Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 27, 2021

Beginner Cup XVIII - turniej 3/15

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Paweł Średnicki
6 (5/1) 15 (10/5)
67%
2 Mariusz Kowalik
6 (4/2) 16 (10/6)
63%
3 Mariusz Ptaszyński
5 (3/2) 13 (8/5)
62%
3 Mateusz Karwowski
5 (4/1) 13 (8/5)
62%
5 Łukasz Bojanowicz
4 (3/1) 10 (7/3)
70%
5 Krzysztof Doroszkiewicz
4 (2/2) 10 (4/6)
40%
5 Paweł Gol
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
5 Piotr Kędzierski
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
9 Leszek Izdebski
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
Show more
9 Rafał Łożko
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
9 Maciej Kobuszewski
3 (2/1) 7 (5/2)
71%
9 Tomasz Roszko
3 (2/1) 7 (5/2)
71%
9 Tomasz Kulczyński
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
9 Przemysław Zasowski
3 (2/1) 8 (5/3)
63%
9 Mateusz Kunowski
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
9 Kasper Więciorkowski
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
17 Michał Wójcik
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
17 Karol Gryżewski
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
17 Barbara Łożko
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
17 Rafał Wiśniewski
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
17 Konstantinos Lagoudianakis
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
Starts Sep 27, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (21 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Beginner Cup XVIII and Ranking Warszawy 2021/22
Organizer Black Ball Events
Contact Michał Nowak (agencja@black-ball.eu, 517648279)
More info
Turniej rankingowy WPT

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Leszek Izdebski 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Tomasz Kulczyński 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Barbara Łożko 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Łukasz Bojanowicz 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Piotr Kędzierski 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Rafał Wiśniewski 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mariusz Ptaszyński 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
2 Kasper Więciorkowski 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Krzysztof Doroszkiewicz 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tomasz Roszko 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Paweł Średnicki 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
3 Mateusz Kunowski 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Przemysław Zasowski 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Paweł Gol 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Konstantinos Lagoudianakis 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mateusz Karwowski 2 2 0 0 4 2 2 0 0 0 0.667 2
2 Mariusz Kowalik 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Karol Gryżewski 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maciej Kobuszewski 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Rafał Łożko 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
3 Michał Wójcik 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Poland
Tomasz Kulczyński
Poland
Barbara Łożko
Mon 19:10 
2-B   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Poland
Rafał Wiśniewski
Mon 19:10 
3-C   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:10 
4-D   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Paweł Średnicki
Mon 19:10 
5-E   
Poland
Przemysław Zasowski
Poland
Konstantinos Lagoudianakis
Mon 19:10 
6-F   
Poland
Mateusz Karwowski
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 19:38 
7-G   
Poland
Maciej Kobuszewski
Poland
Rafał Łożko
Mon 19:10 

Round 2

Race to 2
8-A   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Leszek Izdebski
Mon 20:03 
9-B   
Poland
Rafał Wiśniewski
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 19:51 
10-C   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Kasper Więciorkowski
Mon 19:45 
11-D   
Poland
Paweł Średnicki
Poland
Mateusz Kunowski
Mon 19:37 
12-E   
Poland
Konstantinos Lagoudianakis
Poland
Paweł Gol
Mon 20:02 
13-F   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Karol Gryżewski
Mon 20:12 
14-G   
Poland
Rafał Łożko
Poland
Michał Wójcik
Mon 19:51 

Round 3

Race to 2
15-A   
Poland
Leszek Izdebski
Poland
Tomasz Kulczyński
Mon 19:35 
16-B   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Łukasz Bojanowicz
Mon 19:31 
17-C   
Poland
Kasper Więciorkowski
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 20:00 
18-D   
Poland
Mateusz Kunowski
Poland
Tomasz Roszko
Mon 19:25 
19-E   
Poland
Paweł Gol
Poland
Przemysław Zasowski
Mon 19:35 
20-F   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Mateusz Karwowski
Mon 19:10 
21-G   
Poland
Michał Wójcik
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 19:28 

Last sixteen

Race to 2
22   
Poland
Leszek Izdebski
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 20:46 
23   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Poland
Rafał Łożko
Mon 20:48 
24   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Mateusz Kunowski
Mon 20:48 
25   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Paweł Gol
Mon 20:48 
26   
Poland
Przemysław Zasowski
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 20:48 
27   
Poland
Mateusz Karwowski
Poland
Kasper Więciorkowski
Mon 20:48 
28   
Poland
Maciej Kobuszewski
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 20:48 
29   
Poland
Tomasz Kulczyński
Poland
Paweł Średnicki
Mon 20:48 

Quarter final

Race to 2
30   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Łukasz Bojanowicz
Mon 21:17 
31   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Paweł Gol
Mon 21:05 
32   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Mateusz Karwowski
Mon 20:49 
33   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Paweł Średnicki
Mon 21:09 

Semi final

Race to 2
34   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 21:48 
35   
Poland
Mateusz Karwowski
Poland
Paweł Średnicki
Mon 21:31 

Final

Race to 2
36   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Paweł Średnicki
Mon 22:12 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants