Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 2, 2022

BBC Friday Challenge-21/22 #Finale

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Faiz
6 (6/0) 34 (27/7)
79%
2 Lala
6 (5/1) 39 (22/17)
56%
3 Stephan Lövenich
5 (4/1) 31 (21/10)
68%
3 Jan BBC
5 (4/1) 28 (18/10)
64%
5 Stefan Ronge
BBC-Bremen
4 (2/2) 22 (13/9)
59%
5 Andreas Fischer
4 (1/3) 24 (9/15)
38%
5 Die Keule
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
5 Csaba Adam
4 (2/2) 27 (12/15)
44%
9 Ronald Sadowski
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
9 Jens Petermann
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
9 Uwe Neugebauer BBC
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
9 Olaf Schütt
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
13 Hichem Mrad
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
13 Holger Hannekum
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
13 Corinna Meyer
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
13 Willi Buennagel
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
Entry deadline Jun 13, 2022, 11:48 AM (local time)
Starts Jul 2, 2022, 12:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Finalturnier der BBC-Friday-Challenge 21/22
Anmeldung ist nicht möglich,
nur für qualifizierte Teilnehmer mit mindestens 5 Teilnahmen an der Challenge 21/22.


Corona Hinweis:
es gilt die aktuelle Allgemeinverfügung der Stadt und des Landessportbundes Bremen

gesamte Ausschreibung siehe:
https://bremer-billard-club.de/turniere/
Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 51846083
bbc-19@web.de

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lala 3 3 0 0 12 7 5 0 0 0 0.632 3
2 Stefan Ronge 3 2 0 1 10 4 6 0 0 0 0.714 2
3 Uwe Neugebauer BBC 3 1 0 2 6 9 -3 0 0 0 0.4 1
4 Willi Buennagel 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stephan Lövenich 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Andreas Fischer 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
3 Jens Petermann 3 1 0 2 7 9 -2 1 0 0 0.438 1
4 Hichem Mrad 3 1 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jan BBC 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Csaba Adam 3 2 0 1 11 10 1 0 0 0 0.524 2
3 Ronald Sadowski 3 1 0 2 8 11 -3 0 0 0 0.421 1
4 Holger Hannekum 3 0 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Faiz 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Die Keule 3 2 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 2
3 Olaf Schütt 3 1 0 2 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
4 Corinna Meyer 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Lala
Germany
Uwe Neugebauer BBC
Sat 12:26  Table 1
2-A   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Willi Buennagel
Sat 12:26  Table 2
3-B   
Germany
Stephan Lövenich
Germany
Jens Petermann
R1
Sat 12:26  Table 3
4-B   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Hichem Mrad
Sat 12:27  Table 6
5-C   
United States
Jan BBC
Germany
Holger Hannekum
Sat 12:27  Table 4
6-C   
Hungary
Csaba Adam
Germany
Ronald Sadowski
Sat 12:55  Table 4
7-D   
Afghanistan
Faiz
Germany
Silvio Keul
Sat 12:27  Table 5
8-D   
Germany
Olaf Schütt
Germany
Corinna Meyer
Sat 13:03  Table 1

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Lala
Germany
Willi Buennagel
Sat 13:11  Table 2
10-A   
Germany
Uwe Neugebauer BBC
Germany
Stefan Ronge
Sat 13:14  Table 5
11-B   
Germany
Stephan Lövenich
Germany
Hichem Mrad
Sat 13:33  Table 6
12-B   
Germany
Jens Petermann
Germany
Andreas Fischer
Sat 13:34  Table 3
13-C   
United States
Jan BBC
Germany
Ronald Sadowski
Sat 13:46  Table 4
14-C   
Germany
Holger Hannekum
Hungary
Csaba Adam
Sat 13:35  Table 1
15-D   
Afghanistan
Faiz
Germany
Corinna Meyer
Sat 13:52  Table 5
16-D   
Germany
Silvio Keul
Germany
Olaf Schütt
Sat 14:15  Table 5

Round 3

Race to 4
17-A   
Germany
Lala
Germany
Stefan Ronge
Sat 14:39  Table 2
18-A   
Germany
Willi Buennagel
Germany
Uwe Neugebauer BBC
Sat 15:07  Table 1
19-B   
Germany
Stephan Lövenich
Germany
Andreas Fischer
Sat 15:12  Table 6
20-B   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Jens Petermann
Sat 15:47  Table 4
21-C   
United States
Jan BBC
Hungary
Csaba Adam
Sat 14:50  Table 3
22-C   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Holger Hannekum
Sat 15:21  Table 5
23-D   
Afghanistan
Faiz
Germany
Olaf Schütt
Sat 14:21  Table 4
24-D   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Silvio Keul
Sat 14:16  Table 5

Quarter final

Race to 5
25   
Germany
Lala
Germany
Silvio Keul
Sat 16:31  Table 1
26   
Germany
Stephan Lövenich
Hungary
Csaba Adam
Sat 16:56  Table 3
27   
United States
Jan BBC
Germany
Andreas Fischer
Sat 16:44  Table 4
28   
Afghanistan
Faiz
Germany
Stefan Ronge
Sat 16:37  Table 5

Semi final

Race to 5
29   
Germany
Lala
Germany
Stephan Lövenich
Sat 17:15  Table 1
30   
United States
Jan BBC
Afghanistan
Faiz
Sat 17:26  Table 5

Final

Race to 5
31   
Germany
Lala
Afghanistan
Faiz
Sat 18:42  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants