Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 4, 2021

Beginner Cup XVIII - turniej 4/15

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Karol Gryżewski
6 (6/0) 15 (12/3)
80%
2 Barbara Łożko
6 (5/1) 18 (11/7)
61%
3 Tomasz Roszko
5 (4/1) 13 (9/4)
69%
3 Mariusz Kowalik
5 (4/1) 12 (9/3)
75%
5 Łukasz Bojanowicz
5 (3/2) 12 (8/4)
67%
5 Ewelina Piślewska
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
5 Marek Wójtowicz
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
5 Robert Cessna
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
9 Michał Wójcik
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
Show more
9 Łukasz Kolano
4 (1/3) 10 (4/6)
40%
9 Krzysztof Doroszkiewicz
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
9 Alina Buryma
3 (1/2) 9 (4/5)
44%
9 Maciej Kobuszewski
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
9 Przemysław Zasowski
3 (2/1) 8 (4/4)
50%
9 Kasper Więciorkowski
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 Mahmoud Kamel
4 (3/1) 11 (6/5)
55%
17 Mariusz Ptaszyński
2 (0/2) 6 (2/4)
33%
17 Rafał Wiśniewski
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
17 Piotr Kędzierski
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
17 Konstantinos Lagoudianakis
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
17 Mateusz Kunowski
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
17 Mateusz Karwowski
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
Starts Oct 4, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (22 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Beginner Cup XVIII and Ranking Warszawy 2021/22
Organizer Black Ball Events
Contact Michał Nowak (agencja@black-ball.eu, 517648279)
More info
Turniej rankingowy WPT

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Przemysław Zasowski 2 2 0 0 4 2 2 0 0 0 0.667 2
2 Alina Buryma 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Mariusz Ptaszyński 2 0 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mariusz Kowalik 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Krzysztof Doroszkiewicz 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Piotr Kędzierski 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Barbara Łożko 2 2 0 0 4 2 2 0 0 0 0.667 2
2 Ewelina Piślewska 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Maciej Kobuszewski 2 0 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michał Wójcik 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Robert Cessna 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Rafał Wiśniewski 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Karol Gryżewski 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Marek Wójtowicz 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Mateusz Karwowski 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mahmoud Kamel 3 3 0 0 6 3 3 0 0 0 0.667 3
2 Łukasz Bojanowicz 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
3 Łukasz Kolano 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Konstantinos Lagoudianakis 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tomasz Roszko 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Kasper Więciorkowski 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Mateusz Kunowski 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Alina Buryma
Mon 20:18 
2-B   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:29 
3-C   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Barbara Łożko
Mon 19:37 
4-D   
Poland
Robert Cessna
Poland
Rafał Wiśniewski
Mon 20:06 
5-E   
Poland
Mateusz Karwowski
Poland
Marek Wójtowicz
Mon 19:46 
6-F   
Egypt
Mahmoud Kamel
Poland
Łukasz Kolano
Mon 19:43 
7-F   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Greece
Konstantinos Lagoudianakis
Mon 19:43 
8-G   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Kasper Więciorkowski
Mon 19:42 

Round 2

Race to 2
9-A   
Poland
Alina Buryma
Poland
Przemysław Zasowski
Mon 19:06 
10-B   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 19:06 
11-C   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 19:06 
12-D   
Poland
Rafał Wiśniewski
Poland
Michał Wójcik
Mon 19:12 
13-E   
Poland
Marek Wójtowicz
Poland
Karol Gryżewski
Mon 19:06 
14-F   
Egypt
Mahmoud Kamel
Greece
Konstantinos Lagoudianakis
Mon 19:06 
15-F   
Poland
Łukasz Kolano
Poland
Łukasz Bojanowicz
Mon 19:06 
16-G   
Poland
Kasper Więciorkowski
Poland
Mateusz Kunowski
Mon 19:06 

Round 3

Race to 2
17-A   
Poland
Przemysław Zasowski
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 19:47 
18-B   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 19:43 
19-C   
Poland
Maciej Kobuszewski
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 20:06 
20-D   
Poland
Michał Wójcik
Poland
Robert Cessna
Mon 19:34 
21-E   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Mateusz Karwowski
Mon 19:21 
22-F   
Egypt
Mahmoud Kamel
Poland
Łukasz Bojanowicz
Mon 20:08 
23-F   
Greece
Konstantinos Lagoudianakis
Poland
Łukasz Kolano
Mon 20:08 
24-G   
Poland
Mateusz Kunowski
Poland
Tomasz Roszko
Mon 20:07 

Last sixteen

Race to 2
25   
Poland
Przemysław Zasowski
Poland
Łukasz Bojanowicz
Mon 21:07 
26   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Kasper Więciorkowski
Mon 21:07 
27   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Łukasz Kolano
Mon 21:07 
28   
Poland
Michał Wójcik
Poland
Marek Wójtowicz
Mon 21:07 
29   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 21:07 
30   
Egypt
Mahmoud Kamel
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 21:07 
31   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 21:13 
32   
Poland
Alina Buryma
Poland
Robert Cessna
Mon 21:13 

Quarter final

Race to 2
33   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 21:14 
34   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Marek Wójtowicz
Mon 21:09 
35   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 21:20 
36   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Robert Cessna
Mon 21:53 

Semi final

Race to 2
37   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Barbara Łożko
Mon 21:50 
38   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Tomasz Roszko
Mon 22:18 

Final

Race to 2
39   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Karol Gryżewski
Mon 22:38 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants