Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 1 - October 2, 2021

BBC Friday Challenge-21/22 #2

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Jürgen Düvelsdorf
5 (5/0) 29 (20/9)
69%
2 Alexander Matys
5 (4/1) 27 (18/9)
67%
3 Lala
4 (3/1) 22 (15/7)
68%
3 André Schulz
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
5 Ronald Sadowski
4 (2/2) 20 (8/12)
40%
5 Florian Heuermann
BBC-Bremen
3 (2/1) 17 (11/6)
65%
5 Willi Buennagel
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
5 Frank Schirner
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
9 Christian Jähnel
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
Show more
9 Holger Hannekum
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
9 Jan BBC
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
9 Uwe Neugebauer
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
13 Stefan Ronge
BBC-Bremen
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
13 Frank Heine - BBC e.V.
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
13 Faiz
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
13 Olaf Schütt
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
17 Corinna Meyer
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
17 Andreas Fischer
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
17 Csaba Adam
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
Entry deadline Oct 1, 2021, 7:15 PM (local time)
Starts Oct 1, 2021, 7:15 PM (local time)
Format Double to Single elimination (19 Participants)
Race to 4
Handicap With handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld: 8 € (5,00 € direkte Ausschüttung + 2 € Finalturnier-Jackpot + 1 € Kostenumlage für das kostenlose Essen beim Finalturnier (Kuchen + warmes Essen)
Das Startgeld beim Finalturnier beträgt 5 Euro.
Vorgaben werden vor Ort vergeben.
Maximale Teilnehmer: 24

Corona Hinweis:
es gilt die aktuelle Allgemeinverbindlichkeit der Stadt Bremen und des LSB Bremen
vollständig geimpfte / genesene mit Nachweis, oder Testnachweis (nicht älter als 24 Std,), oder vor Ort einen Test bei uns am Vereinsheim durchführen.


gesamte Ausschreibung siehe:
https://bremer-billard-club.de/turniere/
Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 51846083
bbc-19@web.de

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Uwe Neugebauer
Fri 19:42  Table 4
2   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Walk Over
 
3   
Walk Over
Germany
Frank Heine - BBC e.V.
 
4   
Germany
Lala
Walk Over
 
5   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Olaf Schütt
Fri 19:10  Table 1
6   
Germany
Christian Jähnel
Walk Over
 
7   
Walk Over
Germany
Jan BBC
 
8   
Germany
Stefan Ronge
Afghanistan
Faiz
Fri 19:11  Table 2

Winner round 1

Race to 4
9   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Uwe Neugebauer
Fri 20:26  Table 5
10   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Frank Schirner
Fri 19:11  Table 3
11   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Frank Heine - BBC e.V.
Fri 19:53  Table 2
12   
Germany
Lala
Hungary
Csaba Adam
Fri 19:11  Table 4
13   
Germany
Alexander Matys
Germany
Olaf Schütt
Fri 20:03  Table 1
14   
Germany
Christian Jähnel
Germany
André Schulz
Fri 19:12  Table 5
15   
Germany
Florian Heuermann
Germany
Jan BBC
Fri 19:12  Table 6
16   
Afghanistan
Faiz
Germany
Willi Buennagel
Fri 19:54  Table 6

Loser round 1

Race to 4
17   
Germany
Corinna Meyer
Afghanistan
Faiz
Fri 20:30  Table 6
18   
Walk Over
Germany
Jan BBC
 
19   
Walk Over
Germany
André Schulz
 
20   
Walk Over
Germany
Olaf Schütt
 
21   
Germany
Holger Hannekum
Hungary
Csaba Adam
Fri 20:05  Table 3
22   
Walk Over
Germany
Frank Heine - BBC e.V.
 
23   
Walk Over
Germany
Frank Schirner
 
24   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Andreas Fischer
Fri 21:08  Table 5

Loser round 2

Race to 4
25   
Afghanistan
Faiz
Germany
Jan BBC
Fri 20:59  Table 6
26   
Germany
André Schulz
Germany
Olaf Schütt
Fri 20:45  Table 1
27   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Frank Heine - BBC e.V.
Fri 20:39  Table 3
28   
Germany
Frank Schirner
Germany
Stefan Ronge
Fri 22:29  Table 3

Winners qualification

Race to 4
29   
Germany
Uwe Neugebauer
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Fri 21:18  Table 2
30   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Lala
Fri 20:20  Table 2
31   
Germany
Alexander Matys
Germany
Christian Jähnel
Fri 20:49  Table 2
32   
Germany
Florian Heuermann
Germany
Willi Buennagel
  Table 4

Losers qualification

Race to 4
33   
Germany
Jan BBC
Germany
Ronald Sadowski
Fri 21:36  Table 6
34   
Germany
André Schulz
Germany
Uwe Neugebauer
Fri 21:59  Table 2
35   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Willi Buennagel
Fri 21:18  Table 3
36   
Germany
Frank Schirner
Germany
Christian Jähnel
Fri 23:33  Table 3

Quarter final

Race to 4
37   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Ronald Sadowski
Fri 23:53  Table 5
38   
Germany
Lala
Germany
Willi Buennagel
Fri 23:53  Table 2
39   
Germany
Alexander Matys
Germany
Frank Schirner
Sat 00:20  Table 5
40   
Germany
Florian Heuermann
Germany
André Schulz
Fri 23:52  Table 1

Semi final

Race to 4
41   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Lala
Sat 00:34  Table 2
42   
Germany
Alexander Matys
Germany
André Schulz
Sat 01:00  Table 1

Final

Race to 4
43   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Alexander Matys
Sat 01:36  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants