Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 17 - December 18, 2021

BBC Friday Challenge-21/22 #5

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Faiz
8 (7/1) 43 (30/13)
70%
2 Silvio Keul
8 (5/3) 45 (28/17)
62%
3 Stephan Lövenich
7 (5/2) 40 (24/16)
60%
3 Lala
7 (5/2) 37 (21/16)
57%
5 Christian Jähnel
6 (4/2) 32 (20/12)
63%
5 Dirk M-BBC
6 (3/3) 31 (15/16)
48%
5 Andreas Fischer
6 (4/2) 34 (17/17)
50%
5 Olaf Schütt
6 (5/1) 32 (21/11)
66%
9 Thomas Kauf
5 (3/2) 27 (15/12)
56%
Show more
10 Corinna Meyer
5 (2/3) 31 (13/18)
42%
10 Ximo Bellido
BBC-Bremen
5 (2/3) 30 (14/16)
47%
10 Frank Schirner
5 (3/2) 27 (15/12)
56%
13 Ronald Sadowski
5 (1/4) 26 (9/17)
35%
13 Stefan Ronge
BBC-Bremen
5 (1/4) 26 (7/19)
27%
13 Martin Simritzky
5 (1/4) 30 (11/19)
37%
16 Jan BBC
5 (0/5) 35 (15/20)
43%
16 Florian Heuermann
BBC-Bremen
5 (1/4) 25 (7/18)
28%
16 Olga Tschernobai
5 (0/5) 27 (7/20)
26%
Entry deadline Dec 17, 2021, 7:00 PM (local time)
Starts Dec 17, 2021, 7:15 PM (local time)
Format Round robin (18 Participants)
Race to 4
Handicap With handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld: 8 € (5,00 € direkte Ausschüttung + 2 € Finalturnier-Jackpot + 1 € Kostenumlage für das kostenlose Essen beim Finalturnier (Kuchen + warmes Essen)
Das Startgeld beim Finalturnier beträgt 5 Euro.
Vorgaben werden vor Ort vergeben.
Maximale Teilnehmer: 24

Corona Hinweis:
es gilt die aktuelle Allgemeinverfügung der Stadt Bremen.



gesamte Ausschreibung siehe:
https://bremer-billard-club.de/turniere/
Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 51846083
bbc-19@web.de

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Faiz 5 4 0 1 18 7 11 0 0 0 0.72 4
2 Stephan Lövenich 5 4 0 1 18 11 7 0 0 0 0.621 4
3 Thomas Kauf 5 3 0 2 15 12 3 0 0 0 0.556 3
4 Ximo Bellido 5 2 0 3 14 16 -2 0 0 0 0.467 2
5 Martin Simritzky 5 1 0 4 11 19 -8 0 0 0 0.367 1
6 Florian Heuermann 5 1 0 4 7 18 -11 0 0 0 0.28 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lala 5 4 0 1 16 11 5 0 0 0 0.593 4
2 Andreas Fischer 5 4 0 1 16 13 3 0 0 0 0.552 4
3 Silvio Keul 5 3 0 2 17 11 6 0 0 0 0.607 3
4 Frank Schirner 5 3 0 2 15 12 3 0 0 0 0.556 3
5 Stefan Ronge 5 1 0 4 7 19 -12 0 0 0 0.269 1
6 Jan BBC 5 0 0 5 15 20 -5 0 0 0 0.429 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Olaf Schütt 5 5 0 0 20 7 13 0 0 0 0.741 5
2 Christian Jähnel 5 4 0 1 19 8 11 0 0 0 0.704 4
3 Dirk M-BBC 5 3 0 2 14 12 2 0 0 0 0.538 3
4 Corinna Meyer 5 2 0 3 13 18 -5 0 0 0 0.419 2
5 Ronald Sadowski 5 1 0 4 9 17 -8 0 0 0 0.346 1
6 Olga Tschernobai 5 0 0 5 7 20 -13 0 0 0 0.259 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Afghanistan
Faiz
Germany
Thomas Kauf
Fri 19:07  Table 1
2-A   
Germany
Florian Heuermann
Spain
Ximo Bellido
Fri 19:07  Table 2
3-A   
Germany
Stephan Lövenich
Germany
Martin Simritzky
Fri 19:44  Table 3
4-B   
Germany
Lala
Germany
Frank Schirner
Fri 19:07  Table 3
5-B   
Germany
Jan BBC
Germany
Silvio Keul
Fri 19:26  Table 1
6-B   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Andreas Fischer
Fri 19:07  Table 4
7-C   
Germany
Olaf Schütt
Germany
Corinna Meyer
Fri 19:35  Table 5
8-C   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Ronald Sadowski
Fri 19:07  Table 5
9-C   
Germany
Olga Tschernobai
Germany
Christian Jähnel
Fri 19:07  Table 6

Round 2

Race to 4
10-A   
Afghanistan
Faiz
Spain
Ximo Bellido
Fri 20:19  Table 5
11-A   
Germany
Thomas Kauf
Germany
Martin Simritzky
Fri 20:33  Table 2
12-A   
Germany
Florian Heuermann
Germany
Stephan Lövenich
Fri 21:01 
13-B   
Germany
Lala
Germany
Silvio Keul
Fri 20:12  Table 1
14-B   
Germany
Frank Schirner
Germany
Andreas Fischer
Fri 19:47  Table 4
15-B   
Germany
Jan BBC
Germany
Stefan Ronge
Fri 21:07 
16-C   
Germany
Olaf Schütt
Germany
Ronald Sadowski
Fri 20:44  Table 6
17-C   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Christian Jähnel
Fri 20:29  Table 3
18-C   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Olga Tschernobai
Fri 19:56  Table 6

Round 3

Race to 4
19-A   
Afghanistan
Faiz
Germany
Martin Simritzky
Fri 21:12  Table 1
20-A   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Stephan Lövenich
Fri 21:52  Table 2
21-A   
Germany
Thomas Kauf
Germany
Florian Heuermann
Fri 20:04  Table 2
22-B   
Germany
Lala
Germany
Andreas Fischer
Fri 21:34  Table 5
23-B   
Germany
Silvio Keul
Germany
Stefan Ronge
  Table 5
24-B   
Germany
Frank Schirner
Germany
Jan BBC
Fri 21:19 
25-C   
Germany
Olaf Schütt
Germany
Christian Jähnel
Fri 22:09  Table 6
26-C   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Olga Tschernobai
Fri 22:10  Table 4
27-C   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Dirk M-BBC
Fri 21:16  Table 3

Round 4

Race to 4
28-A   
Afghanistan
Faiz
Germany
Stephan Lövenich
Fri 23:17  Table 3
29-A   
Germany
Martin Simritzky
Germany
Florian Heuermann
Fri 22:03  Table 3
30-A   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Thomas Kauf
Fri 21:09  Table 2
31-B   
Germany
Lala
Germany
Stefan Ronge
Fri 22:05  Table 5
32-B   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Jan BBC
Fri 21:22 
33-B   
Germany
Silvio Keul
Germany
Frank Schirner
Fri 21:42  Table 1
34-C   
Germany
Olaf Schütt
Germany
Olga Tschernobai
Fri 21:10  Table 6
35-C   
Germany
Christian Jähnel
Germany
Dirk M-BBC
Fri 22:50  Table 6
36-C   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Corinna Meyer
Fri 23:43 

Round 5

Race to 4
37-A   
Afghanistan
Faiz
Germany
Florian Heuermann
Fri 22:52  Table 3
38-A   
Germany
Stephan Lövenich
Germany
Thomas Kauf
Fri 22:32  Table 2
39-A   
Germany
Martin Simritzky
Spain
Ximo Bellido
Fri 23:10  Table 2
40-B   
Germany
Lala
Germany
Jan BBC
Fri 21:41 
41-B   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Frank Schirner
Fri 22:51  Table 5
42-B   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Silvio Keul
Fri 22:26  Table 1
43-C   
Germany
Olaf Schütt
Germany
Dirk M-BBC
Fri 23:22  Table 6
44-C   
Germany
Olga Tschernobai
Germany
Corinna Meyer
Fri 23:00  Table 4
45-C   
Germany
Christian Jähnel
Germany
Ronald Sadowski
Fri 21:43  Table 4

Quarter final

Race to 4
46   
Afghanistan
Faiz
Germany
Dirk M-BBC
Sat 00:05  Table 5
47   
Germany
Christian Jähnel
Germany
Stephan Lövenich
Sat 00:05  Table 2
48   
Germany
Lala
Germany
Andreas Fischer
Sat 00:05  Table 1
49   
Germany
Silvio Keul
R1
Germany
Olaf Schütt
Sat 00:05  Table 3

Semi final

Race to 4
50   
Afghanistan
Faiz
Germany
Stephan Lövenich
Sat 00:40  Table 5
51   
Germany
Lala
Germany
Silvio Keul
Sat 00:58  Table 2

Final

Race to 4
52   
Afghanistan
Faiz
Germany
Silvio Keul
Sat 01:24  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants