Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

April 17, 2018

Capelle SPC 17/04/2018 - 8 ball

Add players

Please wait...
8-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Ron Qiu
7 (6/1) 28 (20/8)
71%
50
2 Kakit Kong
Thurston Rotterdam
7 (5/2) 30 (19/11)
63%
35
3 John Breur
6 (4/2) 21 (12/9)
57%
25
3 Dylan Dasar
6 (4/2) 21 (12/9)
57%
25
5 Keith Gonesh
SPC Capelle
5 (4/1) 16 (9/7)
56%
20
5 Bob van Putten
5 (3/2) 18 (10/8)
56%
20
5 Sergiy Kravchenko
Thurston Rotterdam
5 (3/2) 15 (8/7)
53%
20
5 Mike van Gelderen
5 (3/2) 15 (9/6)
60%
20
9 Łukasz Cabała
Thurston Rotterdam
4 (1/3) 12 (5/7)
42%
15
9 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
4 (2/2) 13 (7/6)
54%
15
9 René van Lier
4 (0/4) 13 (3/10)
23%
15
9 Jum Zwijnenburg
4 (0/4) 12 (3/9)
25%
15
9 John Paul Filius
4 (0/4) 13 (3/10)
23%
15
9 Jorrit Rogaar
4 (1/3) 12 (3/9)
25%
15
9 Sigfried Janga
4 (1/3) 13 (5/8)
38%
15
9 Tom van Holst
4 (2/2) 12 (4/8)
33%
15
Entry deadline Apr 17, 2018, 11:30 PM (local time)
Starts Apr 17, 2018, 8:00 PM (local time)
Schematype Round-robin G4 SE16 (16 Participants)
Handicap No handicap
Rankings Capelle SPC voorjaar 2018 ranking and Pool Ranking Nederland
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Keith Gonesh 3 3 0 0 6 3 3 0.667 3
2 Hsu-jong Sun 3 2 0 1 6 3 3 0.667 2
3 Sigfried Janga 3 1 0 2 4 5 -1 0.444 1
4 René van Lier 3 0 0 3 2 7 -5 0.222 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Ron Qiu 3 2 0 1 6 3 3 0.667 2
2 Bob van Putten 3 2 0 1 5 4 1 0.556 2
3 Dylan Dasar 3 2 0 1 5 4 1 0.556 2
4 John Paul Filius 3 0 0 3 2 7 -5 0.222 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 John Breur 3 2 0 1 4 5 -1 0.444 2
2 Mike van Gelderen 3 2 0 1 6 3 3 0.667 2
3 Jorrit Rogaar 3 1 0 2 3 6 -3 0.333 1
4 Łukasz Cabała 3 1 0 2 5 4 1 0.556 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Kakit Kong 3 2 0 1 6 3 3 0.667 2
2 Sergiy Kravchenko 3 2 0 1 5 4 1 0.556 2
3 Tom van Holst 3 2 0 1 4 5 -1 0.444 2
4 Jum Zwijnenburg 3 0 0 3 3 6 -3 0.333 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 21:33  Table 26   
2-A
Netherlands
Sigfried Janga
Netherlands
René van Lier
Tue 21:33  Table 11   
3-B
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Ron Qiu
Tue 20:55  Table 14   
4-B
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
John Paul Filius
Tue 20:55  Table 26   
5-C
Poland
Łukasz Cabała
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 20:03  Table 12   
6-C
Netherlands
John Breur
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:03  Table 10   
7-D
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Jum Zwijnenburg
Tue 20:03  Table 11   
8-D
Netherlands
Sergiy Kravchenko
China
Kakit Kong
Tue 20:12  Table 14   

Round 2

9-A
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
René van Lier
Tue 21:01  Table 12   
10-A
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Sigfried Janga
Tue 21:07  Table 26   
11-B
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
John Paul Filius
Tue 20:07  Table 26   
12-B
Netherlands
Ron Qiu
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 21:13  Table 14   
13-C
Poland
Łukasz Cabała
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:50  Table 13   
14-C
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
John Breur
Tue 20:50  Table 10   
15-D
Netherlands
Tom van Holst
China
Kakit Kong
Tue 21:42  Table 14   
16-D
Netherlands
Jum Zwijnenburg
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 21:42  Table 13   

Round 3

17-A
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Sigfried Janga
Tue 20:07  Table 13   
18-A
Netherlands
René van Lier
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 20:59  Table 12   
19-B
Netherlands
Bob van Putten
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 20:21  Table 26   
20-B
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Ron Qiu
Tue 20:42  Table 26   
21-C
Poland
Łukasz Cabała
Netherlands
John Breur
Tue 21:19  Table 12   
22-C
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 21:18  Table 10   
23-D
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 21:08  Table 13   
24-D
China
Kakit Kong
Netherlands
Jum Zwijnenburg
Tue 20:57  Table 11   

Last sixteen

25
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
John Paul Filius
Tue 22:17  Table 12   
26
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
John Breur
Tue 22:17  Table 13   
27
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Sigfried Janga
Tue 22:17  Table 11   
28
Netherlands
Jorrit Rogaar
China
Kakit Kong
Tue 22:17  Table 14   
29
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
René van Lier
Tue 22:17  Table 26   
30
Poland
Łukasz Cabała
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 22:18  Table 9   
31
Netherlands
Hsu-jong Sun
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 22:28  Table 26   
32
Netherlands
Jum Zwijnenburg
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 22:19  Table 10   

Quarter final

33
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
John Breur
Tue 22:36  Table 12   
34
Netherlands
Bob van Putten
China
Kakit Kong
Tue 22:37  Table 14   
35
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 22:50  Table 13   
36
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 22:56    

Semi final

37
Netherlands
John Breur
China
Kakit Kong
Tue 23:31  Table 12   
38
Netherlands
Ron Qiu
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 23:31  Table 26   

Final

39
China
Kakit Kong
Netherlands
Ron Qiu
Wed 00:12    

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment