Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 22, 2023

BC98 Vereinsmeisterschaft 8 Ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Germany Patrick Gast
11 (10/1) 63 (43/20)
68%
2 Germany Torsten Müller
7 (5/2) 48 (31/17)
65%
3 Germany Christian Herdt
6 (4/2) 40 (24/16)
60%
4 Germany Ralph Schachner
6 (4/2) 39 (25/14)
64%
5 Germany Timo Wolf
6 (4/2) 40 (22/18)
55%
5 Germany Burkhard Oberle
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
7 Germany BC 98 Aschaffenburg
6 (4/2) 30 (19/11)
63%
7 Germany Philipp Racherbäumer
6 (4/2) 39 (23/16)
59%
9 Germany Christian Weimer
5 (3/2) 30 (19/11)
63%
Show more
9 Germany Andreas Horlebein
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
9 Germany Oliver "HORNISSE" Horn
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
9 Germany Luca Pilo
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
13 Germany Tristan Gast
3 (1/2) 17 (5/12)
29%
13 Germany Jasmina Zoth
3 (1/2) 16 (5/11)
31%
13 Germany Curtis Smith
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
13 Germany Sabine Horlebein
3 (1/2) 15 (5/10)
33%
17 Germany Marcel Knauft
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
17 France Cyrille Josserand
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
17 Germany Helmut Spielmann
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
17 Germany Michelle Horlebein
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
17 Germany Louis Pilger
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
17 Germany Mandy Müller
2 (0/2) 9 (0/9)
0%
17 Germany Jürgen Zeller
3 (1/2) 21 (11/10)
52%
17 Germany Christa Chevalier
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
25 Germany Steffen Berger
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
25 Germany Philipp Rudolph
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
25 Germany Jörg Romanczyk
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
25 Germany Göran Englert
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
Starts Jan 22, 2023, 10:00 AM (local time)
Entry deadline Jan 22, 2023, 9:59 AM (local time)
Organizer BC98
Contact Patrick Gast (patrick.gast123@gmx.net)
Format Double elimination (28 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Sabine Horlebein
Walk Over
 
2   
Germany
Burkhard Oberle
Germany
Tristan Gast
Sun 10:00  Table 1
3   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Philipp Rudolph
Sun 10:00  Table 2
4   
France
Cyrille Josserand
Germany
Luca Pilo
Sun 10:00  Table 3
5   
Germany
Göran Englert
Germany
Timo Wolf
Sun 10:00  Table 4
6   
Germany
Helmut Spielmann
Germany
Philipp Racherbäumer
Sun 10:00  Table 5
7   
Germany
Torsten Müller
Germany
Curtis Smith PoolOnly
Sun 10:00  Table 6
8   
Walk Over
Germany
Marcel Knauft
 
9   
Germany
Mandy Müller
Walk Over
 
10   
Germany
Ralph Schachner
Germany
Jasmina Zoth
Sun 10:44  Table 6
11   
Germany
Jürgen Zeller
Germany
Steffen Berger
Sun 11:02  Table 4
12   
Germany
Andreas Horlebein
R1
Germany
Patrick Gast
Sun 11:09  Table 1
13   
Germany
Daniel Vetter
Germany
Oliver Horn
Sun 11:14  Table 5
14   
Germany
Christian Weimer
Germany
Jörg Romanczyk
Sun 11:23  Table 2
15   
Germany
Michelle Horlebein
Germany
Christian Herdt
Sun 11:30  Table 6
16   
Walk Over
Germany
Louis Pilger
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Sabine Horlebein
Germany
Burkhard Oberle
Sun 11:54  Table 3
18   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Luca Pilo
Sun 12:01  Table 1
19   
Germany
Timo Wolf
Germany
Helmut Spielmann
Sun 12:03  Table 2
20   
Germany
Torsten Müller
Germany
Marcel Knauft
Sun 12:20  Table 5
21   
Germany
Mandy Müller
Germany
Ralph Schachner
Sun 12:24  Table 4
22   
Germany
Jürgen Zeller
Germany
Andreas Horlebein
Sun 12:30  Table 6
23   
Germany
Oliver Horn
Germany
Christian Weimer
Sun 12:58  Table 3
24   
Germany
Christian Herdt
Germany
Louis Pilger
Sun 13:03  Table 5

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Tristan Gast
 
26   
Germany
Philipp Rudolph
France
Cyrille Josserand
Sun 13:07  Table 2
27   
Germany
Göran Englert
Germany
Philipp Racherbäumer
Sun 13:23  Table 4
28   
Germany
Curtis Smith PoolOnly
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Jasmina Zoth
 
30   
Germany
Steffen Berger
Germany
Patrick Gast
Sun 13:42  Table 6
31   
Germany
Daniel Vetter
Germany
Jörg Romanczyk
Sun 13:49  Table 1
32   
Germany
Michelle Horlebein
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Tristan Gast
Germany
Louis Pilger
Sun 14:02  Table 3
34   
France
Cyrille Josserand
Germany
Christian Weimer
Sun 14:19  Table 4
35   
Germany
Philipp Racherbäumer
Germany
Jürgen Zeller
Sun 14:29  Table 1
36   
Germany
Curtis Smith PoolOnly
Germany
Mandy Müller
Sun 14:29  Table 6
37   
Germany
Jasmina Zoth
Germany
Marcel Knauft
Sun 13:56  Table 2
38   
Germany
Patrick Gast
R1
Germany
Helmut Spielmann
R1
Sun 14:57  Table 4
39   
Germany
Daniel Vetter
Germany
Christa Chevalier
Sun 14:50  Table 5
40   
Germany
Michelle Horlebein
Germany
Sabine Horlebein
Sun 14:00  Table 5

Winner round 2

Race to 5
41   
Germany
Burkhard Oberle
Germany
Luca Pilo
Sun 15:27  Table 6
42   
Germany
Timo Wolf
Germany
Torsten Müller
Sun 15:27  Table 5
43   
Germany
Ralph Schachner
Germany
Andreas Horlebein
Sun 15:30  Table 2
44   
Germany
Oliver Horn
Germany
Christian Herdt
Sun 15:31  Table 3

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Tristan Gast
Germany
Christian Weimer
Sun 15:37  Table 1
46   
Germany
Philipp Racherbäumer
Germany
Curtis Smith PoolOnly
Sun 15:44  Table 4
47   
Germany
Jasmina Zoth
Germany
Patrick Gast
Sun 16:16  Table 1
48   
Germany
Daniel Vetter
Germany
Sabine Horlebein
Sun 16:16  Table 5

Loser round 4

Race to 4
49   
Germany
Christian Weimer
R1
Germany
Timo Wolf
Sun 16:25  Table 4
50   
Germany
Philipp Racherbäumer
Germany
Luca Pilo
Sun 17:11  Table 4
51   
Germany
Patrick Gast
Germany
Oliver Horn
Sun 17:18  Table 2
52   
Germany
Daniel Vetter
R1
Germany
Andreas Horlebein
Sun 17:03  Table 5

Winner round 3

Race to 5
53   
Germany
Burkhard Oberle
Germany
Torsten Müller
Sun 17:15  Table 6
54   
Germany
Ralph Schachner
Germany
Christian Herdt
Sun 17:19  Table 3

Loser round 5

Race to 4
55   
Germany
Timo Wolf
Germany
Philipp Racherbäumer
Sun 18:15  Table 4
56   
Germany
Patrick Gast
Germany
Daniel Vetter
Sun 18:10  Table 1

Loser round 6

Race to 4
57   
Germany
Timo Wolf
R1
Germany
Ralph Schachner
Sun 19:06  Table 3
58   
Germany
Patrick Gast
Germany
Burkhard Oberle
Sun 19:05  Table 4

Winners qualification

Race to 5
59   
Germany
Torsten Müller
Germany
Christian Herdt
Sun 18:57  Table 1

Loser round 7

Race to 4
60   
Germany
Ralph Schachner
Germany
Patrick Gast
R2
Sun 19:56  Table 4

Losers qualification

Race to 5
61   
Germany
Patrick Gast
R1
Germany
Christian Herdt
Sun 20:44  Table 4

Final

Race to 8
62   
Germany
Torsten Müller
R2
Germany
Patrick Gast
R1
Sun 22:00  Table 4
63   
Germany
Patrick Gast
Germany
Torsten Müller
Sun 23:49  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants