Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 20, 2021

BM 8-Ball Herren (WB)

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Ramin Khalili
10 (9/1) 74 (52/22)
70%
2 Ronnie Giesecke
7 (5/2) 51 (27/24)
53%
3 Julian Götting
6 (4/2) 47 (24/23)
51%
4 Puria Mosane
BSG Hannover
7 (5/2) 48 (31/17)
65%
5 Ralph Steinberg
5 (3/2) 38 (22/16)
58%
6 Lukas Ebbert
5 (3/2) 33 (16/17)
48%
7 Toni Scheinig
6 (4/2) 47 (27/20)
57%
8 Adrian Reinecke
6 (4/2) 45 (25/20)
56%
9 Patryk Gurzynski
5 (3/2) 35 (20/15)
57%
Show more
10 Bony Scheerschmidt
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
11 Timo Rieckmann
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
12 Jan-Sebastian Schories
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
13 Max Lohse
4 (2/2) 29 (16/13)
55%
14 Niko Baklatzis
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
15 Alexander Walter
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
16 Mike Hermann
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
17 Jens Dreiucker
3 (1/2) 22 (11/11)
50%
18 Anton Säckl
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
19 Holger Bauer
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
20 Julien Lindstädt
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
21 Tomas Roth
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
22 Michael Kragl
3 (1/2) 20 (6/14)
30%
23 Ingo Schiemann
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
24 Daniel Schinkel
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
25 Ibrahim Yildiz
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
26 Andreas Schultz
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
27 Henning Brückner
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
27 Fabrizio Niewerth
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
27 Rüdiger Zorn
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
27 Panagioti Theodosiadis
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
Entry deadline Nov 13, 2021, 12:00 AM (local time)
Starts Nov 20, 2021, 12:30 PM (local time)
Format Double elimination (30 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Turnierkleidung lt. Sport- und Turnierordnung des BLVN
Organizer Billard Landesverband Niedersachsen
Contact Anke Liepelt
More info
Achtung: 2G Regel vor Ort

Alle Disziplinen werden nach den Regeln und Regularien der DBU Stand 06.2020 gespielt.

Meldeschluss (Anwesenheit) am Turniertag: 12:00 Uhr
Doppel-KO: 5 GWS
Finale: 1 Satz auf 7 GWS

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Alexander Walter
Walk Over
 
2   
Germany
Ramin Khalili
Germany
Daniel Schinkel
Sat 12:38  Table 1
3   
Germany
Ronnie Giesecke
Germany
Toni Scheinig
Sat 12:39  Table 2
4   
South Korea
Holger Bauer
Germany
Andreas Schultz
Sat 12:38  Table 3
5   
Greece
Panagioti Theodosiadis
Czech Republic
Tomas Roth
Sat 12:39  Table 4
6   
Germany
Lukas Ebbert
Poland
Patryk Gurzynski
Sat 12:39  Table 5
7   
Germany
Rüdiger Zorn
Germany
Max Lohse
Sat 12:39  Table 6
8   
Germany
Timo Rieckmann
Greece
Nikolaos Baklatzis
Sat 12:40  Table 7
9   
Germany
Michael Kragl
Germany
Jens Dreiucker
Sat 12:40  Table 8
10   
Germany
Ibrahim Yildiz
Germany
Ralph Steinberg
Sat 13:24  Table 4
11   
Germany
Bony Scheerschmidt
Germany
Jan-Sebastian Schories
Sat 13:26  Table 5
12   
Germany
Anton Säckl
Germany
Fabrizio Niewerth
Sat 13:28  Table 3
13   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Henning Brückner
Sat 13:33  Table 2
14   
Germany
Adrian Reinecke
Iran
Puria Mosane
Sat 13:34  Table 1
15   
Australia
Ingo Schiemann
Germany
Julian Götting
Sat 13:36  Table 8
16   
Walk Over
Mike Hermann
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Alexander Walter
Germany
Ramin Khalili
Sat 13:43  Table 7
18   
Germany
Ronnie Giesecke
South Korea
Holger Bauer
Sat 13:44  Table 6
19   
Czech Republic
Tomas Roth
Germany
Lukas Ebbert
Sat 14:13  Table 5
20   
Germany
Max Lohse
Germany
Timo Rieckmann
Sat 14:21  Table 6
21   
Germany
Jens Dreiucker
Germany
Ralph Steinberg
Sat 14:42  Table 4
22   
Germany
Jan-Sebastian Schories
Germany
Anton Säckl
Sat 14:28  Table 3
23   
Germany
Julien Lindstädt
Iran
Puria Mosane
Sat 14:39  Table 1
24   
Germany
Julian Götting
Mike Hermann
Sat 15:03  Table 8

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Germany
Daniel Schinkel
 
26   
Germany
Toni Scheinig
Germany
Andreas Schultz
Sat 14:24  Table 2
27   
Greece
Panagioti Theodosiadis
Poland
Patryk Gurzynski
Sat 14:42  Table 7
28   
Germany
Rüdiger Zorn
Greece
Nikolaos Baklatzis
Sat 14:52  Table 5
29   
Germany
Michael Kragl
Germany
Ibrahim Yildiz
Sat 15:20  Table 1
30   
Germany
Bony Scheerschmidt
Germany
Fabrizio Niewerth
Sat 15:35  Table 2
31   
Germany
Henning Brückner
Germany
Adrian Reinecke
Sat 15:36  Table 5
32   
Australia
Ingo Schiemann
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
Germany
Daniel Schinkel
Mike Hermann
Sat 16:09  Table 2
34   
Germany
Toni Scheinig
Germany
Julien Lindstädt
Sat 15:36  Table 7
35   
Poland
Patryk Gurzynski
Germany
Anton Säckl
Sat 15:39  Table 3
36   
Greece
Nikolaos Baklatzis
Germany
Jens Dreiucker
Sat 15:57  Table 4
37   
Germany
Michael Kragl
Germany
Max Lohse
Sat 16:11  Table 1
38   
Germany
Bony Scheerschmidt
Czech Republic
Tomas Roth
Sat 16:21  Table 7
39   
Germany
Adrian Reinecke
South Korea
Holger Bauer
Sat 16:39  Table 5
40   
Australia
Ingo Schiemann
Germany
Alexander Walter
Sat 15:52  Table 6

Winner round 2

Race to 5
41   
Germany
Ramin Khalili
Germany
Ronnie Giesecke
Sat 15:58  Table 8
42   
Germany
Lukas Ebbert
Germany
Timo Rieckmann
Sat 16:37  Table 3
43   
Germany
Ralph Steinberg
Germany
Jan-Sebastian Schories
Sat 16:58  Table 7
44   
Iran
Puria Mosane
Germany
Julian Götting
Sat 17:00  Table 6

Loser round 3

Race to 5
45   
Mike Hermann
Germany
Toni Scheinig
Sat 17:23  Table 2
46   
Poland
Patryk Gurzynski
Greece
Nikolaos Baklatzis
Sat 17:08  Table 1
47   
Germany
Max Lohse
Germany
Bony Scheerschmidt
Sat 17:08  Table 4
48   
Germany
Adrian Reinecke
Germany
Alexander Walter
Sat 17:55  Table 5

Loser round 4

Race to 5
49   
Germany
Toni Scheinig
Germany
Timo Rieckmann
Sat 18:23  Table 2
50   
Poland
Patryk Gurzynski
Germany
Ramin Khalili
Sat 17:38  Table 1
51   
Germany
Bony Scheerschmidt
Iran
Puria Mosane
Sat 18:21  Table 3
52   
Germany
Adrian Reinecke
Germany
Jan-Sebastian Schories
Sat 19:05  Table 3

Winner round 3

Race to 5
53   
Germany
Ronnie Giesecke
Germany
Lukas Ebbert
Sat 18:52  Table 1
54   
Germany
Ralph Steinberg
Germany
Julian Götting
Sat 18:31  Table 4

Loser round 5

Race to 5
55   
Germany
Toni Scheinig
Germany
Ramin Khalili
Sat 19:35  Table 1
56   
Iran
Puria Mosane
Germany
Adrian Reinecke
Sat 19:47  Table 2

Loser round 6

Race to 5
57   
Germany
Ramin Khalili
Germany
Ralph Steinberg
Sat 20:50  Table 2
58   
Iran
Puria Mosane
Germany
Lukas Ebbert
Sat 20:30  Table 2

Winners qualification

Race to 5
59   
Germany
Ronnie Giesecke
Germany
Julian Götting
Sat 20:50  Table 1

Loser round 7

Race to 5
60   
Germany
Ramin Khalili
Iran
Puria Mosane
Sat 22:08  Table 2

Losers qualification

Race to 5
61   
Germany
Ramin Khalili
Germany
Julian Götting
Sat 23:09  Table 2

Final

Race to 7
62   
Germany
Ronnie Giesecke
Germany
Ramin Khalili
Sat 23:56  Table 2
63   
Germany
Ramin Khalili
Germany
Ronnie Giesecke
Sun 00:37 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants