Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 30, 2021

Beginner Cup XVII - turniej 15/15

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Marcin Gruber
6 (5/1) 17 (11/6)
65%
2 Krzysztof Doroszkiewicz
5 (3/2) 14 (8/6)
57%
3 Alina Buryma
5 (3/2) 12 (7/5)
58%
3 Mariusz Kowalik
5 (4/1) 11 (9/2)
82%
5 Leszek Izdebski
4 (2/2) 8 (4/4)
50%
5 Maciej Kobuszewski
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
5 Ewelina Piślewska
3 (2/1) 10 (7/3)
70%
5 Kasper Więciorkowski
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
9 Rafał Wiśniewski
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 Piotr Kędzierski
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
9 Przemysław Zasowski
3 (2/1) 8 (4/4)
50%
9 Mateusz Kunowski
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
13 Wolny Los1
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
13 Barbara Łożko
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
13 Anton Herasimenko
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
13 Aleksander Donichev
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
Starts Aug 30, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Ranking Warszawy 2020/21 and Beginner Cup XVII
Organizer Black Ball Events
Contact Michał Nowak (agencja@black-ball.eu, 517648279)
More info
Turniej rankingowy WPT

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mariusz Kowalik 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Kasper Więciorkowski 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Rafał Wiśniewski 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Anton Herasimenko 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maciej Kobuszewski 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
2 Marcin Gruber 3 2 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Przemysław Zasowski 3 2 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 2
4 Aleksander Donichev 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Alina Buryma 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
2 Leszek Izdebski 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Piotr Kędzierski 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
4 Barbara Łożko 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ewelina Piślewska 2 2 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 2
2 Krzysztof Doroszkiewicz 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Mateusz Kunowski 2 0 0 2 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
4 Wolny Los1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Rafał Wiśniewski
Mon 19:16 
2-A   
Ukraine
Anton Herasimenko
Poland
Kasper Więciorkowski
Mon 19:07 
3-B   
Russia
Aleksander Donichev
Poland
Przemysław Zasowski
Mon 19:07 
4-B   
Poland
Maciej Kobuszewski
Poland
Marcin Gruber
Mon 19:07 
5-C   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Barbara Łożko
Mon 19:08 
6-C   
Poland
Leszek Izdebski
Poland
Alina Buryma
Mon 19:08 
7-D   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Mateusz Kunowski
Mon 19:08 
8-D   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Wolny Los1
 

Round 2

Race to 2
9-A   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Kasper Więciorkowski
Mon 20:27 
10-A   
Poland
Rafał Wiśniewski
Ukraine
Anton Herasimenko
Mon 20:27 
11-B   
Russia
Aleksander Donichev
Poland
Marcin Gruber
Mon 19:56 
12-B   
Poland
Przemysław Zasowski
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 19:56 
13-C   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Alina Buryma
Mon 19:46 
14-C   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Leszek Izdebski
Mon 19:46 
15-D   
Poland
Ewelina Piślewska
Wolny Los1
 
16-D   
Poland
Mateusz Kunowski
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 20:34 

Round 3

Race to 2
17-A   
Poland
Mariusz Kowalik
Ukraine
Anton Herasimenko
Mon 19:42 
18-A   
Poland
Kasper Więciorkowski
Poland
Rafał Wiśniewski
Mon 19:42 
19-B   
Russia
Aleksander Donichev
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 20:35 
20-B   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Przemysław Zasowski
Mon 20:35 
21-C   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Leszek Izdebski
Mon 20:20 
22-C   
Poland
Alina Buryma
Poland
Barbara Łożko
Mon 20:20 
23-D   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:10 
24-D   
Wolny Los1
Poland
Mateusz Kunowski
 

Quarter final

Race to 2
25   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Leszek Izdebski
Mon 21:15 
26   
Poland
Maciej Kobuszewski
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 21:15 
27   
Poland
Alina Buryma
Poland
Kasper Więciorkowski
Mon 21:15 
28   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Marcin Gruber
Mon 21:15 

Semi final

Race to 2
29   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 21:30 
30   
Poland
Alina Buryma
Poland
Marcin Gruber
Mon 22:04 

Final

Race to 2
31   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Marcin Gruber
Mon 22:28 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants