Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 12, 2021

Beginner Cup XVII - turniej 8/15

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Tomasz Roszko
6 (4/2) 13 (9/4)
69%
2 Ewelina Piślewska
6 (4/2) 15 (9/6)
60%
3 Mariusz Ptaszyński
5 (4/1) 11 (8/3)
73%
3 Marcin Gruber
5 (3/2) 11 (7/4)
64%
5 Łukasz Bojanowicz
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
5 Krzysztof Doroszkiewicz
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
5 Piotr Kędzierski
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
5 Konstantinos Lagoudianakis
4 (1/3) 8 (2/6)
25%
9 Barbara Łożko
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
9 Mateusz Niemirski
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
9 Mariusz Kowalik
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
9 Mateusz Kunowski
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
Starts Jul 12, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (12 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Ranking Warszawy 2020/21 and Beginner Cup XVII
Organizer Black Ball Events
Contact Michał Nowak (agencja@black-ball.eu, 517648279)
More info
Turniej rankingowy WPT

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Łukasz Bojanowicz 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Krzysztof Doroszkiewicz 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Konstantinos Lagoudianakis 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Mateusz Kunowski 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mariusz Ptaszyński 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Marcin Gruber 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Barbara Łożko 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
4 Mateusz Niemirski 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ewelina Piślewska 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
2 Piotr Kędzierski 3 2 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Tomasz Roszko 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Mariusz Kowalik 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Poland
Konstantinos Lagoudianakis
Mon 19:41 
2-A   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Mateusz Kunowski
Mon 19:06 
3-B   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Mateusz Niemirski
Mon 19:06 
4-B   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Barbara Łożko
Mon 19:06 
5-C   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 19:06 
6-C   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 19:06 

Round 2

Race to 2
7-A   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Poland
Mateusz Kunowski
Mon 20:00 
8-A   
Poland
Konstantinos Lagoudianakis
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 20:00 
9-B   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Barbara Łożko
Mon 19:41 
10-B   
Poland
Mateusz Niemirski
Poland
Marcin Gruber
Mon 19:41 
11-C   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 20:02 
12-C   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 20:02 

Round 3

Race to 2
13-A   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 20:21 
14-A   
Poland
Mateusz Kunowski
Poland
Konstantinos Lagoudianakis
Mon 20:21 
15-B   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Marcin Gruber
Mon 20:30 
16-B   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Mateusz Niemirski
Mon 20:30 
17-C   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 19:31 
18-C   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 19:31 

Quarter final

Race to 2
19   
Poland
Łukasz Bojanowicz
Poland
Tomasz Roszko
Mon 21:03 
20   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 21:03 
21   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Konstantinos Lagoudianakis
Mon 21:03 
22   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Marcin Gruber
Mon 21:03 

Semi final

Race to 2
23   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 21:48 
24   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Marcin Gruber
Mon 21:22 

Final

Race to 2
25   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 22:04 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants