Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 25, 2024

Boven 't IJ 9-ball huistoernooi reeks 2 #14

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Netherlands Joshua Harkelijn
Boven 't IJ
8 (8/0) 33 (24/9)
73%
50
2 Netherlands Hervis Hamid
Boven 't IJ
8 (6/2) 34 (21/13)
62%
35
3 Netherlands Gilliano Smit
7 (6/1) 25 (20/5)
80%
25
3 Netherlands Jerrel Nanhekhan
Boven 't IJ
7 (5/2) 27 (18/9)
67%
25
5 Bonaire, Saint Eustatius and Saba Aytel Soliano
Boven 't IJ
6 (4/2) 22 (12/10)
55%
20
5 Netherlands Chaka Sanichar
Boven 't IJ
6 (5/1) 24 (15/9)
63%
20
5 Netherlands Bart Auée
6 (4/2) 27 (15/12)
56%
20
5 Hungary Horváth Robi
6 (5/1) 26 (16/10)
62%
20
9 Netherlands Michiel Hiep
5 (3/2) 19 (12/7)
63%
15
Show more
9 Netherlands Maan Sadal
Boven 't IJ
5 (3/2) 19 (11/8)
58%
15
9 Netherlands Nelson Sio
5 (3/2) 19 (10/9)
53%
15
9 South Georgia and the South Sandwich Islands Kevin Oei
5 (3/2) 21 (13/8)
62%
15
9 Netherlands Rick Telehala
Boven 't IJ
5 (3/2) 21 (12/9)
57%
15
9 Netherlands Dion van Everdingen
5 (3/2) 18 (10/8)
56%
15
9 Serbia Aleksandar Petrović
Boven 't IJ
5 (2/3) 20 (9/11)
45%
15
9 Netherlands Thomas Kooy
5 (3/2) 18 (11/7)
61%
15
17 Netherlands Mirjam Alfons
Boven 't IJ
4 (3/1) 15 (9/6)
60%
10
17 Norway Espen Falkenhaug
Plan B
4 (2/2) 15 (8/7)
53%
10
17 Netherlands Rahadi Hamid
Boven 't IJ
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
10
17 Netherlands Ritesh Badal
4 (2/2) 15 (8/7)
53%
10
17 Netherlands Diederick Kersten
4 (2/2) 17 (8/9)
47%
10
17 Turkmenistan İrfan Keyüm
Boven 't IJ
4 (2/2) 14 (6/8)
43%
10
17 Netherlands Damiën Jesich
4 (2/2) 15 (7/8)
47%
10
17 Netherlands Kitte
4 (1/3) 15 (6/9)
40%
10
25 Netherlands Jerry Scholten
4 (1/3) 13 (4/9)
31%
5
25 United Kingdom Christopher Dean
Plan B
4 (1/3) 15 (6/9)
40%
5
25 Iran Nima Dabiran Zohouri
Boven 't IJ
4 (1/3) 17 (6/11)
35%
5
25 Netherlands Bram Singor
Boven 't IJ
4 (1/3) 16 (7/9)
44%
5
25 Slovakia Matus Poruban
4 (1/3) 14 (5/9)
36%
5
25 Netherlands Joris de Winkel
4 (1/3) 16 (6/10)
38%
5
25 Netherlands Mohammed Tawfeeq
Boven 't IJ
4 (1/3) 13 (3/10)
23%
5
25 Netherlands Sharon Sadal
4 (1/3) 14 (5/9)
36%
5
33 Scotland Mac Munro
4 (1/3) 14 (5/9)
36%
5
33 Netherlands Rustam Ahmedbaev
Boven 't IJ
4 (0/4) 16 (4/12)
25%
5
33 Netherlands Theo Tol
Boven 't IJ
4 (1/3) 14 (4/10)
29%
5
33 Netherlands Stefan Lam
4 (1/3) 15 (4/11)
27%
5
33 Netherlands Alexander Alekberov
Boven 't IJ
4 (0/4) 16 (4/12)
25%
5
33 Netherlands Richard van velthoven
Plan B
4 (0/4) 17 (5/12)
29%
5
33 Netherlands Elton Kamami
4 (1/3) 17 (6/11)
35%
5
33 Belarus Daria Cheprasova
4 (1/3) 16 (6/10)
38%
5
Starts Jan 25, 2024, 8:00 PM (local time)
Entry deadline Jan 25, 2024, 7:55 PM (local time)
Organizer Boven 't IJ
Contact Jan Rempe (jan.rempke@gmail.com, +31 06-34849113), Bertan Isik , Valen Tino and Shoaib Momand (momandshoaib@gmail.com, 0684428799)
Rankings Pool Ranking Nederland and Boven 't IJ 9-ball huistoernooi reeks 2
Format Round robin (40 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
More info
We gaan beginnen met de 2e reeks huistoernooien na een succesvolle eerste reeks. Deze tellen mee voor de huistoernooi masters reeks 2! Minimaal 5 deelnames vereist om mee te mogen doen.

Inschrijf €12,-
€10 prijzengeld
€2 Masters pot
Pouletjes tot laatste 16/8

Prijzengeld t/m 32 man
1e plek 45%
2e plek 25%
3/4e plek 15% (x2)

Prijzengeld vanaf 32 man
1e plek 40%
2e plek 20%
3/4 plek 10% (x2)
5/8 plek 5% (x4)

T/m 32 man race naar 4
Boven 32 race naar 3



Vanaf 1900 gratis parkeren
https://maps.app.goo.gl/sNnoSskRkkvPPr2J9


10 min lopen vanaf noord-zuidlijn
https://maps.app.goo.gl/JAofo6gzgKG6CFg37


10 min fietsen vanaf pont IJplein
https://maps.app.goo.gl/zuG6PUt6SRYLUrya9

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gilliano Smit 4 4 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 4
2 Aleksandar Petrović 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
3 Espen Falkenhaug 4 2 0 2 8 7 1 0 0 0 0.533 2
4 Mohammed Tawfeeq 4 1 0 3 3 10 -7 0 0 0 0.231 1
5 Mac Munro 4 1 0 3 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Chaka Sanichar 4 4 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 4
2 Thomas Kooy 4 3 0 1 10 4 6 0 0 0 0.714 3
3 Kitte 4 1 0 3 6 9 -3 0 0 0 0.4 1
4 Sharon Sadal 4 1 0 3 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
5 Stefan Lam 4 1 0 3 4 11 -7 0 0 0 0.267 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Horváth Robi 4 4 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 4
2 Kevin Oei 4 3 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 3
3 İrfan Keyüm 4 2 0 2 6 8 -2 0 0 0 0.429 2
4 Christopher Dean 4 1 0 3 6 9 -3 0 0 0 0.4 1
5 Richard van velthoven 4 0 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maan Sadal 4 3 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 3
2 Aytel Soliano 4 3 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 3
3 Ritesh Badal 4 2 0 2 8 7 1 0 0 0 0.533 2
4 Jerry Scholten 4 1 0 3 4 9 -5 0 0 0 0.308 1
5 Daria Cheprasova 4 1 0 3 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jerrel Nanhekhan 4 3 0 1 10 4 6 0 0 0 0.714 3
2 Nelson Sio 4 3 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 3
3 Mirjam Alfons 4 3 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 3
4 Nima Dabiran Zohouri 4 1 0 3 6 11 -5 0 0 0 0.353 1
5 Alexander Alekberov 4 0 0 4 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bart Auée 4 3 0 1 11 8 3 0 0 0 0.579 3
2 Michiel Hiep 4 3 0 1 10 4 6 0 0 0 0.714 3
3 Rahadi Hamid 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
4 Joris de Winkel 4 1 0 3 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
5 Elton Kamami 4 1 0 3 6 11 -5 0 0 0 0.353 1
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Joshua Harkelijn 4 4 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 4
2 Dion van Everdingen 4 3 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 3
3 Damiën Jesich 4 2 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 2
4 Matus Poruban 4 1 0 3 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
5 Rustam Ahmedbaev 4 0 0 4 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rick Telehala 4 3 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 3
2 Hervis Hamid 4 3 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 3
3 Diederick Kersten 4 2 0 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 2
4 Bram Singor 4 1 0 3 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
5 Theo Tol 4 1 0 3 4 10 -6 0 0 0 0.286 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
Gilliano Smit
Norway
Espen Falkenhaug
Thu 20:22  Table 11
2-A   
Scotland
Mac Munro
Netherlands
Mohammed Tawfeeq
Thu 20:05  Table 18
3-B   
Netherlands
Stefan Lam
Netherlands
Chaka Sanichar
Thu 20:05  Table 15
4-B   
Netherlands
Kitte
Netherlands
Thomas Kooy
Thu 20:05  Table 14
5-C   
United Kingdom
Christopher Dean
South Georgia and the South Sandwich Islands
Kevin Oei
Thu 20:05  Table 13
6-C   
Hungary
Horváth Robi
Netherlands
Richard van velthoven
Thu 20:05  Table 12
7-D   
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Aytel Soliano
Netherlands
Maan Sadal
Thu 20:05  Table 11
8-D   
Netherlands
Jerry Scholten
Belarus
Daria Cheprasova
Thu 20:05  Table 10
9-E   
Netherlands
Nelson Sio
Netherlands
Mirjam Alfons
Thu 20:28  Table 10
10-E   
Netherlands
Alexander Alekberov
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Thu 20:05  Table 8
11-F   
Netherlands
Rahadi Hamid
Netherlands
Elton Kamami
Thu 20:05  Table 6
12-F   
Netherlands
Bart Auée
Netherlands
Joris de Winkel
Thu 20:06  Table 9
13-G   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Netherlands
Dion van Everdingen
Thu 20:30  Table 14
14-G   
Netherlands
Damiën Jesich
Netherlands
Rustam Ahmedbaev
Thu 20:35  Table 13
15-H   
Netherlands
Theo Tol
Netherlands
Rick Telehala
Thu 20:36  Table 8
16-H   
Netherlands
Hervis Hamid
Netherlands
Diederick Kersten
Thu 20:40  Table 15

Round 2

Race to 3
17-A   
Norway
Espen Falkenhaug
Netherlands
Mohammed Tawfeeq
Thu 20:52  Table 7
18-A   
Netherlands
Gilliano Smit
Serbia
Aleksandar Petrović
Thu 20:53  Table 13
19-B   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Thomas Kooy
Thu 20:42  Table 6
20-B   
Netherlands
Stefan Lam
Netherlands
Sharon Sadal
Thu 20:44  Table 9
21-C   
South Georgia and the South Sandwich Islands
Kevin Oei
Netherlands
Richard van velthoven
Thu 20:47  Table 14
22-C   
United Kingdom
Christopher Dean
Turkmenistan
İrfan Keyüm
Thu 20:47  Table 11
23-D   
Netherlands
Maan Sadal
Belarus
Daria Cheprasova
Thu 20:45  Table 12
24-D   
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Aytel Soliano
Netherlands
Ritesh Badal
Thu 20:45  Table 18
25-E   
Netherlands
Mirjam Alfons
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Thu 21:06  Table 9
26-E   
Netherlands
Nelson Sio
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Thu 21:13  Table 11
27-F   
Netherlands
Elton Kamami
Netherlands
Joris de Winkel
Thu 21:12  Table 10
28-F   
Netherlands
Rahadi Hamid
Netherlands
Michiel Hiep
Thu 20:55  Table 10
29-G   
Netherlands
Dion van Everdingen
Netherlands
Rustam Ahmedbaev
Thu 20:57  Table 8
30-G   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Slovakia
Matus Poruban
Thu 21:13  Table 6
31-H   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
Diederick Kersten
Thu 21:17  Table 15
32-H   
Netherlands
Theo Tol
Netherlands
Bram Singor
Thu 21:16  Table 18

Round 3

Race to 3
33-A   
Netherlands
Mohammed Tawfeeq
Serbia
Aleksandar Petrović
Thu 21:28  Table 6
34-A   
Norway
Espen Falkenhaug
Scotland
Mac Munro
Thu 21:19  Table 12
35-B   
Netherlands
Thomas Kooy
Netherlands
Sharon Sadal
Thu 21:36  Table 18
36-B   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Kitte
Thu 21:36  Table 10
37-C   
Netherlands
Richard van velthoven
Turkmenistan
İrfan Keyüm
Thu 21:36  Table 11
38-C   
South Georgia and the South Sandwich Islands
Kevin Oei
Hungary
Horváth Robi
Thu 21:42  Table 14
39-D   
Belarus
Daria Cheprasova
Netherlands
Ritesh Badal
Thu 21:25  Table 13
40-D   
Netherlands
Maan Sadal
Netherlands
Jerry Scholten
Thu 21:26  Table 14
41-E   
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Thu 21:46  Table 6
42-E   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Alexander Alekberov
Thu 21:44  Table 9
43-F   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Michiel Hiep
Thu 21:45  Table 12
44-F   
Netherlands
Elton Kamami
Netherlands
Bart Auée
Thu 21:46  Table 15
45-G   
Netherlands
Rustam Ahmedbaev
Slovakia
Matus Poruban
Thu 21:52  Table 13
46-G   
Netherlands
Dion van Everdingen
Netherlands
Damiën Jesich
Thu 21:59  Table 11
47-H   
Netherlands
Diederick Kersten
Netherlands
Bram Singor
Thu 21:59  Table 18
48-H   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
Hervis Hamid
Thu 22:04  Table 6

Round 4

Race to 3
49-A   
Serbia
Aleksandar Petrović
Scotland
Mac Munro
Thu 22:04  Table 10
50-A   
Netherlands
Mohammed Tawfeeq
Netherlands
Gilliano Smit
Thu 22:05  Table 9
51-B   
Netherlands
Sharon Sadal
Netherlands
Kitte
Thu 22:13  Table 13
52-B   
Netherlands
Thomas Kooy
Netherlands
Stefan Lam
Thu 22:13  Table 14
53-C   
Turkmenistan
İrfan Keyüm
Hungary
Horváth Robi
Thu 22:17  Table 15
54-C   
Netherlands
Richard van velthoven
United Kingdom
Christopher Dean
Thu 22:18  Table 12
55-D   
Netherlands
Ritesh Badal
Netherlands
Jerry Scholten
Thu 22:23  Table 11
56-D   
Belarus
Daria Cheprasova
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Aytel Soliano
Thu 22:25  Table 6
57-E   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Netherlands
Alexander Alekberov
Thu 22:27  Table 10
58-E   
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Netherlands
Nelson Sio
Thu 22:28  Table 9
59-F   
Netherlands
Michiel Hiep
Netherlands
Bart Auée
Thu 22:35  Table 13
60-F   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Rahadi Hamid
Thu 22:36  Table 18
61-G   
Slovakia
Matus Poruban
Netherlands
Damiën Jesich
Thu 22:36  Table 14
62-G   
Netherlands
Rustam Ahmedbaev
Netherlands
Joshua Harkelijn
Thu 22:38  Table 9
63-H   
Netherlands
Bram Singor
Netherlands
Hervis Hamid
Thu 22:39  Table 15
64-H   
Netherlands
Diederick Kersten
Netherlands
Theo Tol
Thu 22:39  Table 12

Round 5

Race to 3
65-A   
Scotland
Mac Munro
Netherlands
Gilliano Smit
Thu 22:43  Table 7
66-A   
Serbia
Aleksandar Petrović
Norway
Espen Falkenhaug
Thu 22:43  Table 8
67-B   
Netherlands
Kitte
Netherlands
Stefan Lam
Thu 22:43  Table 5
68-B   
Netherlands
Sharon Sadal
Netherlands
Chaka Sanichar
Thu 22:46  Table 10
69-C   
Hungary
Horváth Robi
United Kingdom
Christopher Dean
Thu 22:47  Table 11
70-C   
Turkmenistan
İrfan Keyüm
South Georgia and the South Sandwich Islands
Kevin Oei
Thu 22:53  Table 18
71-D   
Netherlands
Jerry Scholten
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Aytel Soliano
Thu 22:59  Table 15
72-D   
Netherlands
Ritesh Badal
Netherlands
Maan Sadal
Thu 22:55  Table 6
73-E   
Netherlands
Alexander Alekberov
Netherlands
Nelson Sio
Thu 23:00  Table 14
74-E   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Netherlands
Mirjam Alfons
Thu 23:02  Table 9
75-F   
Netherlands
Bart Auée
Netherlands
Rahadi Hamid
Thu 23:15  Table 10
76-F   
Netherlands
Michiel Hiep
Netherlands
Elton Kamami
Thu 23:15  Table 15
77-G   
Netherlands
Damiën Jesich
Netherlands
Joshua Harkelijn
Thu 23:12  Table 13
78-G   
Slovakia
Matus Poruban
Netherlands
Dion van Everdingen
Thu 23:17  Table 18
79-H   
Netherlands
Hervis Hamid
Netherlands
Theo Tol
Thu 23:33  Table 13
80-H   
Netherlands
Bram Singor
Netherlands
Rick Telehala
Thu 23:33  Table 11

Last sixteen

Race to 3
81   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Nelson Sio
Thu 23:34  Table 12
82   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Michiel Hiep
Thu 23:57  Table 18
83   
Hungary
Horváth Robi
Netherlands
Dion van Everdingen
Thu 23:58  Table 12
84   
Netherlands
Maan Sadal
Netherlands
Hervis Hamid
Fri 00:14  Table 15
85   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Serbia
Aleksandar Petrović
Thu 23:38  Table 15
86   
Netherlands
Bart Auée
Netherlands
Thomas Kooy
Thu 23:58  Table 10
87   
Netherlands
Joshua Harkelijn
South Georgia and the South Sandwich Islands
Kevin Oei
Thu 23:39  Table 14
88   
Netherlands
Rick Telehala
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Aytel Soliano
Fri 00:14  Table 14

Quarter final

Race to 3
89   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Chaka Sanichar
Fri 00:43  Table 14
90   
Hungary
Horváth Robi
Netherlands
Hervis Hamid
Fri 00:43  Table 15
91   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Netherlands
Bart Auée
Fri 00:43  Table 18
92   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Aytel Soliano
Fri 00:43  Table 13

Semi final

Race to 3
93   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Hervis Hamid
Fri 01:09  Table 18
94   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Netherlands
Joshua Harkelijn
Fri 01:09  Table 15

Final

Race to 3
95   
Netherlands
Hervis Hamid
Netherlands
Joshua Harkelijn
Fri 02:07  Table 15

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants