Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 14 - February 15, 2020

BBC Friday Challenge-19/20 #7

Multiball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Heiko Harries
6 (6/0) 34 (24/10)
71%
2 Tonja Heißenhuber
6 (5/1) 37 (21/16)
57%
3 Silvia Gulden
GVO Oldenburg
5 (4/1) 29 (19/10)
66%
3 Faiz Alizay
BBC-Bremen
6 (4/2) 36 (21/15)
58%
5 Engin Niron
5 (3/2) 26 (13/13)
50%
5 Thomas Kauf
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
5 Ben Tanner
4 (3/1) 20 (13/7)
65%
5 Jens Petermann
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
9 Lars Völsch
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
Show more
9 Friedrich Siekmeier
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
9 Daniel Hönemann
BBC-Bremen
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
9 Thomas Berg
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
13 Jürgen Düvelsdorf
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
13 Csaba Adam
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
13 Florian Heuermann
BBC-Bremen
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
13 Julian Meyer
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
17 Rolf Nahrgang
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
17 Hichem Mrad
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
17 Dirk M-BBC
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
17 Amanda BBC
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
17 Holger Hannekum
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
17 Stefan Ronge
BBC-Bremen
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
17 Corinna Meyer
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
17 Ximo Bellido
BBC-Bremen
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
Entry deadline Feb 14, 2020, 7:14 PM (local time)
Starts Feb 14, 2020, 7:15 PM (local time)
Format Double elimination (24 Participants)
Race to 4
Handicap With handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld: 8 €, davon fließen pro Teilnehmer 2 € in den Finalturnier-Jackpot. Der Rest wird beim jeweiligen Turnier ausgeschüttet.
Vorgaben werden vor Ort vergeben.
Maximale Teilnehmer: 24

Rangliste nach dem 6. Tuirnier
http://www.bremer-billard-club.de/BBC/?page_id=1125

gesamte Ausschreibung siehe:
https://billard-aktuell.de/forum/viewtopic.php?f=18&t=56106

Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 84519440
www.Billard aktuell.de
bbc-19@web.de

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Csaba Adam
England
Ben Tanner
Fri 19:06  Table 1
2   
Turkey
Engin Niron
Germany
Hichem Mrad
Fri 19:30  Table 1
3   
Germany
Friedrich Siekmeier
Germany
Jens Petermann
Fri 19:06  Table 2
4   
Germany
Heiko Harries
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Fri 19:09  Table 6
5   
Germany
Silvia Gulden
Germany
Lars Völsch
Fri 19:06  Table 3
6   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Faiz Alizay
Fri 19:47  Table 2
7   
Germany
Tonja Heißenhuber
Germany
Stefan Ronge
Fri 19:07  Table 4
8   
Germany
Amanda BBC
Spain
Ximo Bellido
Fri 19:07  Table 5

Winner round 1

Race to 4
9   
Germany
Florian Heuermann
England
Ben Tanner
Fri 19:48  Table 5
10   
Turkey
Engin Niron
Germany
Thomas Berg
Fri 20:17  Table 6
11   
Germany
Julian Meyer
Germany
Jens Petermann
Fri 19:56  Table 4
12   
Germany
Heiko Harries
Germany
Dirk M-BBC
Fri 20:41  Table 5
13   
Germany
Rolf Nahrgang
Germany
Silvia Gulden
Fri 20:27  Table 3
14   
Germany
Faiz Alizay
Germany
Corinna Meyer
Fri 20:34  Table 2
15   
Germany
Daniel Hönemann
Germany
Tonja Heißenhuber
Fri 20:03  Table 1
16   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Thomas Kauf
Fri 20:12  Table 5

Loser round 1

Race to 4
17   
Csaba Adam
Spain
Ximo Bellido
Fri 20:51  Table 3
18   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Daniel Hönemann
Fri 20:59  Table 2
19   
Germany
Friedrich Siekmeier
Germany
Corinna Meyer
Fri 21:03  Table 6
20   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Rolf Nahrgang
Fri 20:55  Table 1
21   
Germany
Lars Völsch
Germany
Dirk M-BBC
Fri 21:44  Table 3
22   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Julian Meyer
Fri 21:22  Table 5
23   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Thomas Berg
Fri 21:08  Table 4
24   
Germany
Amanda BBC
Germany
Florian Heuermann
Fri 21:04 

Loser round 2

Race to 4
25   
Csaba Adam
Germany
Daniel Hönemann
Fri 22:08  Table 2
26   
Germany
Friedrich Siekmeier
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Fri 22:14  Table 1
27   
Germany
Lars Völsch
Germany
Julian Meyer
Fri 22:37  Table 3
28   
Germany
Thomas Berg
Germany
Florian Heuermann
Fri 21:51  Table 4

Winners qualification

Race to 4
29   
England
Ben Tanner
Turkey
Engin Niron
Fri 21:45  Table 2
30   
Germany
Jens Petermann
Germany
Heiko Harries
Fri 22:27  Table 4
31   
Germany
Silvia Gulden
Germany
Faiz Alizay
Fri 22:34  Table 5
32   
Germany
Tonja Heißenhuber
Germany
Thomas Kauf
Fri 21:46  Table 6

Losers qualification

Race to 4
33   
Germany
Daniel Hönemann
Germany
Jens Petermann
Fri 23:20  Table 6
34   
Germany
Friedrich Siekmeier
Turkey
Engin Niron
Fri 22:36  Table 1
35   
Germany
Lars Völsch
Germany
Thomas Kauf
Fri 23:26  Table 3
36   
Germany
Thomas Berg
Germany
Faiz Alizay
Fri 23:12  Table 5

Quarter final

Race to 4
37   
England
Ben Tanner
Germany
Faiz Alizay
Fri 23:46  Table 2
38   
Germany
Heiko Harries
Germany
Jens Petermann
Sat 00:20  Table 5
39   
Germany
Silvia Gulden
Turkey
Engin Niron
Fri 23:47  Table 1
40   
Germany
Tonja Heißenhuber
Germany
Thomas Kauf
Sat 00:01  Table 3

Semi final

Race to 4
41   
Germany
Faiz Alizay
Germany
Heiko Harries
Sat 01:04  Table 5
42   
Germany
Silvia Gulden
Germany
Tonja Heißenhuber
Sat 00:37  Table 1

Final

Race to 4
43   
Germany
Heiko Harries
Germany
Tonja Heißenhuber
Sat 01:50  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment