Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 25, 2020

Eliminacje do Mistrzostw Europy Seniorów 2021 (kat. 42+) - 8-bil - Gdańsk

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Dominik Zając
8 (8/0) 45 (35/10)
78%
2 Tomasz Malinowski
9 (7/2) 52 (33/19)
63%
3 Tomek Bąk
8 (7/1) 37 (29/8)
78%
3 Bartosz Czapski
7 (5/2) 40 (26/14)
65%
5 Mariusz Gołdyn
6 (4/2) 36 (21/15)
58%
5 Dawid Jędrzejczak
6 (5/1) 31 (21/10)
68%
5 Wojciech Matykiewicz
7 (4/3) 42 (23/19)
55%
5 Piotr Żejmo
6 (5/1) 33 (20/13)
61%
9 Adam Kiernicki
6 (4/2) 35 (22/13)
63%
Show more
9 Tomasz Bitner
5 (3/2) 27 (14/13)
52%
9 Tomasz Walczak
5 (3/2) 27 (16/11)
59%
9 Marcin Morawski
5 (4/1) 30 (19/11)
63%
9 Tomasz Dymerski
5 (4/1) 24 (17/7)
71%
9 Andrzej Stolarczyk
6 (3/3) 34 (15/19)
44%
9 Mirosław Kozłowski
6 (5/1) 33 (22/11)
67%
9 Mariusz Śmigielski
5 (2/3) 27 (13/14)
48%
17 Artur Zasztowt
5 (2/3) 28 (13/15)
46%
17 Witold Żarowski
4 (2/2) 17 (8/9)
47%
17 Marcin Kielan
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
17 Marcin Smolich
4 (2/2) 21 (12/9)
57%
17 Piotr Kleinschmidt
4 (1/3) 23 (11/12)
48%
17 Marek Białas
4 (1/3) 21 (7/14)
33%
17 Zbigniew Śliwak
4 (1/3) 19 (5/14)
26%
17 Paweł Cholewicki
4 (1/3) 23 (10/13)
43%
17 Artur Gajda
4 (1/3) 19 (7/12)
37%
17 Gerard Kryński
4 (3/1) 21 (13/8)
62%
17 Grzegorz Ulewicz
4 (2/2) 19 (10/9)
53%
17 Tomasz Błażej
5 (3/2) 33 (16/17)
48%
17 Maciej Trudnowski
5 (3/2) 28 (14/14)
50%
17 Sebastian Brzękowski
4 (1/3) 19 (6/13)
32%
17 Tomasz Wendicki
4 (2/2) 21 (9/12)
43%
17 Mirosław Murawski
4 (3/1) 24 (13/11)
54%
33 Robert Kuba Kozioł
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
34 Krzysztof Kocinski
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
34 Paweł Szczerbo Pablo
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
34 Mariusz Wydra
3 (0/3) 13 (1/12)
8%
34 Radosław Misiewicz
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
34 Tomasz Bukowski
3 (0/3) 13 (1/12)
8%
34 Robert Szafran
3 (0/3) 20 (8/12)
40%
34 Radosław Pacyński
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
34 Tomasz Jedlecki
4 (1/3) 23 (9/14)
39%
34 Tomasz Kuraś
4 (1/3) 22 (10/12)
45%
34 Piotr Szparaga
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
34 Darek Krojna
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
45 Kamil Kapołka
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
45 Rafał Olbromski
4 (0/4) 23 (7/16)
30%
45 Grzegorz Kaniewski
4 (0/4) 19 (3/16)
16%
Entry deadline Jul 23, 2020, 10:00 AM (local time)
Starts Jul 25, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (47 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings Eliminacje do Mistrzostw Europy Seniorów 2021 (kat. 42+)
Organizer Green Club
More info
Zapraszamy na Eliminacje do Mistrzostw Europy Seniorów 2021 (kat. 42+).
Turniej odbędzie się w 8-bil systemem grupowym.
Będzie pysznie i zabawnie.
Wbijajcie do Greena.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tomek Bąk 4 4 0 0 16 3 13 0 0 0 0.842 12
2 Adam Kiernicki 4 3 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 10
3 Andrzej Stolarczyk 4 2 0 2 10 14 -4 0 0 0 0.417 8
4 Tomasz Kuraś 4 1 0 3 10 12 -2 0 0 0 0.455 6
5 Grzegorz Kaniewski 4 0 0 4 3 16 -13 0 0 0 0.158 4
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gerard Kryński 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 9
2 Mariusz Gołdyn 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 7
3 Piotr Kleinschmidt 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 5
4 Tomasz Bukowski 3 0 0 3 1 12 -11 0 0 0 0.077 3
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dawid Jędrzejczak 3 3 0 0 12 2 10 4 0 0 0.857 9
2 Grzegorz Ulewicz 3 2 0 1 9 5 4 5 0 0 0.643 7
3 Robert Kuba Kozioł 3 1 0 2 4 10 -6 0 0 0 0.286 5
4 Krzysztof Kocinski 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 3
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dominik Zając 3 3 0 0 12 2 10 1 0 0 0.857 9
2 Marcin Smolich 3 2 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 7
3 Marek Białas 3 1 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 5
4 Paweł Szczerbo Pablo 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 3
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Piotr Żejmo 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 9
2 Tomasz Walczak 3 2 0 1 9 6 3 1 0 0 0.6 7
3 Mariusz Śmigielski 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 5
4 Radosław Pacyński 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 3
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mirosław Kozłowski 4 4 0 0 16 6 10 0 0 0 0.727 12
2 Maciej Trudnowski 4 3 0 1 13 10 3 1 0 0 0.565 10
3 Artur Zasztowt 4 2 0 2 12 11 1 0 0 0 0.522 8
4 Tomasz Jedlecki 4 1 0 3 9 14 -5 0 0 0 0.391 6
5 Rafał Olbromski 4 0 0 4 7 16 -9 0 0 0 0.304 4
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tomasz Dymerski 3 3 0 0 12 1 11 0 0 0 0.923 9
2 Witold Żarowski 3 2 0 1 8 5 3 0 0 0 0.615 7
3 Sebastian Brzękowski 3 1 0 2 6 9 -3 0 0 0 0.4 5
4 Mariusz Wydra 3 0 0 3 1 12 -11 0 0 0 0.077 3
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mirosław Murawski 3 3 0 0 12 7 5 0 0 0 0.632 9
2 Bartosz Czapski 3 2 0 1 9 4 5 0 0 0 0.692 7
3 Paweł Cholewicki 3 1 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 5
4 Darek Krojna 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 3
Group I Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marcin Kielan 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 9
2 Tomasz Bitner 3 2 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 7
3 Artur Gajda 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 5
4 Piotr Szparaga 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 3
Group J Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marcin Morawski 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 9
2 Tomasz Wendicki 3 2 0 1 9 8 1 0 0 0 0.529 7
3 Zbigniew Śliwak 3 1 0 2 5 10 -5 0 0 0 0.333 5
4 Robert Szafran 3 0 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 3
Group K Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tomasz Malinowski 4 3 0 1 14 6 8 0 0 0 0.7 10
2 Tomasz Błażej 4 3 0 1 14 13 1 0 0 0 0.519 10
3 Wojciech Matykiewicz 4 2 0 2 13 10 3 0 0 0 0.565 8
4 Radosław Misiewicz 4 2 0 2 11 11 0 0 0 0 0.5 8
5 Kamil Kapołka 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 4

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Poland
Tomek Bąk
Poland
Tomasz Kuraś
Sat 10:52  Table 1
2-A   
Poland
Adam Kiernicki
Poland
Andrzej Stolarczyk
Sat 10:52  Table 2
3-B   
Poland
Mariusz Gołdyn
Poland
Piotr Kleinschmidt
Sat 10:52  Table 3
4-B   
Poland
Tomasz Bukowski
Poland
Gerard Kryński
Sat 10:52  Table 4
5-C   
Poland
Dawid Jędrzejczak
R4
Poland
Grzegorz Ulewicz
R4
Sat 10:52  Table 5
6-C   
Krzysztof Kocinski
Poland
Robert Kuba Kozioł
Sat 10:52  Table 6
7-D   
Poland
Dominik Zając
Poland
Paweł Szczerbo Pablo
Sat 10:52  Table 7
8-D   
Poland
Marek Białas
Poland
Marcin Smolich
Sat 10:52  Table 8
9-E   
Poland
Tomasz Walczak
Poland
Piotr Żejmo
Sat 10:52  Table 15
10-E   
Poland
Radosław Pacyński
Poland
Mariusz Śmigielski
Sat 10:52  Table 16
11-F   
Poland
Maciej Trudnowski
R1
Poland
Artur Zasztowt
Sat 11:26  Table 1
12-F   
Poland
Tomasz Jedlecki
Poland
Rafał Olbromski
Sat 11:30  Table 7
13-G   
Poland
Tomasz Dymerski
Mariusz Wydra
Sat 11:52  Table 3
14-G   
Poland
Witold Żarowski
Poland
Sebastian Brzękowski
Sat 11:52  Table 4
15-H   
Poland
Bartosz Czapski
Poland
Mirosław Murawski
Sat 11:52  Table 5
16-H   
Poland
Paweł Cholewicki
Poland
Darek Krojna
Sat 11:52  Table 8
17-I   
Poland
Tomasz Bitner
Poland
Marcin Kielan
Sat 11:53  Table 16
18-I   
Poland
Artur Gajda
Poland
Piotr Szparaga
Sat 11:56  Table 2
19-J   
Poland
Marcin Morawski
Poland
Zbigniew Śliwak
Sat 12:14  Table 7
20-J   
Poland
Robert Szafran
Poland
Tomasz Wendicki
Sat 12:29  Table 5
21-K   
Poland
Tomasz Błażej
Poland
Wojciech Matykiewicz
Sat 12:29  Table 6
22-K   
Brunei
Kamil Kapołka
Poland
Tomasz Malinowski
Sat 12:36  Table 1

Round 2

Race to 4
23-A   
Poland
Tomasz Kuraś
Poland
Andrzej Stolarczyk
Sat 12:37  Table 3
24-A   
Poland
Tomek Bąk
Poland
Grzegorz Kaniewski
Sat 12:40  Table 8
25-B   
Poland
Mariusz Gołdyn
Poland
Gerard Kryński
Sat 12:40  Table 4
26-B   
Poland
Piotr Kleinschmidt
Poland
Tomasz Bukowski
Sat 12:49  Table 2
27-C   
Poland
Dawid Jędrzejczak
Poland
Robert Kuba Kozioł
Sat 12:59  Table 7
28-C   
Poland
Grzegorz Ulewicz
R1
Krzysztof Kocinski
Sat 13:02  Table 16
29-D   
Poland
Dominik Zając
R1
Poland
Marcin Smolich
Sat 13:09  Table 9
30-D   
Poland
Paweł Szczerbo Pablo
Poland
Marek Białas
Sat 13:12  Table 8
31-E   
Poland
Tomasz Walczak
R1
Poland
Mariusz Śmigielski
Sat 13:19  Table 5
32-E   
Poland
Piotr Żejmo
Poland
Radosław Pacyński
Sat 13:26  Table 7
33-F   
Poland
Artur Zasztowt
Poland
Rafał Olbromski
Sat 13:26  Table 1
34-F   
Poland
Maciej Trudnowski
Poland
Mirosław Kozłowski
Sat 13:32  Table 6
35-G   
Poland
Tomasz Dymerski
Poland
Sebastian Brzękowski
Sat 13:39  Table 4
36-G   
Mariusz Wydra
Poland
Witold Żarowski
Sat 13:41  Table 2
37-H   
Poland
Bartosz Czapski
Poland
Darek Krojna
Sat 13:43  Table 9
38-H   
Poland
Mirosław Murawski
Poland
Paweł Cholewicki
Sat 14:02  Table 3
39-I   
Poland
Tomasz Bitner
Poland
Piotr Szparaga
Sat 14:03  Table 1
40-I   
Poland
Marcin Kielan
Poland
Artur Gajda
Sat 14:08  Table 8
41-J   
Poland
Marcin Morawski
Poland
Tomasz Wendicki
Sat 14:13  Table 9
42-J   
Poland
Zbigniew Śliwak
Poland
Robert Szafran
Sat 14:13  Table 5
43-K   
Poland
Wojciech Matykiewicz
Poland
Tomasz Malinowski
Sat 14:28  Table 2
44-K   
Poland
Tomasz Błażej
Poland
Radosław Misiewicz
Sat 14:28  Table 4

Round 3

Race to 4
45-A   
Poland
Andrzej Stolarczyk
Poland
Grzegorz Kaniewski
Sat 14:38  Table 7
46-A   
Poland
Tomasz Kuraś
Poland
Adam Kiernicki
Sat 14:46  Table 6
47-B   
Poland
Mariusz Gołdyn
Poland
Tomasz Bukowski
Sat 14:57  Table 8
48-B   
Poland
Gerard Kryński
Poland
Piotr Kleinschmidt
Sat 15:00  Table 9
49-C   
Poland
Dawid Jędrzejczak
Krzysztof Kocinski
Sat 15:05  Table 3
50-C   
Poland
Robert Kuba Kozioł
Poland
Grzegorz Ulewicz
Sat 15:13  Table 8
51-D   
Poland
Dominik Zając
Poland
Marek Białas
Sat 15:18  Table 5
52-D   
Poland
Marcin Smolich
Poland
Paweł Szczerbo Pablo
Sat 15:28  Table 4
53-E   
Poland
Tomasz Walczak
Poland
Radosław Pacyński
Sat 15:21  Table 1
54-E   
Poland
Mariusz Śmigielski
Poland
Piotr Żejmo
Sat 15:38  Table 2
55-F   
Poland
Rafał Olbromski
Poland
Mirosław Kozłowski
Sat 15:41  Table 7
56-F   
Poland
Artur Zasztowt
Poland
Tomasz Jedlecki
Sat 15:47  Table 5
57-G   
Poland
Tomasz Dymerski
Poland
Witold Żarowski
Sat 15:47  Table 8
58-G   
Poland
Sebastian Brzękowski
Mariusz Wydra
Sat 15:50  Table 6
59-H   
Poland
Bartosz Czapski
Poland
Paweł Cholewicki
Sat 16:04  Table 4
60-H   
Poland
Darek Krojna
Poland
Mirosław Murawski
Sat 15:50  Table 9
61-I   
Poland
Tomasz Bitner
Poland
Artur Gajda
Sat 15:54  Table 3
62-I   
Poland
Piotr Szparaga
Poland
Marcin Kielan
Sat 16:15  Table 15
63-J   
Poland
Marcin Morawski
Poland
Robert Szafran
Sat 16:20  Table 8
64-J   
Poland
Tomasz Wendicki
Poland
Zbigniew Śliwak
Sat 16:21  Table 7
65-K   
Poland
Tomasz Malinowski
Poland
Radosław Misiewicz
Sat 16:31  Table 3
66-K   
Poland
Wojciech Matykiewicz
Brunei
Kamil Kapołka
Sat 16:34  Table 4

Round 4

Race to 4
67-A   
Poland
Grzegorz Kaniewski
Poland
Adam Kiernicki
Sat 16:42  Table 2
68-A   
Poland
Andrzej Stolarczyk
Poland
Tomek Bąk
Sat 16:45  Table 15
69-F   
Poland
Mirosław Kozłowski
Poland
Tomasz Jedlecki
Sat 16:47  Table 5
70-F   
Poland
Rafał Olbromski
Poland
Maciej Trudnowski
Sat 16:47  Table 9
71-K   
Poland
Radosław Misiewicz
Brunei
Kamil Kapołka
Sat 17:16  Table 4
72-K   
Poland
Tomasz Malinowski
Poland
Tomasz Błażej
Sat 17:10  Table 2

Round 5

Race to 4
73-A   
Poland
Adam Kiernicki
Poland
Tomek Bąk
Sat 17:14  Table 14
74-A   
Poland
Grzegorz Kaniewski
Poland
Tomasz Kuraś
Sat 17:19  Table 11
75-F   
Poland
Tomasz Jedlecki
Poland
Maciej Trudnowski
Sat 17:34  Table 9
76-F   
Poland
Mirosław Kozłowski
Poland
Artur Zasztowt
Sat 17:27  Table 5
77-K   
Brunei
Kamil Kapołka
Poland
Tomasz Błażej
Sat 18:00  Table 1
78-K   
Poland
Radosław Misiewicz
Poland
Wojciech Matykiewicz
Sat 17:51  Table 4

Last thirtytwo

Race to 4
79   
Poland
Tomek Bąk
Poland
Zbigniew Śliwak
Sat 19:01  Table 1
80   
Poland
Marcin Smolich
Poland
Tomasz Bitner
Sat 19:01  Table 2
81   
Poland
Piotr Żejmo
Poland
Artur Zasztowt
Sat 19:01  Table 3
82   
Poland
Andrzej Stolarczyk
Poland
Gerard Kryński
Sat 19:01  Table 4
83   
Poland
Dominik Zając
Poland
Paweł Cholewicki
Sat 19:01  Table 5
84   
Poland
Witold Żarowski
Poland
Adam Kiernicki
Sat 19:01  Table 6
85   
Poland
Maciej Trudnowski
Poland
Tomasz Walczak
Sat 19:01  Table 7
86   
Poland
Sebastian Brzękowski
Poland
Dawid Jędrzejczak
Sat 19:01  Table 8
87   
Poland
Tomasz Dymerski
Poland
Artur Gajda
Sat 19:16  Table 12
88   
Poland
Mariusz Gołdyn
Poland
Tomasz Błażej
Sat 19:25  Table 8
89   
Poland
Tomasz Malinowski
Poland
Tomasz Wendicki
Sat 19:28  Table 1
90   
Poland
Mariusz Śmigielski
Poland
Marcin Kielan
Sat 19:29  Table 9
91   
Poland
Marcin Morawski
Poland
Piotr Kleinschmidt
Sat 19:31  Table 10
92   
Poland
Wojciech Matykiewicz
Poland
Mirosław Murawski
Sat 19:39  Table 16
93   
Poland
Bartosz Czapski
Poland
Grzegorz Ulewicz
Sat 19:43  Table 13
94   
Poland
Marek Białas
Poland
Mirosław Kozłowski
Sat 19:49  Table 6

Last sixteen

Race to 4
95   
Poland
Tomek Bąk
Poland
Tomasz Bitner
Sat 20:39  Table 2
96   
Poland
Piotr Żejmo
Poland
Andrzej Stolarczyk
Sat 20:08  Table 3
97   
Poland
Dominik Zając
R2
Poland
Adam Kiernicki
Sat 20:11  Table 5
98   
Poland
Tomasz Walczak
Poland
Dawid Jędrzejczak
Sat 20:08  Table 14
99   
Poland
Tomasz Dymerski
Poland
Mariusz Gołdyn
R1
Sat 20:11  Table 11
100   
Poland
Tomasz Malinowski
Poland
Mariusz Śmigielski
Sat 20:33  Table 6
101   
Poland
Marcin Morawski
Poland
Wojciech Matykiewicz
Sat 20:45  Table 9
102   
Poland
Bartosz Czapski
Poland
Mirosław Kozłowski
Sat 20:33  Table 1

Quarter final

Race to 5
103   
Poland
Tomek Bąk
Poland
Piotr Żejmo
Sat 21:12  Table 2
104   
Poland
Dominik Zając
Poland
Dawid Jędrzejczak
Sat 21:22  Table 3
105   
Poland
Mariusz Gołdyn
Poland
Tomasz Malinowski
Sat 21:46  Table 1
106   
Poland
Wojciech Matykiewicz
Poland
Bartosz Czapski
Sat 22:03  Table 9

Semi final

Race to 5
107   
Poland
Tomek Bąk
Poland
Dominik Zając
Sat 22:04  Table 2
108   
Poland
Tomasz Malinowski
Poland
Bartosz Czapski
Sat 23:02  Table 1

Final

Race to 5
109   
Poland
Dominik Zając
Poland
Tomasz Malinowski
Sun 00:43  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment