Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 22, 2018

Capelle SPC 22/05/2018 10 ball

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
7 (7/0) 29 (22/7)
76%
50
2 John Koot
Pool West 2
8 (7/1) 35 (22/13)
63%
35
3 Keith Gonesh
SPC Capelle
7 (6/1) 27 (18/9)
67%
25
3 Wiresh La
7 (5/2) 23 (15/8)
65%
25
5 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
6 (3/3) 22 (12/10)
55%
20
5 Rick Wong
6 (4/2) 18 (11/7)
61%
20
5 Ron Qiu
6 (4/2) 20 (12/8)
60%
20
5 John Paul Filius
6 (3/3) 21 (11/10)
52%
20
9 Arco Van Der Velden
5 (2/3) 16 (7/9)
44%
15
Show more
9 Ho Bang Tang
5 (2/3) 14 (5/9)
36%
15
9 Jorrit Rogaar
5 (1/4) 14 (3/11)
21%
15
9 Lena Artjuh
4 (1/3) 11 (3/8)
27%
15
9 Jan Willem Elzinga
5 (1/4) 16 (6/10)
38%
15
9 Bob van Putten
5 (2/3) 17 (8/9)
47%
15
9 Sergiy Kravchenko
Thurston Rotterdam
4 (2/2) 13 (6/7)
46%
15
9 New player..faab de goede
5 (0/5) 16 (4/12)
25%
15
17 Jeroen van Loon
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
10
17 Tom van Holst
4 (1/3) 8 (2/6)
25%
10
19 willem de goede
4 (0/4) 8 (0/8)
0%
10
Entry deadline May 22, 2018, 11:15 PM (local time)
Starts May 22, 2018, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (19 Participants)
Handicap No handicap
Rankings Capelle SPC voorjaar 2018 ranking and Pool Ranking Nederland
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Keith Gonesh 4 4 0 0 8 0 8 0 0 0 1 4
2 Rick Wong 4 3 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 3
3 John Paul Filius 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
4 Tom van Holst 4 1 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 1
5 willem de goede 4 0 0 4 0 8 -8 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hsu-jong Sun 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Sergiy Kravchenko 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Lena Artjuh 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Jeroen van Loon 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Wiresh La 4 3 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 3
2 Patrick Berkenpas 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Ho Bang Tang 4 2 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 2
4 Arco Van Der Velden 4 2 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 2
5 Jan Willem Elzinga 4 1 0 3 4 6 -2 0 0 0 0.4 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John Koot 4 4 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 4
2 Ron Qiu 4 3 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 3
3 Bob van Putten 4 2 0 2 6 5 1 0 0 0 0.545 2
4 Jorrit Rogaar 4 1 0 3 3 7 -4 0 0 0 0.3 1
5 New player..faab de goede 4 0 0 4 2 8 -6 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
willem de goede
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 20:02  Table 26
2-A   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Rick Wong
Tue 20:02  Table 12
3-B   
Netherlands
Lena Artjuh
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 20:03  Table 14
4-B   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 20:03  Table 10
5-C   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Jan Willem Elzinga
Tue 20:04  Table 9
6-C   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Suriname
Wiresh Laloe
Tue 20:19  Table 26
7-D   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Ron Qiu
Tue 20:19  Table 9
8-D   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
New player..faab de goede
Tue 20:18  Table 10

Round 2

9-A   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Rick Wong
Tue 21:17  Table 26
10-A   
Netherlands
willem de goede
Netherlands
Tom van Holst
Tue 20:52  Table 26
11-B   
Netherlands
Lena Artjuh
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 21:07  Table 14
12-B   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 21:23  Table 14
13-C   
Netherlands
Jan Willem Elzinga
Suriname
Wiresh Laloe
Tue 20:35  Table 12
14-C   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 21:16  Table 12
15-D   
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
New player..faab de goede
Tue 20:44  Table 10
16-D   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Bob van Putten
Tue 20:31  Table 9

Round 3

17-A   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Tom van Holst
Tue 20:23  Table 12
18-A   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
John Paul Filius
Tue 20:29  Table 26
19-B   
Netherlands
Lena Artjuh
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 20:31  Table 14
20-B   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 20:52  Table 9
21-C   
Suriname
Wiresh Laloe
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 21:00  Table 15
22-C   
Netherlands
Jan Willem Elzinga
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 21:05  Table 12
23-D   
Netherlands
New player..faab de goede
Netherlands
Bob van Putten
Tue 21:25  Table 9
24-D   
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 21:13  Table 15

Round 4

25-A   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
John Paul Filius
Tue 21:05  Table 10
26-A   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
willem de goede
Tue 21:03  Table 26
27-C   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:47  Table 12
28-C   
Suriname
Wiresh Laloe
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 21:31  Table 12
29-D   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 20:55  Table 10
30-D   
Netherlands
New player..faab de goede
Netherlands
John Koot
Tue 21:06  Table 9

Round 5

31-A   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
willem de goede
Tue 21:25  Table 10
32-A   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 20:38  Table 26
33-C   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 20:57  Table 12
34-C   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Jan Willem Elzinga
Tue 21:34  Table 10
35-D   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
John Koot
Tue 21:27  Table 15
36-D   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Ron Qiu
Tue 21:43  Table 9

Last sixteen

37   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Jan Willem Elzinga
Tue 23:15 
38   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 23:01 
39   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
John Paul Filius
Tue 23:01 
40   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
John Koot
Tue 23:01 
41   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
New player..faab de goede
Tue 23:03 
42   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Ron Qiu
Tue 23:02 
43   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Lena Artjuh
Tue 23:02 
44   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Suriname
Wiresh Laloe
Tue 23:18 

Quarter final

45   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Patrick Berkenpas
Wed 00:04  Table 14
46   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
John Koot
Wed 00:05 
47   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Ron Qiu
Wed 00:08 
48   
Netherlands
Rick Wong
Suriname
Wiresh Laloe
Tue 23:19 

Semi final

49   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
John Koot
Wed 00:15 
50   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Suriname
Wiresh Laloe
Wed 00:17 

Final

51   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Hsu-jong Sun
Wed 00:52