Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 11, 2021

Beginner Cup XVIII - turniej 5/15

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Mariusz Ptaszyński
6 (6/0) 17 (12/5)
71%
2 Tomasz Kulczyński
6 (4/2) 15 (9/6)
60%
3 Krzysztof Doroszkiewicz
5 (4/1) 12 (8/4)
67%
3 Mateusz Karwowski
5 (3/2) 13 (7/6)
54%
5 Karol Gryżewski
4 (2/2) 10 (6/4)
60%
5 Łukasz Kolano
4 (2/2) 11 (6/5)
55%
5 Tomasz Roszko
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
5 Mariusz Kowalik
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
9 Barbara Łożko
3 (2/1) 8 (4/4)
50%
9 Alina Buryma
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
9 Bartek Tołkaczewski
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
9 Mahmoud Kamel
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
13 Łukasz Bojanowicz
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
13 Maciej Kobuszewski
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13 Rafał Wiśniewski
3 (0/3) 9 (3/6)
33%
13 Mateusz Kunowski
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
Starts Oct 11, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Beginner Cup XVIII and Ranking Warszawy 2021/22
Organizer Black Ball Events
Contact Michał Nowak (agencja@black-ball.eu, 517648279)
More info
Turniej rankingowy WPT

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Krzysztof Doroszkiewicz 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Mateusz Karwowski 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Mahmoud Kamel 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
4 Rafał Wiśniewski 3 0 0 3 3 6 -3 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Karol Gryżewski 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
2 Tomasz Roszko 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Bartek Tołkaczewski 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
4 Maciej Kobuszewski 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Łukasz Kolano 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
2 Mariusz Kowalik 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Barbara Łożko 3 2 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 2
4 Łukasz Bojanowicz 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mariusz Ptaszyński 3 3 0 0 6 3 3 0 0 0 0.667 3
2 Tomasz Kulczyński 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Alina Buryma 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1
4 Mateusz Kunowski 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Egypt
Mahmoud Kamel
Poland
Rafał Wiśniewski
Mon 20:33 
2-A   
Poland
Mateusz Karwowski
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:04 
3-B   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 19:22 
4-B   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Bartek Tołkaczewski
Mon 19:04 
5-C   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Poland
Łukasz Kolano
Mon 19:04 
6-C   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Barbara Łożko
Mon 19:04 
7-D   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Mateusz Kunowski
Mon 19:04 
8-D   
Poland
Tomasz Kulczyński
Poland
Alina Buryma
Mon 19:04 

Round 2

Race to 2
9-A   
Egypt
Mahmoud Kamel
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:26 
10-A   
Poland
Rafał Wiśniewski
Poland
Mateusz Karwowski
Mon 19:26 
11-B   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Bartek Tołkaczewski
Mon 20:08 
12-B   
Poland
Maciej Kobuszewski
Poland
Karol Gryżewski
Mon 20:08 
13-C   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Poland
Barbara Łożko
Mon 20:17 
14-C   
Poland
Łukasz Kolano
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 20:17 
15-D   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Alina Buryma
Mon 19:44 
16-D   
Poland
Mateusz Kunowski
Poland
Tomasz Kulczyński
Mon 19:44 

Round 3

Race to 2
17-A   
Egypt
Mahmoud Kamel
Poland
Mateusz Karwowski
Mon 20:03 
18-A   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Rafał Wiśniewski
Mon 20:03 
19-B   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Karol Gryżewski
Mon 19:46 
20-B   
Poland
Bartek Tołkaczewski
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 19:46 
21-C   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 19:38 
22-C   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Łukasz Kolano
Mon 19:38 
23-D   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Tomasz Kulczyński
Mon 20:29 
24-D   
Poland
Alina Buryma
Poland
Mateusz Kunowski
Mon 20:29 

Quarter final

Race to 2
25   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 21:03 
26   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Tomasz Kulczyński
Mon 21:03 
27   
Poland
Łukasz Kolano
Poland
Mateusz Karwowski
Mon 21:03 
28   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Tomasz Roszko
Mon 21:03 

Semi final

Race to 2
29   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Tomasz Kulczyński
Mon 21:21 
30   
Poland
Mateusz Karwowski
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 21:30 

Final

Race to 2
31   
Poland
Tomasz Kulczyński
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 22:04 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants