Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 26 - April 27, 2019

BBC Friday Challenge #2

Multiball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Faiz
BBC-Bremen
5 (5/0) 32 (20/12)
63%
8
2 Frank Fürste
6 (4/2) 31 (22/9)
71%
7
3 Tonja Egli Heißenhuber
6 (4/2) 37 (19/18)
51%
6
3 Friedrich Siekmeier
5 (3/2) 32 (16/16)
50%
6
5 Thomas Kauf
4 (3/1) 26 (15/11)
58%
4
5 Jan L-BBC
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
4
5 Ximo Bellido
3 (2/1) 18 (8/10)
44%
4
5 Jens Petermann
4 (3/1) 22 (15/7)
68%
4
9 Heiko Harries
5 (3/2) 28 (14/14)
50%
4
Show more
9 Stefan Ronge
BBC-Bremen
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
4
9 Stefan Zeise
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
4
9 Andreas Fischer
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
4
13 Christian Jähnel
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
4
13 Ronald Sadowski
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
4
13 Hichem Mrad
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
4
13 Thomas B-BBC
4 (2/2) 28 (14/14)
50%
4
17 Engin Niron
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
4
17 Naci Yilmaz
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
4
17 Dirk M-BBC
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
4
17 Gerd BBC
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
4
17 Holger Hannekum
2 (0/2) 8 (0/8)
0%
4
17 Corinna Meyer
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
4
17 Martin Simritzky
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
4
Entry deadline Apr 26, 2019, 7:18 PM (local time)
Starts Apr 26, 2019, 7:20 PM (local time)
Format Double elimination (23 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer National Pool Series and BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld: 8 €, davon fließen pro Teilnehmer 2 € in den Finalturnier-Jackpot. Der Rest wird beim jeweiligen Turnier ausgeschüttet.
Vorgaben werden vor Ort vergeben.
Maximale Teilnehmer: 24

Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 84519440
oder über Billard aktuell

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Thomas B-BBC
Germany
Ronald Sadowski
Fri 19:18  Table 1
2   
Germany
Holger Hannekum
Walk Over
 
3   
Germany
Christian Jähnel
Germany
Gerd BBC
Fri 19:18  Table 2
4   
Turkey
Naci Yilmaz
Germany
Thomas Kauf
Fri 19:19  Table 3
5   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Heiko Harries
Fri 19:19  Table 4
6   
Germany
Jens Petermann
Germany
Andreas Fischer
Fri 19:19  Table 5
7   
Germany
Stefan Zeise
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 20:03  Table 1
8   
Germany
Corinna Meyer
Turkey
Engin Niron
Fri 19:19  Table 6

Winner round 1

Race to 4
9   
Germany
Ximo BBC
Germany
Thomas B-BBC
Fri 20:05  Table 2
10   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Frank Fürste
Fri 20:09 
11   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Gerd BBC
Fri 20:08  Table 4
12   
Germany
Thomas Kauf
Germany
Hichem Mrad
Fri 20:25  Table 3
13   
Germany
Jan L-BBC
Germany
Heiko Harries
Fri 20:47  Table 1
14   
Germany
Jens Petermann
Germany
Martin BBC
Fri 20:48  Table 5
15   
Afghanistan
Faizullah Alizay
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 20:58  Table 6
16   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Friedrich Siekmeier
Fri 20:08  Table 6

Loser round 1

Race to 4
17   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Corinna Meyer
Fri 21:10  Table 3
18   
Walk Over
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
 
19   
Germany
Christian Jähnel
Germany
Martin BBC
Fri 21:30  Table 1
20   
Turkey
Naci Yilmaz
Germany
Heiko Harries
Fri 22:11  Table 4
21   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Hichem Mrad
Fri 21:20  Table 2
22   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Gerd BBC
Fri 21:22  Table 4
23   
Germany
Stefan Zeise
Germany
Holger Hannekum
 
24   
Turkey
Engin Niron
Germany
Thomas B-BBC
Fri 21:28  Table 5

Loser round 2

Race to 4
25   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 22:25  Table 2
26   
Germany
Christian Jähnel
Germany
Heiko Harries
Fri 23:06  Table 2
27   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Andreas Fischer
Fri 22:31  Table 1
28   
Germany
Stefan Zeise
Germany
Thomas B-BBC
Fri 22:20  Table 5

Winners qualification

Race to 4
29   
Germany
Ximo BBC
Germany
Frank Fürste
Fri 21:35  Table 6
30   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Thomas Kauf
Fri 21:56  Table 3
31   
Germany
Jan L-BBC
Germany
Jens Petermann
Fri 22:37  Table 3
32   
Afghanistan
Faizullah Alizay
Germany
Friedrich Siekmeier
Fri 22:08  Table 1

Losers qualification

Race to 4
33   
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Germany
Stefan Ronge
Fri 23:04  Table 3
34   
Germany
Heiko Harries
Germany
Frank Fürste
Fri 23:49  Table 2
35   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Friedrich Siekmeier
Fri 23:57  Table 1
36   
Germany
Stefan Zeise
Germany
Jan L-BBC
Fri 23:14  Table 5

Quarter final

Race to 4
37   
Germany
Ximo BBC
Germany
Frank Fürste
Sat 00:00  Table 2
38   
Germany
Thomas Kauf
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Sat 00:00  Table 3
39   
Germany
Jens Petermann
Germany
Friedrich Siekmeier
Sat 00:55  Table 1
40   
Afghanistan
Faizullah Alizay
Germany
Jan L-BBC
Sat 00:00  Table 5

Semi final

Race to 4
41   
Germany
Frank Fürste
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Sat 00:40  Table 3
42   
Germany
Friedrich Siekmeier
Afghanistan
Faizullah Alizay
Sat 01:55  Table 1

Final

Race to 4
43   
Germany
Frank Fürste
Afghanistan
Faizullah Alizay
Sat 02:14 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment