Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 3 - September 4, 2021

BBC Friday Challenge-21/22 #1

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Faiz
6 (6/0) 35 (25/10)
71%
2 Jan BBC
6 (5/1) 36 (22/14)
61%
3 Hichem Mrad
5 (4/1) 30 (17/13)
57%
3 Zeki Kocaman
5 (4/1) 32 (19/13)
59%
5 Stephan Lövenich
4 (2/2) 25 (14/11)
56%
5 Holger Hannekum
4 (1/3) 25 (10/15)
40%
5 Stefan Ronge
BBC-Bremen
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
5 Jens Petermann
4 (1/3) 26 (13/13)
50%
9 Ronald Sadowski
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
9 Thomas Berg
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
9 Csaba Adam
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
9 Olga Tschernobai
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
13 Manuela Wengler
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
13 Lars Völsch
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
13 Silvio Keul
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
13 Florian Heuermann
BBC-Bremen
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
Entry deadline Sep 3, 2021, 7:15 PM (local time)
Starts Sep 3, 2021, 7:15 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 4
Handicap With handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld: 8 € (5,00 € direkte Ausschüttung + 2 € Finalturnier-Jackpot + 1 € Kostenumlage für das kostenlose Essen beim Finalturnier (Kuchen + warmes Essen)
Das Startgeld beim Finalturnier beträgt 5 Euro.
Vorgaben werden vor Ort vergeben.
Maximale Teilnehmer: 24

Corona Hinweis:
es gilt die aktuelle Allgemeinverbindlichkeit der Stadt Bremen und des LSB Bremen
vollständig geimpfte / genese mit Nachweis, oder Testnachweis (nicht älter als 24 Std,), oder vor Ort einen Test bei uns am Vereinsheim durchführen.


gesamte Ausschreibung siehe:
https://bremer-billard-club.de/turniere/
Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 51846083
bbc-19@web.de

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jan BBC 3 3 0 0 12 8 4 0 0 0 0.6 3
2 Jens Petermann 3 1 0 2 10 9 1 0 0 0 0.526 1
3 Olga Tschernobai 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
4 Florian Heuermann 3 1 0 2 6 11 -5 0 0 0 0.353 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hichem Mrad 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Stefan Ronge 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Ronald Sadowski 3 1 0 2 8 11 -3 0 0 0 0.421 1
4 Lars Völsch 3 0 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Faiz 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Stephan Lövenich 3 2 0 1 11 7 4 0 0 0 0.611 2
3 Thomas Berg 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
4 Silvio Keul 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Zeki Kocaman 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Holger Hannekum 3 1 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 1
3 Csaba Adam 3 1 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 1
4 Manuela Wengler 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Belarus
Olga Tschernobai
Germany
Florian Heuermann
Fri 19:17  Table 4
2-A   
Germany
Jens Petermann
Germany
Jan BBC
Fri 19:17  Table 1
3-B   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Ronald Sadowski
Fri 20:06  Table 3
4-B   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Lars Völsch
Fri 19:17  Table 2
5-C   
Germany
Thomas Berg
Germany
Silvio Keul
Fri 19:17  Table 3
6-C   
Germany
Stephan Lövenich
Afghanistan
Faiz
Fri 19:17  Table 5
7-D   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Manuela Wengler
Fri 19:17  Table 6
8-D   
Hungary
Csaba Adam
Turkey
Zeki Kocaman
Fri 20:08  Table 5

Round 2

Race to 4
9-A   
Belarus
Olga Tschernobai
Germany
Jan BBC
Fri 20:11  Table 4
10-A   
Germany
Florian Heuermann
Germany
Jens Petermann
Fri 20:11  Table 1
11-B   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Lars Völsch
Fri 21:09  Table 4
12-B   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Stefan Ronge
Fri 21:09  Table 3
13-C   
Germany
Thomas Berg
Afghanistan
Faiz
Fri 20:20  Table 2
14-C   
Germany
Silvio Keul
Germany
Stephan Lövenich
Fri 20:46  Table 6
15-D   
Germany
Holger Hannekum
Turkey
Zeki Kocaman
Fri 20:50  Table 5
16-D   
Germany
Manuela Wengler
Hungary
Csaba Adam
Fri 20:58  Table 2

Round 3

Race to 4
17-A   
Belarus
Olga Tschernobai
Germany
Jens Petermann
Fri 21:48  Table 1
18-A   
Germany
Jan BBC
Germany
Florian Heuermann
Fri 22:09  Table 2
19-B   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Stefan Ronge
Fri 22:29  Table 5
20-B   
Germany
Lars Völsch
Germany
Ronald Sadowski
Fri 22:23 
21-C   
Germany
Thomas Berg
Germany
Stephan Lövenich
Fri 21:39  Table 5
22-C   
Afghanistan
Faiz
Germany
Silvio Keul
Fri 21:29  Table 6
23-D   
Germany
Holger Hannekum
Hungary
Csaba Adam
Fri 22:03  Table 3
24-D   
Turkey
Zeki Kocaman
Germany
Manuela Wengler
Fri 22:08  Table 6

Quarter final

Race to 4
25   
Germany
Jan BBC
Germany
Stefan Ronge
Fri 23:10  Table 1
26   
Germany
Jens Petermann
Germany
Hichem Mrad
Fri 23:10  Table 2
27   
Afghanistan
Faiz
Germany
Holger Hannekum
Fri 23:10  Table 1
28   
Germany
Stephan Lövenich
Turkey
Zeki Kocaman
Fri 23:10  Table 5

Semi final

Race to 4
29   
Germany
Jan BBC
Germany
Hichem Mrad
Sat 00:25  Table 4
30   
Afghanistan
Faiz
Turkey
Zeki Kocaman
Sat 00:08  Table 1

Final

Race to 5
31   
Germany
Jan BBC
Afghanistan
Faiz
Sat 01:03  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants