Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 12, 2019

BV Mörfelden-Walldorf Hausturnier 9 Ball12.09.2019

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 David Martic
7 (7/0) 52 (35/17)
67%
2 Christoph Möhringer
7 (5/2) 57 (31/26)
54%
3 Rattapol Sassmann
Infinity of Pool
6 (5/1) 45 (26/19)
58%
3 Shervin Rahimi
6 (4/2) 49 (27/22)
55%
5 David Vu
5 (4/1) 38 (24/14)
63%
5 Arpad Szell
5 (3/2) 33 (19/14)
58%
5 Carlo Zeinawi
5 (2/3) 35 (15/20)
43%
5 Bernd Jungmann
5 (3/2) 34 (18/16)
53%
9 Thomas Kirsch
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
Show more
9 Achim Braunbeck
4 (2/2) 32 (18/14)
56%
9 Andreas Dabruck
4 (1/3) 32 (14/18)
44%
9 Yusuke Tanaka
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
9 Patrick Mossal
4 (1/3) 24 (9/15)
38%
9 Thomas Spamer
3 (2/1) 25 (14/11)
56%
9 Claudio Morgano
4 (3/1) 32 (19/13)
59%
9 Antonio Carrillo Sanchez
4 (1/3) 30 (14/16)
47%
17 Tobias Seibrich
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
18 Denise Steinmetz
3 (0/3) 21 (6/15)
29%
18 George Olen Mayes Jr.
3 (0/3) 20 (5/15)
25%
18 Noriko Tanaka
3 (0/3) 17 (2/15)
12%
18 Daniel Stürz
3 (0/3) 24 (9/15)
38%
18 Thilo Rücker
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
18 Alexander Werdelmann
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
Starts Sep 12, 2019, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer Infinity of Pool
Contact Bernd Jungmann (bernd_jungmann@t-online.de, 01722936253)
More info
Hausturnierserie
BV Mörfelden-Walldorf e.V.

Gruppensystem max. 24 Teilnehmer
6 Gruppen a 4 Teilnehmer
Letzte 16 Einfach K.O.
9 Ball 5 GW, 10 Ball 4GW
Wechselbreak

Startgeld 10 Euro 2€ Jackpot
Verteilung:50/30/20
Pro Turnier wird eine Person für den Jackpot ausgelost

Startzeit 19:00 Uhr
Anmeldung: WhatsApp 01722936253
www.facebook.com/bvmw2010
www.cuescore.com

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rattapol Sassmann 3 3 0 0 15 10 5 0 0 0 0.6 3
2 Achim Braunbeck 3 2 0 1 14 9 5 0 0 0 0.609 2
3 Tobias Seibrich 3 1 0 2 12 12 0 0 0 0 0.5 1
4 George Olen Mayes Jr. 3 0 0 3 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Shervin Rahimi 3 2 0 1 14 10 4 1 0 0 0.583 2
2 Bernd Jungmann 3 2 0 1 11 7 4 0 0 0 0.611 2
3 Yusuke Tanaka 3 2 0 1 11 10 1 1 0 0 0.524 2
4 Denise Steinmetz 3 0 0 3 6 15 -9 0 0 0 0.286 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 David Martic 3 3 0 0 15 8 7 2 0 0 0.652 3
2 Christoph Möhringer 3 2 0 1 12 11 1 2 0 0 0.522 2
3 Andreas Dabruck 3 1 0 2 11 13 -2 0 0 0 0.458 1
4 Daniel Stürz 3 0 0 3 9 15 -6 0 0 0 0.375 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 David Vu 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Arpad Szell 3 2 0 1 13 6 7 0 0 0 0.684 2
3 Carlo Zeinawi 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
4 Noriko Tanaka 3 0 0 3 2 15 -13 0 0 0 0.118 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Claudio Morgano 3 3 0 0 15 8 7 0 0 0 0.652 3
2 Antonio Carrillo Sanchez 3 1 0 2 11 11 0 0 0 0 0.5 1
3 Patrick Mossal 3 1 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
4 Alexander Werdelmann 3 1 0 2 8 12 -4 0 0 0 0.4 1
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Spamer 2 2 0 0 10 6 4 0 0 0 0.625 2
2 Thomas Kirsch 2 1 0 1 7 7 0 0 0 0 0.5 1
3 Nico Ottermann 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Thilo Rücker 2 0 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Germany
Achim Braunbeck
Thailand
Rattapol Sassmann
Thu 19:01  Table 1
2-A   
United States
George Olen Mayes Jr.
Germany
Tobias Seibrich
Thu 19:01  Table 2
3-B   
Germany
Denise Steinmetz
Germany
Shervin Rahimi
Thu 19:01  Table 3
4-B   
Japan
Yusuke Tanaka
Germany
Bernd Jungmann
Thu 19:01  Table 4
5-C   
Germany
David Martic
Germany
Christoph Möhringer
Thu 19:01  Table 5
6-C   
Germany
Andreas Dabruck
Germany
Daniel Stürz
Thu 19:01  Table 6
7-D   
Germany
Carlo Zeinawi
Japan
Noriko Tanaka
Thu 19:01  Table 7
8-D   
Germany
David Vu
Germany
Arpad Szell
Thu 19:01  Table 8
9-E   
Germany
Alexander Werdelmann
Germany
Patrick Mossal
Thu 19:44  Table 4
10-E   
Italy
Claudio Morgano
Germany
Antonio Carrillo Sanchez
Thu 19:46  Table 8
11-F   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Thomas Spamer
Thu 19:47  Table 1
12-F   
Germany
Thilo Rücker
Germany
Nico Ottermann
Thu 19:49  Table 6

Round 2

Race to 5
13-A   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Tobias Seibrich
Thu 19:50  Table 2
14-A   
Thailand
Rattapol Sassmann
United States
George Olen Mayes Jr.
Thu 19:52  Table 7
15-B   
Germany
Denise Steinmetz
Germany
Bernd Jungmann
Thu 20:26  Table 1
16-B   
Germany
Shervin Rahimi
Japan
Yusuke Tanaka
Thu 20:12  Table 3
17-C   
Germany
David Martic
Germany
Daniel Stürz
Thu 19:56  Table 5
18-C   
Germany
Christoph Möhringer
Germany
Andreas Dabruck
Thu 20:07  Table 4
19-D   
Germany
Carlo Zeinawi
Germany
Arpad Szell
Thu 20:31  Table 7
20-D   
Japan
Noriko Tanaka
Germany
David Vu
Thu 20:32  Table 6
21-E   
Germany
Alexander Werdelmann
Germany
Antonio Carrillo Sanchez
Thu 20:38  Table 8
22-E   
Germany
Patrick Mossal
Italy
Claudio Morgano
Thu 20:45  Table 2
23-F   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Nico Ottermann
Thu 20:48  Table 5
24-F   
Germany
Thomas Spamer
Germany
Thilo Rücker
Thu 20:57  Table 1

Round 3

Race to 5
25-A   
Germany
Achim Braunbeck
United States
George Olen Mayes Jr.
Thu 21:02  Table 6
26-A   
Germany
Tobias Seibrich
Thailand
Rattapol Sassmann
Thu 21:00  Table 4
27-B   
Germany
Denise Steinmetz
Japan
Yusuke Tanaka
Thu 21:03  Table 3
28-B   
Germany
Bernd Jungmann
Germany
Shervin Rahimi
Thu 21:09  Table 5
29-C   
Germany
David Martic
Germany
Andreas Dabruck
Thu 21:02  Table 7
30-C   
Germany
Daniel Stürz
Germany
Christoph Möhringer
Thu 21:12  Table 2
31-D   
Germany
Carlo Zeinawi
Germany
David Vu
Thu 21:36  Table 4
32-D   
Germany
Arpad Szell
Japan
Noriko Tanaka
Thu 21:36  Table 8
33-E   
Germany
Alexander Werdelmann
Italy
Claudio Morgano
Thu 21:39  Table 3
34-E   
Germany
Antonio Carrillo Sanchez
Germany
Patrick Mossal
Thu 21:45  Table 6
35-F   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Thilo Rücker
Thu 22:05  Table 1
36-F   
Germany
Nico Ottermann
Germany
Thomas Spamer
 

Last sixteen

Race to 5
37   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Andreas Dabruck
Thu 22:43  Table 1
38   
Germany
Arpad Szell
Germany
Antonio Carrillo Sanchez
Thu 22:43  Table 2
39   
Germany
Thomas Spamer
Germany
Bernd Jungmann
Thu 22:43  Table 8
40   
Germany
Patrick Mossal
Germany
David Martic
Thu 22:43  Table 4
41   
Germany
David Vu
Japan
Yusuke Tanaka
Thu 22:43  Table 5
42   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Shervin Rahimi
Thu 22:43  Table 3
43   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Christoph Möhringer
Thu 22:43  Table 6
44   
Germany
Carlo Zeinawi
Italy
Claudio Morgano
Thu 22:43  Table 7

Quarter final

Race to 5
45   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Arpad Szell
Thu 23:33  Table 8
46   
Germany
Bernd Jungmann
Germany
David Martic
Thu 23:39  Table 6
47   
Germany
David Vu
Germany
Shervin Rahimi
Thu 23:45  Table 5
48   
Germany
Christoph Möhringer
Germany
Carlo Zeinawi
Thu 23:42  Table 7

Semi final

Race to 5
49   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
David Martic
Fri 00:26  Table 8
50   
Germany
Shervin Rahimi
Germany
Christoph Möhringer
Fri 00:48  Table 6

Final

Race to 5
51   
Germany
David Martic
Germany
Christoph Möhringer
Fri 01:43 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment