Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 2, 2021

Beginner Cup XVII - turniej 11/15

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Rafał Sitkowski
6 (5/1) 13 (10/3)
77%
2 Ewelina Piślewska
6 (5/1) 15 (11/4)
73%
3 Kamil Trzaska
5 (3/2) 11 (7/4)
64%
3 Mariusz Kowalik
5 (3/2) 12 (7/5)
58%
5 Mariusz Ptaszyński
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
5 Ksawery Bajon
4 (2/2) 11 (6/5)
55%
5 Maciej Kobuszewski
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
5 Piotr Kędzierski
4 (3/1) 11 (7/4)
64%
9 Krzysztof Doroszkiewicz
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
9 Alina Buryma
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
9 Przemysław Zasowski
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
9 Kasper Więciorkowski
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
13 Marcin Gruber
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13 Barbara Łożko
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
13 Łukasz Kolano
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
13 Mateusz Kunowski
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
Starts Aug 2, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Ranking Warszawy 2020/21 and Beginner Cup XVII
Organizer Black Ball Events
Contact Michał Nowak (agencja@black-ball.eu, 517648279)
More info
Turniej rankingowy WPT

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maciej Kobuszewski 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
2 Mariusz Kowalik 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Kasper Więciorkowski 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Łukasz Kolano 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mariusz Ptaszyński 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
2 Ksawery Bajon 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Krzysztof Doroszkiewicz 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Barbara Łożko 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Piotr Kędzierski 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Kamil Trzaska 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
3 Alina Buryma 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Marcin Gruber 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ewelina Piślewska 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Rafał Sitkowski 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Przemysław Zasowski 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
4 Mateusz Kunowski 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Łukasz Kolano
Mon 19:06 
2-A   
Poland
Maciej Kobuszewski
Poland
Kasper Więciorkowski
Mon 19:06 
3-B   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:06 
4-B   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Barbara Łożko
Mon 19:12 
5-C   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Marcin Gruber
Mon 19:06 
6-C   
Poland
Kamil Trzaska
Poland
Alina Buryma
Mon 19:12 
7-D   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Mateusz Kunowski
Mon 19:06 
8-D   
Poland
Rafał Sitkowski
Poland
Przemysław Zasowski
Mon 19:11 

Round 2

Race to 2
9-A   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Kasper Więciorkowski
Mon 19:33 
10-A   
Poland
Łukasz Kolano
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 19:33 
11-B   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Barbara Łożko
Mon 19:46 
12-B   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 19:46 
13-C   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Alina Buryma
Mon 19:55 
14-C   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Kamil Trzaska
Mon 19:55 
15-D   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Przemysław Zasowski
Mon 19:32 
16-D   
Poland
Mateusz Kunowski
Poland
Rafał Sitkowski
Mon 19:32 

Round 3

Race to 2
17-A   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Maciej Kobuszewski
Mon 20:16 
18-A   
Poland
Kasper Więciorkowski
Poland
Łukasz Kolano
Mon 20:16 
19-B   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 20:21 
20-B   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 20:21 
21-C   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Kamil Trzaska
Mon 20:19 
22-C   
Poland
Alina Buryma
Poland
Marcin Gruber
Mon 20:19 
23-D   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Rafał Sitkowski
Mon 19:51 
24-D   
Poland
Przemysław Zasowski
Poland
Mateusz Kunowski
Mon 19:51 

Quarter final

Race to 2
25   
Poland
Maciej Kobuszewski
Poland
Kamil Trzaska
Mon 20:48 
26   
Poland
Rafał Sitkowski
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 20:48 
27   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 20:48 
28   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 20:48 

Semi final

Race to 2
29   
Poland
Kamil Trzaska
Poland
Rafał Sitkowski
Mon 21:23 
30   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 21:23 

Final

Race to 2
31   
Poland
Rafał Sitkowski
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 21:48 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants