Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 4, 2022

Beginner Cup XX - turniej 8/15

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jarosław Pyzel
6 (5/1) 16 (11/5)
69%
100
2 Maciej Krawczyk
6 (4/2) 15 (10/5)
67%
90
3 Mariusz Kowalik
5 (3/2) 14 (7/7)
50%
80
3 Mateusz Karwowski
5 (3/2) 11 (7/4)
64%
80
5 Aleksander Piórkowski
4 (3/1) 10 (7/3)
70%
70
5 Krzysztof Doroszkiewicz
4 (3/1) 10 (6/4)
60%
70
5 Karol Gorodecki
4 (3/1) 12 (7/5)
58%
70
5 Alina Buryma
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
70
9 Antoni Pyzel
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
60
9 Maciej Kobuszewski
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
60
9 Bartek Tołkaczewski
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
60
9 Ewelina Piślewska
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
60
13 Michał Ekierski
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
50
13 Paweł Średnicki
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
50
13 Piotr Kędzierski
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
50
13 Robert Cessna
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
50
Starts Jul 4, 2022, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Ranking Warszawy 2021/22 and Beginner Cup XX
Organizer Black Ball Events
Contact Michał Nowak (agencja@black-ball.eu, 517648279)
More info
Turniej rankingowy WPT

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Krzysztof Doroszkiewicz 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 9
2 Jarosław Pyzel 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 7
3 Ewelina Piślewska 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 5
4 Robert Cessna 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 3
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Alina Buryma 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 7
2 Mariusz Kowalik 3 2 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 7
3 Bartek Tołkaczewski 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 5
4 Piotr Kędzierski 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 5
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Karol Gorodecki 3 3 0 0 6 3 3 0 0 0 0.667 9
2 Maciej Krawczyk 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 7
3 Antoni Pyzel 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 5
4 Paweł Średnicki 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 3
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Aleksander Piórkowski 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 9
2 Mateusz Karwowski 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 7
3 Maciej Kobuszewski 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 5
4 Michał Ekierski 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 3

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Poland
Robert Cessna
Poland
Jarosław Pyzel
Mon 20:20 
2-A   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:02 
3-B   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Bartek Tołkaczewski
Mon 19:02 
4-B   
Poland
Alina Buryma
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 19:02 
5-C   
Poland
Paweł Średnicki
Poland
Antoni Pyzel
Mon 19:02 
6-C   
Poland
Karol Gorodecki
Poland
Maciej Krawczyk
Mon 19:02 
7-D   
Poland
Aleksander Piórkowski
Poland
Mateusz Karwowski
Mon 19:02 
8-D   
Poland
Maciej Kobuszewski
Poland
Michał Ekierski
Mon 19:02 

Round 2

Race to 2
9-A   
Poland
Robert Cessna
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:54 
10-A   
Poland
Jarosław Pyzel
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 19:54 
11-B   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 19:52 
12-B   
Poland
Bartek Tołkaczewski
Poland
Alina Buryma
Mon 19:52 
13-C   
Poland
Paweł Średnicki
Poland
Maciej Krawczyk
Mon 20:18 
14-C   
Poland
Antoni Pyzel
Poland
Karol Gorodecki
Mon 20:18 
15-D   
Poland
Aleksander Piórkowski
Poland
Michał Ekierski
Mon 19:24 
16-D   
Poland
Mateusz Karwowski
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 19:24 

Round 3

Race to 2
17-A   
Poland
Robert Cessna
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 19:37 
18-A   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Jarosław Pyzel
Mon 19:37 
19-B   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Alina Buryma
Mon 20:17 
20-B   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Bartek Tołkaczewski
Mon 20:17 
21-C   
Poland
Paweł Średnicki
Poland
Karol Gorodecki
Mon 19:40 
22-C   
Poland
Maciej Krawczyk
Poland
Antoni Pyzel
Mon 19:40 
23-D   
Poland
Aleksander Piórkowski
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 19:44 
24-D   
Poland
Michał Ekierski
Poland
Mateusz Karwowski
Mon 19:43 

Quarter final

Race to 2
25   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Maciej Krawczyk
Mon 20:55 
26   
Poland
Alina Buryma
Poland
Mateusz Karwowski
Mon 20:55 
27   
Poland
Karol Gorodecki
Poland
Jarosław Pyzel
Mon 20:55 
28   
Poland
Aleksander Piórkowski
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 20:55 

Semi final

Race to 2
29   
Poland
Maciej Krawczyk
Poland
Mateusz Karwowski
Mon 21:20 
30   
Poland
Jarosław Pyzel
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 21:28 

Final

Race to 2
31   
Poland
Maciej Krawczyk
Poland
Jarosław Pyzel
Mon 21:52 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants