Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 13 - May 14, 2022

BBC Friday Challenge-21/22 #10

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Faiz
6 (5/1) 33 (22/11)
67%
2 Hichem Mrad
7 (5/2) 39 (24/15)
62%
3 Erni BBC
5 (4/1) 26 (18/8)
69%
3 Dirk M-BBC
6 (4/2) 34 (19/15)
56%
5 Heiko Harries
3 (2/1) 18 (11/7)
61%
5 Lala
3 (2/1) 13 (8/5)
62%
5 Ximo Bellido
BBC-Bremen
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
5 Uwe Neugebauer BBC
3 (2/1) 15 (8/7)
53%
9 Engin Niron
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
Show more
9 Stefan Ronge
BBC-Bremen
3 (1/2) 15 (4/11)
27%
9 Corinna Meyer
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
9 Zeki Kocaman
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
13 Jens Petermann
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
13 Andreas Fischer
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
13 Silvio Keul
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
13 Csaba Adam
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
17 Uli Meink
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
17 Wladislawa Sakovych
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
17 Ronald Sadowski
3 (1/2) 16 (5/11)
31%
17 Gerd Krawczyk
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
17 Willi Buennagel
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
Entry deadline May 13, 2022, 7:15 PM (local time)
Starts May 13, 2022, 7:15 PM (local time)
Format Double to Single elimination (21 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld: 8 € (5,00 € direkte Ausschüttung + 2 € Finalturnier-Jackpot + 1 € Kostenumlage für das kostenlose Essen beim Finalturnier (Kuchen + warmes Essen)
Das Startgeld beim Finalturnier beträgt 5 Euro.
Vorgaben werden vor Ort vergeben.
Maximale Teilnehmer: 24

Corona Hinweis:
es gilt die aktuelle Allgemeinverfügung der Stadt und des Landessportbundes Bremen

gesamte Ausschreibung siehe:
https://bremer-billard-club.de/turniere/
Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 51846083
bbc-19@web.de

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Turkey
Engin Niron
Turkey
Zeki Kocaman
Fri 19:55  Table 4
2   
Afghanistan
Faiz
Walk Over
 
3   
Turkey
Erni BBC
R2
Germany
Dirk M-BBC
R2
Fri 19:26  Table 1
4   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Uli Meink
Fri 19:22  Table 2
5   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Jens Petermann
Fri 19:22  Table 3
6   
Germany
Willi Buennagel
Walk Over
 
7   
Walk Over
Spain
Ximo Bellido
 
8   
Hungary
Csaba Adam
Germany
Ronald Sadowski
Fri 19:22  Table 4

Winner round 1

Race to 4
9   
Ukraine
Wladislawa Sakovych
Turkey
Zeki Kocaman
Fri 20:35  Table 4
10   
Afghanistan
Faiz
Germany
Heiko Harries
Fri 19:22  Table 5
11   
Germany
Stefan Ronge
Turkey
Erni BBC
Fri 20:13  Table 5
12   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Gerd Krawczyk
Fri 20:30  Table 6
13   
Germany
Uwe Neugebauer
Germany
Jens Petermann
Fri 20:43  Table 3
14   
Germany
Willi Buennagel
Germany
Corinna Meyer
Fri 19:22  Table 6
15   
Germany
Silvio Keul
Spain
Ximo Bellido
Fri 19:56  Table 1
16   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Lala
Fri 20:26  Table 2

Loser round 1

Race to 4
17   
Turkey
Engin Niron
Germany
Ronald Sadowski
Fri 20:52  Table 2
18   
Walk Over
Germany
Silvio Keul
 
19   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Willi Buennagel
Fri 20:46  Table 5
20   
Germany
Uli Meink
Germany
Jens Petermann
Fri 21:19  Table 2
21   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Gerd Krawczyk
Fri 21:18  Table 6
22   
Walk Over
Germany
Stefan Ronge
 
23   
Walk Over
Afghanistan
Faiz
 
24   
Hungary
Csaba Adam
Ukraine
Wladislawa Sakovych
Fri 21:16  Table 4

Loser round 2

Race to 4
25   
Turkey
Engin Niron
Germany
Silvio Keul
Fri 21:39  Table 1
26   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Jens Petermann
Fri 22:26  Table 2
27   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Stefan Ronge
Fri 22:14  Table 3
28   
Afghanistan
Faiz
Hungary
Csaba Adam
Fri 21:58  Table 6

Winners qualification

Race to 4
29   
Turkey
Zeki Kocaman
Germany
Heiko Harries
Fri 21:47  Table 4
30   
Turkey
Erni BBC
Germany
Hichem Mrad
Fri 21:46  Table 5
31   
Germany
Uwe Neugebauer
Germany
Corinna Meyer
Fri 21:12  Table 3
32   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Lala
Fri 20:56  Table 1

Losers qualification

Race to 4
33   
Turkey
Engin Niron
Germany
Hichem Mrad
Fri 22:29  Table 5
34   
Germany
Dirk M-BBC
Turkey
Zeki Kocaman
Fri 23:35  Table 2
35   
Germany
Stefan Ronge
Spain
Ximo Bellido
Fri 23:19  Table 3
36   
Afghanistan
Faiz
Germany
Corinna Meyer
Fri 22:28  Table 6

Quarter final

Race to 4
37   
Germany
Heiko Harries
Afghanistan
Faiz
Fri 23:57  Table 3
38   
Turkey
Erni BBC
Spain
Ximo Bellido
Fri 23:57  Table 5
39   
Germany
Uwe Neugebauer
Germany
Hichem Mrad
Fri 23:58  Table 1
40   
Germany
Lala
Germany
Dirk M-BBC
Sat 00:14  Table 2

Semi final

Race to 4
41   
Afghanistan
Faiz
Turkey
Erni BBC
Sat 00:55  Table 5
42   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Dirk M-BBC
Sat 00:54  Table 1

Final

Race to 4
43   
Afghanistan
Faiz
Germany
Hichem Mrad
Sat 01:31  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants