Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 8, 2021

BC-Queue Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mike Hartmann
BCQ Hamburg
7 (6/1) 50 (32/18)
64%
650
2 Mario Stahl
6 (5/1) 43 (29/14)
67%
600
3 Spiros Tseronis
5 (4/1) 33 (21/12)
64%
500
3 Balschi ..
6 (4/2) 41 (26/15)
63%
500
5 Mihovil Kovacic
4 (3/1) 30 (19/11)
63%
400
5 Dirk Ahrens
4 (3/1) 32 (19/13)
59%
400
5 Klaus Timme
4 (3/1) 29 (16/13)
55%
400
5 Jonas Calefice
5 (3/2) 35 (17/18)
49%
400
9 Stelios Fountoulakis
Hall of Fame
3 (2/1) 18 (10/8)
56%
300
Show more
9 Torsten "TURBO" Bonke
BCQ Hamburg
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
300
9 Jens Hädrich
3 (2/1) 26 (14/12)
54%
300
9 Olaf Köster
TheGamblers
4 (2/2) 30 (17/13)
57%
300
9 Hansjörg Fally
4 (2/2) 26 (13/13)
50%
300
9 Ulrich Reinhold
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
300
9 Thorsten Hundertmark
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
300
9 Winfried Krause
3 (2/1) 20 (10/10)
50%
300
17 Allen Zulueta
3 (1/2) 19 (10/9)
53%
200
17 Alex Weiß
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
200
17 Rainer Lerche
5 (3/2) 34 (19/15)
56%
200
17 Andreas Mundt
PBV Pinneberg
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
200
17 Jörg Hunger
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
200
17 Michael Rippa
3 (1/2) 19 (6/13)
32%
200
17 Luke Friester
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
200
17 Dirk Richter
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
200
25 Alexander Alff
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
25 Toshiyuki Hatanaka
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
25 June Enriquez
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
25 Udo Krüger-Evans
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
150
25 Lennart Bruhn
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
150
25 Amine Specht
2 (0/2) 16 (7/9)
44%
150
25 Klaus Patjens
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
150
25 Robin Tiomico
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
150
33 Kai Scholz
2 (0/2) 16 (7/9)
44%
100
33 Jens Wingert
2 (0/2) 9 (0/9)
0%
100
Entry deadline Nov 8, 2021, 7:00 PM (local time)
Starts Nov 8, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (34 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings BC-Queue Monday Masters 2022/2023
Organizer BCQ Hamburg
Contact Markus Ast (markus.ast2811@gmx.de)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen / 2G-Veranstaltung
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Udo Krüger-Evans
R2
Germany
Jens Wingert
Mon 19:02  Table 4
2   
Philippines
Allen Zulueta
Walk Over
 
3   
Walk Over
Germany
Jörg Balschuweit
 
4   
Philippines
June Enriquez
Walk Over
 
5   
Walk Over
Japan
Toshiyuki Hatanaka
 
6   
South Africa
Luke Friester
Walk Over
 
7   
Walk Over
Germany
Jens Hädrich
 
8   
Germany
Alexander Alff
Walk Over
 
9   
Walk Over
Germany
Mike Hartmann
 
10   
Germany
Klaus Patjens
Walk Over
 
11   
Walk Over
Germany
Dirk Richter
 
12   
Germany
Klaus Timme
Walk Over
 
13   
Walk Over
Germany
Alex Weiß
 
14   
Germany
Torsten Bonke
Walk Over
 
15   
Walk Over
Philippines
Robin Tiomico
 
16   
Germany
Rainer Lerche
Germany
Kai Scholz
Mon 19:03  Table 5

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Winfried Krause
Germany
Udo Krüger-Evans
Mon 19:53  Table 7
18   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Ulrich Reinhold
Mon 19:03  Table 6
19   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Jörg Balschuweit
Mon 19:02  Table 1
20   
Philippines
June Enriquez
Germany
Andreas Mundt
Mon 19:03  Table 7
21   
Germany
Mario Stahl
R1
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 19:02  Table 2
22   
South Africa
Luke Friester
Germany
Thorsten Hundertmark
Mon 19:03  Table 8
23   
Germany
Jörg Hunger
Germany
Jens Hädrich
Mon 19:04  Table 9
24   
Germany
Alexander Alff
Austria
Hansjörg Fally
Mon 19:04  Table 10
25   
Greece
Spiros Tseronis
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:02  Table 3
26   
Germany
Klaus Patjens
Germany
Michael Soldin
Mon 19:37  Table 10
27   
Germany
Jonas Calefice
Germany
Dirk Richter
Mon 19:35  Table 6
28   
Germany
Klaus Timme
Germany
Amine Specht
Mon 19:36  Table 2
29   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Alex Weiß
Mon 19:39  Table 4
30   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Lennart Bruhn
Mon 19:47  Table 3
31   
Croatia
Mihovil Kovacic
Philippines
Robin Tiomico
Mon 19:47  Table 8
32   
Germany
Rainer Lerche
Germany
Olaf Köster
Mon 20:03  Table 1

Loser round 1

Race to 4
33   
Germany
Jens Wingert
Germany
Rainer Lerche
Mon 20:46  Table 1
34   
Walk Over
Philippines
Robin Tiomico
 
35   
Walk Over
Germany
Lennart Bruhn
 
36   
Walk Over
Germany
Alex Weiß
 
37   
Walk Over
Germany
Amine Specht
 
38   
Walk Over
Germany
Jonas Calefice
 
39   
Walk Over
Germany
Klaus Patjens
 
40   
Walk Over
Germany
Mike Hartmann
 
41   
Walk Over
Germany
Alexander Alff
 
42   
Walk Over
Germany
Jörg Hunger
 
43   
Walk Over
South Africa
Luke Friester
 
44   
Walk Over
Japan
Toshiyuki Hatanaka
 
45   
Walk Over
Philippines
June Enriquez
 
46   
Walk Over
Germany
Jörg Balschuweit
 
47   
Walk Over
Germany
Ulrich Reinhold
 
48   
Germany
Kai Scholz
Germany
Udo Krüger-Evans
Mon 21:00  Table 9

Winners qualification

Race to 5
49   
Germany
Winfried Krause
Philippines
Allen Zulueta
Mon 21:29  Table 10
50   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Andreas Mundt
Mon 20:30  Table 8
51   
Germany
Mario Stahl
R1
Germany
Thorsten Hundertmark
Mon 20:56  Table 10
52   
Germany
Jens Hädrich
Austria
Hansjörg Fally
Mon 20:29  Table 4
53   
Greece
Spiros Tseronis
Germany
Michael Soldin
Mon 21:11  Table 5
54   
Germany
Dirk Richter
Germany
Klaus Timme
Mon 20:48  Table 3
55   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Torsten Bonke
Mon 20:35  Table 2
56   
Croatia
Mihovil Kovacic
Germany
Olaf Köster
Mon 21:11  Table 8

Loser round 2

Race to 4
57   
Germany
Rainer Lerche
Philippines
Robin Tiomico
Mon 21:22  Table 1
58   
Germany
Lennart Bruhn
Germany
Alex Weiß
Mon 20:15  Table 3
59   
Germany
Amine Specht
Germany
Jonas Calefice
Mon 20:37  Table 6
60   
Germany
Klaus Patjens
Germany
Mike Hartmann
Mon 21:00  Table 7
61   
Germany
Alexander Alff
Germany
Jörg Hunger
Mon 20:17  Table 9
62   
South Africa
Luke Friester
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 20:04  Table 5
63   
Philippines
June Enriquez
Germany
Jörg Balschuweit
Mon 20:08  Table 4
64   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Udo Krüger-Evans
  Table 2

Losers qualification

Race to 4
65   
Germany
Rainer Lerche
Austria
Hansjörg Fally
Mon 22:11  Table 1
66   
Germany
Alex Weiß
Germany
Thorsten Hundertmark
Mon 21:28  Table 4
67   
Germany
Jonas Calefice
Germany
Andreas Mundt
Mon 21:23  Table 6
68   
Germany
Mike Hartmann
Philippines
Allen Zulueta
Mon 22:31  Table 3
69   
Germany
Jörg Hunger
Germany
Olaf Köster
Mon 22:04  Table 4
70   
South Africa
Luke Friester
Germany
Torsten Bonke
Mon 21:24  Table 2
71   
Germany
Jörg Balschuweit
Germany
Dirk Richter
Mon 21:40  Table 3
72   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Michael Soldin
Mon 22:42  Table 2

Last sixteen

Race to 5
73   
Germany
Winfried Krause
Germany
Jörg Balschuweit
Mon 23:16  Table 1
74   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Olaf Köster
Mon 23:16  Table 2
75   
Germany
Mario Stahl
Germany
Torsten Bonke
Mon 23:16  Table 3
76   
Germany
Jens Hädrich
Germany
Jonas Calefice
Mon 23:16  Table 4
77   
Greece
Spiros Tseronis
Germany
Thorsten Hundertmark
Mon 23:17  Table 5
78   
Germany
Klaus Timme
Germany
Ulrich Reinhold
Mon 23:17  Table 6
79   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Mike Hartmann
Mon 23:17  Table 7
80   
Croatia
Mihovil Kovacic
Austria
Hansjörg Fally
Mon 23:17  Table 8

Quarter final

Race to 5
81   
Germany
Jörg Balschuweit
Germany
Dirk Ahrens
Tue 00:05  Table 2
82   
Germany
Mario Stahl
Germany
Jonas Calefice
Mon 23:59  Table 3
83   
Greece
Spiros Tseronis
Germany
Klaus Timme
Tue 00:07  Table 4
84   
Germany
Mike Hartmann
Croatia
Mihovil Kovacic
Mon 23:55  Table 1

Semi final

Race to 5
85   
Germany
Jörg Balschuweit
Germany
Mario Stahl
Tue 01:02  Table 3
86   
Greece
Spiros Tseronis
Germany
Mike Hartmann
Tue 00:51  Table 1

Final

Race to 5
87   
Germany
Mario Stahl
Germany
Mike Hartmann
Tue 01:56 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants