Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 10, 2019

BV Mörfelden-Walldorf 9-Ball Hausturnier 10.01.2019

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Yusuke Tanaka
7 (6/1) 41 (27/14)
66%
2 Michael Scheffler
7 (5/2) 40 (25/15)
63%
3 Patrick Mossal
6 (3/3) 35 (17/18)
49%
3 Bernd Jungmann
5 (3/2) 28 (17/11)
61%
5 Thomas Kirsch
5 (3/2) 27 (17/10)
63%
5 Achim Braunbeck
4 (3/1) 25 (15/10)
60%
5 Denis Neumann
5 (3/2) 32 (18/14)
56%
5 Stefan Reinisch
5 (4/1) 24 (16/8)
67%
9 David Vu
4 (2/2) 23 (14/9)
61%
Show more
9 Martin Kurz
4 (1/3) 26 (12/14)
46%
9 Shervin Rahimi
4 (3/1) 20 (12/8)
60%
9 Talib Richard Vogl
4 (2/2) 21 (9/12)
43%
9 Thilo Rücker
4 (3/1) 20 (13/7)
65%
9 Lena Aumann
4 (1/3) 22 (8/14)
36%
9 Jannis Gräper
4 (2/2) 21 (8/13)
38%
9 Holger Vier
4 (3/1) 21 (13/8)
62%
17 Rattapol Sassmann
Infinity of Pool
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
17 Christoph Möhringer
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
17 Denise Steinmetz
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
17 Alexander Heeb
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
17 Thorsten Kodek
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
22 Sandra Thomas
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
22 Dennis Steinmetz
3 (0/3) 17 (5/12)
29%
22 Alexander Werdelmann
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
22 Daniel Stürz
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
22 Nicolas Ottermann
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
22 Tamara Schmidt
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
Starts Jan 10, 2019, 6:30 PM (local time)
Format Round robin (27 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Contact Bernd Jungmann (bernd_jungmann@t-online.de, 01722936253)
More info
BV Mörfelden-Walldorf e.V. Hausturnier 9-Ball am 10.01.2019

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Achim Braunbeck 2 2 0 0 8 3 5 0 0.727 2
2 Bernd Jungmann 2 1 0 1 6 4 2 0 0.6 1
3 Alexander Heeb 2 0 0 2 1 8 -7 0 0.111 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Denis Neumann 3 2 0 1 11 9 2 0 0.55 2
2 David Vu 3 2 0 1 11 5 6 0 0.688 2
3 Rattapol Sassmann 3 1 0 2 6 11 -5 0 0.353 1
4 Nicolas Ottermann 3 1 0 2 8 11 -3 0 0.421 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Holger Vier 3 3 0 0 12 4 8 0 0.75 3
2 Thomas Kirsch 3 2 0 1 10 6 4 0 0.625 2
3 Patrick Mossal 3 1 0 2 8 10 -2 0 0.444 1
4 Tamara Schmidt 3 0 0 3 2 12 -10 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Yusuke Tanaka 3 2 0 1 11 5 6 0 0.688 2
2 Talib Richard Vogl 3 2 0 1 8 8 0 0 0.5 2
3 Thorsten Kodek 3 1 0 2 8 9 -1 0 0.471 1
4 Daniel Stürz 3 1 0 2 6 11 -5 0 0.353 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Thilo Rücker 3 3 0 0 12 3 9 0 0.8 3
2 Jannis Gräper 3 2 0 1 8 9 -1 0 0.471 2
3 Martin Kurz 3 1 0 2 9 10 -1 0 0.474 1
4 Dennis Steinmetz 3 0 0 3 5 12 -7 0 0.294 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Stefan Reinisch 3 3 0 0 12 4 8 0 0.75 3
2 Lena Aumann 3 1 0 2 8 10 -2 0 0.444 1
3 Denise Steinmetz 3 1 0 2 8 11 -3 0 0.421 1
4 Sandra Thomas 3 1 0 2 8 11 -3 0 0.421 1
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Shervin Rahimi 3 3 0 0 12 4 8 0 0.75 3
2 Michael Scheffler 3 2 0 1 11 7 4 0 0.611 2
3 Christoph Möhringer 3 1 0 2 7 10 -3 0 0.412 1
4 Alexander Werdelmann 3 0 0 3 3 12 -9 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Alexander Heeb
Thu 18:33  Table 8
2-B   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Nicolas Ottermann
Thu 18:33  Table 6
3-B   
Germany
Denis Neumann
Germany
David Vu
Thu 18:33  Table 1
4-C   
Germany
Tamara Schmidt
Germany
Thomas Kirsch
Thu 18:33  Table 2
5-C   
Germany
Patrick Mossal
Germany
Holger Vier
Thu 18:33  Table 3
6-D   
Japan
Yusuke Tanaka
Germany
Thorsten Kodek
Thu 18:33  Table 4
7-D   
Germany
Talib Richard Vogl
Germany
Daniel Stürz
Thu 18:33  Table 5
8-E   
Germany
Dennis Steinmetz
Germany
Martin Kurz
Thu 18:39  Table 7
9-E   
Germany
Jannis Gräper
Germany
Thilo Rücker
Thu 19:02  Table 2
10-F   
Germany
Stefan Reinisch
Germany
Denise Steinmetz
Thu 19:13  Table 4
11-F   
Germany
Lena Aumann
Germany
Sandra Thomas
Thu 19:17 
12-G   
Germany
Michael Scheffler
Germany
Shervin Rahimi
Thu 19:17  Table 5
13-G   
Germany
Christoph Möhringer
Germany
Alexander Werdelmann
Thu 19:17  Table 3

Round 2

Race to 4
14-A   
Germany
Alexander Heeb
Germany
Bernd Jungmann
Thu 19:19  Table 6
15-B   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
David Vu
Thu 19:40  Table 6
16-B   
Germany
Nicolas Ottermann
Germany
Denis Neumann
Thu 19:40  Table 7
17-C   
Germany
Tamara Schmidt
Germany
Holger Vier
Thu 19:39  Table 7
18-C   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Patrick Mossal
Thu 19:40  Table 1
19-D   
Japan
Yusuke Tanaka
Germany
Daniel Stürz
Thu 19:40  Table 2
20-D   
Germany
Thorsten Kodek
Germany
Talib Richard Vogl
Thu 19:44  Table 4
21-E   
Germany
Dennis Steinmetz
Germany
Thilo Rücker
Thu 19:58  Table 5
22-E   
Germany
Martin Kurz
Germany
Jannis Gräper
Thu 20:00  Table 8
23-F   
Germany
Stefan Reinisch
Germany
Sandra Thomas
Thu 20:12  Table 1
24-F   
Germany
Denise Steinmetz
Germany
Lena Aumann
Thu 20:10  Table 3
25-G   
Germany
Michael Scheffler
Germany
Alexander Werdelmann
Thu 20:25  Table 5
26-G   
Germany
Shervin Rahimi
Germany
Christoph Möhringer
Thu 20:25  Table 7

Round 3

Race to 4
27-A   
Germany
Bernd Jungmann
Germany
Achim Braunbeck
Thu 20:03  Table 6
28-B   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Denis Neumann
Thu 20:29  Table 7
29-B   
Germany
David Vu
Germany
Nicolas Ottermann
Thu 20:33  Table 4
30-C   
Germany
Tamara Schmidt
Germany
Patrick Mossal
Thu 20:38  Table 6
31-C   
Germany
Holger Vier
Germany
Thomas Kirsch
Thu 20:48  Table 6
32-D   
Japan
Yusuke Tanaka
Germany
Talib Richard Vogl
Thu 20:52  Table 3
33-D   
Germany
Daniel Stürz
Germany
Thorsten Kodek
Thu 20:52 
34-E   
Germany
Dennis Steinmetz
Germany
Jannis Gräper
Thu 20:55 
35-E   
Germany
Thilo Rücker
Germany
Martin Kurz
Thu 20:56  Table 5
36-F   
Germany
Stefan Reinisch
Germany
Lena Aumann
Thu 21:19  Table 8
37-F   
Germany
Sandra Thomas
Germany
Denise Steinmetz
Thu 21:08  Table 2
38-G   
Germany
Michael Scheffler
Germany
Christoph Möhringer
Thu 21:08  Table 4
39-G   
Germany
Alexander Werdelmann
Germany
Shervin Rahimi
Thu 21:12  Table 1

Last sixteen

Race to 4
40   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Martin Kurz
Thu 22:15  Table 4
41   
Germany
Jannis Gräper
Germany
Bernd Jungmann
Thu 22:15  Table 2
42   
Germany
Stefan Reinisch
Germany
Lena Aumann
Thu 22:15  Table 3
43   
Germany
Michael Scheffler
Germany
Holger Vier
Thu 22:15  Table 1
44   
Japan
Yusuke Tanaka
Germany
David Vu
Thu 22:15  Table 5
45   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Shervin Rahimi
Thu 22:15  Table 6
46   
Germany
Denis Neumann
Germany
Talib Richard Vogl
Thu 22:15  Table 7
47   
Germany
Patrick Mossal
Germany
Thilo Rücker
Thu 22:15  Table 8

Quarter final

Race to 4
48   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Bernd Jungmann
Thu 22:56  Table 8
49   
Germany
Stefan Reinisch
Germany
Michael Scheffler
Thu 22:50  Table 1
50   
Japan
Yusuke Tanaka
Germany
Thomas Kirsch
Thu 23:39 
51   
Germany
Denis Neumann
Germany
Patrick Mossal
Thu 22:51  Table 6

Semi final

Race to 4
52   
Germany
Bernd Jungmann
Germany
Michael Scheffler
Thu 23:39  Table 6
53   
Japan
Yusuke Tanaka
Germany
Patrick Mossal
Thu 23:39  Table 8

Final

Race to 4
54   
Germany
Michael Scheffler
Japan
Yusuke Tanaka
Fri 00:48  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment