qualification

Race to 7
41   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Olaf Köster
Sat 14:26  Table 1
42   
Germany
Vivien Schade
Germany
Benjamin Baier
Sat 14:26  Table 2
43   
Germany
Alexey Pavlov
Germany
Ulrich Reinhold
Sat 14:26  Table 4
44   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Torsten Bonke
Sat 14:40  Table 3

Loser round 3

Race to 7
45   
Germany
Mario Stahl
Syria
Moha Darwish
Sat 14:26  Table 5
46   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Marc Wichmann
Sat 14:40  Table 6
47   
Germany
Jörg Rother
Germany
Marco Eiselt
Sat 14:26  Table 8
48   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Max Rappl
Sat 14:26  Table 7

Losers qualification

Race to 7
49   
Germany
Mario Stahl
Germany
Vivien Schade
Sat 16:15  Table 3
50   
Germany
Marc Wichmann
Germany
Oliver Ortmann
Sat 16:15  Table 4
51   
Germany
Jörg Rother
Germany
Torsten Bonke
Sat 16:15  Table 2
52   
Germany
Max Rappl
Germany
Ulrich Reinhold
Sat 16:15  Table 1

Quarter final

Race to 9
53   
Germany
Olaf Köster
Germany
Mario Stahl
Sat 17:58  Table 1
54   
Germany
Benjamin Baier
Germany
Max Rappl
Sat 17:58  Table 2
55   
Germany
Alexey Pavlov
Germany
Torsten Bonke
Sat 17:58  Table 4
56   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Oliver Ortmann
Sat 17:58  Table 3

Semi final

Race to 9
57   
Germany
Olaf Köster
Germany
Benjamin Baier
  Table 3
58   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Oliver Ortmann
Sat 20:01  Table 1

Final

Race to 11
59   
Germany
Benjamin Baier
Germany
Oliver Ortmann
Sat 21:44  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants