Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 21 - May 22, 2022

Australian Open 8-Ball 2022 - Womens

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Bean Hung
8 (8/0) 43 (38/5)
88%
100
2 Kenny Tirza Chandra
6 (5/1) 38 (27/11)
71%
80
3 Lyndall Vine
6 (5/1) 32 (21/11)
66%
60
3 Annette Grigg
7 (4/3) 45 (22/23)
49%
60
5 Ashleigh Mclellan
4 (1/3) 22 (7/15)
32%
40
5 Sarah Moeahu
6 (2/4) 36 (17/19)
47%
40
5 Annie Kim
6 (4/2) 35 (19/16)
54%
40
5 Joey T
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
40
9 Gemma Schuman
5 (1/4) 26 (8/18)
31%
20
Show more
9 Kate Harrison
5 (3/2) 26 (15/11)
58%
20
9 Fleur Williamson
5 (3/2) 30 (16/14)
53%
20
9 Jo Somers
5 (1/4) 29 (11/18)
38%
20
9 Jane Howard
5 (2/3) 25 (9/16)
36%
20
9 Leanne Haas
5 (2/3) 31 (14/17)
45%
20
9 Rea Wang
5 (3/2) 27 (15/12)
56%
20
9 EMELIA ELLABY HALL
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
20
18 Lisa McDonald
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
20
18 Anne Green
4 (0/4) 18 (2/16)
11%
20
18 Jing Liu
4 (1/3) 20 (6/14)
30%
20
9991 Lavinia van Bokhoven
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
20
Entry deadline May 20, 2022, 12:00 AM (local time)
Starts May 21, 2022, 9:00 AM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings Australian Womens Rankings
Organizer Australian Pool Players Association Inc
Contact Secretary APPA (secretary@aupoolplayers.org)
More info
This is the Womens Australian Open 8-Ball Title event held by the Australian Pool Players Association (APPA)

SPONSORS
• Empire Bar & Pool – Venue and Table sponsor
• Delahunty Construction - Streaming Sponsor
• CueWorld – Womens Event Sponsor

PRIZE MONEY

Womens 1st $750.00
Womens 2nd $400.00
Womens 3rd $200.00
Womens 4th $200.00

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bean Hung 4 4 0 0 16 0 16 0 0 0 1 4
2 Fleur Williamson 4 3 0 1 12 9 3 0 2 0 0.571 3
3 Leanne Haas 4 2 0 2 10 12 -2 0 0 0 0.455 2
4 Sarah Moeahu 4 1 0 3 9 12 -3 0 0 0 0.429 1
5 Anne Green 4 0 0 4 2 16 -14 0 2 0 0.111 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kate Harrison 4 3 0 1 13 6 7 0 0 0 0.684 3
2 Annie Kim 4 3 0 1 14 7 7 0 1 0 0.667 3
3 Annette Grigg 4 2 0 2 11 11 0 1 0 0 0.5 2
4 Jane Howard 4 2 0 2 9 11 -2 1 1 0 0.45 2
5 Lisa McDonald 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kenny Tirza Chandra 2 2 0 0 8 3 5 0 0 0 0.727 2
2 Joey T 2 1 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 1
3 Ashleigh Mclellan 2 0 0 2 2 8 -6 0 0 0 0.2 0
4 Lavinia van Bokhoven 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 EMELIA ELLABY HALL 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lyndall Vine 4 4 0 0 16 3 13 0 0 0 0.842 4
2 Rea Wang 4 3 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 3
3 Jo Somers 4 1 0 3 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
4 Gemma Schuman 4 1 0 3 7 13 -6 0 0 0 0.35 1
5 Jing Liu 4 1 0 3 6 14 -8 0 1 0 0.3 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Taiwan
Bean Hung
Australia
Sarah Moeahu
Sat 10:16  Table 1
2-A   
Australia
Fleur Williamson
Australia
Anne Green
L
Sat 10:16  Table 2
3-B   
United States
Annie Kim
Australia
Jane Howard
Sat 10:16  Table 3
4-B   
Australia
Kate Harrison
Australia
Annette Grigg
Sat 10:16  Table 4
5-C   
Indonesia
Kenny Tirza Chandra
Australia
Lavinia van Bokhoven
Sat 14:00  Table 1
6-C   
Lebanon
Joey T
R1
Australia
EMELIA ELLABY HALL
Sat 15:15  Table 2
7-D   
Australia
Lyndall Vine
Australia
Jo Somers
Sat 15:15  Table 3
8-D   
Australia
Gemma Schuman
Jing Liu
Sat 15:15  Table 4

Round 2

Race to 4
9-A   
Australia
Sarah Moeahu
Australia
Anne Green
L
Sat 10:50  Table 1
10-A   
Taiwan
Bean Hung
Australia
Leanne Haas
Sat 10:34  Table 2
11-B   
Australia
Jane Howard
L
R1
Australia
Annette Grigg
R1
Sat 10:34  Table 3
12-B   
United States
Annie Kim
L
Australia
Lisa McDonald
Sat 10:34  Table 4
13-C   
Australia
Lavinia van Bokhoven
Australia
EMELIA ELLABY HALL
Sat 15:00  Table 1
14-C   
Indonesia
Kenny Tirza Chandra
Australia
Ashleigh Mclellan
Sat 16:00  Table 2
15-D   
Australia
Jo Somers
Jing Liu
Sat 16:20  Table 3
16-D   
Australia
Lyndall Vine
Australia
Rea Wang
Sat 16:20  Table 4

Round 3

Race to 4
17-A   
Australia
Anne Green
Australia
Leanne Haas
Sat 11:39  Table 1
18-A   
Australia
Sarah Moeahu
Australia
Fleur Williamson
L
Sat 11:39  Table 2
19-B   
Australia
Annette Grigg
Australia
Lisa McDonald
Sat 11:39  Table 3
20-B   
Australia
Jane Howard
Australia
Kate Harrison
Sat 11:40  Table 4
21-C   
Australia
EMELIA ELLABY HALL
Australia
Ashleigh Mclellan
Sat 17:27  Table 1
22-C   
Australia
Lavinia van Bokhoven
Lebanon
Joey T
Sat 16:00  Table 2
23-D   
Jing Liu
Australia
Rea Wang
Sat 17:39  Table 3
24-D   
Australia
Jo Somers
Australia
Gemma Schuman
Sat 17:39  Table 2

Round 4

Race to 4
25-A   
Australia
Leanne Haas
Australia
Fleur Williamson
L
Sat 13:09  Table 1
26-A   
Australia
Anne Green
Taiwan
Bean Hung
Sat 13:09  Table 2
27-B   
Australia
Lisa McDonald
Australia
Kate Harrison
Sat 13:09  Table 3
28-B   
Australia
Annette Grigg
United States
Annie Kim
Sat 13:09  Table 4
29-C   
Australia
Ashleigh Mclellan
Lebanon
Joey T
Sat 18:40  Table 1
30-C   
Australia
EMELIA ELLABY HALL
Indonesia
Kenny Tirza Chandra
Sat 18:39  Table 5
31-D   
Australia
Rea Wang
Australia
Gemma Schuman
Sat 18:50  Table 3
32-D   
Jing Liu
L
Australia
Lyndall Vine
Sat 18:50  Table 2

Round 5

Race to 4
33-A   
Australia
Fleur Williamson
Taiwan
Bean Hung
Sat 14:13  Table 1
34-A   
Australia
Leanne Haas
Australia
Sarah Moeahu
Sat 14:11  Table 2
35-B   
Australia
Kate Harrison
United States
Annie Kim
Sat 14:11  Table 2
36-B   
Australia
Lisa McDonald
Australia
Jane Howard
Sat 14:11  Table 5
37-C   
Lebanon
Joey T
Indonesia
Kenny Tirza Chandra
Sat 17:40  Table 5
38-C   
Australia
Ashleigh Mclellan
Australia
Lavinia van Bokhoven
Sat 18:00  Table 2
39-D   
Australia
Gemma Schuman
Australia
Lyndall Vine
Sat 20:01  Table 2
40-D   
Australia
Rea Wang
Australia
Jo Somers
Sat 20:01  Table 1

Last sixteen

Race to 5
41   
Taiwan
Bean Hung
R1
Australia
Jane Howard
Sun 09:47  Table 5
42   
Australia
Leanne Haas
United States
Annie Kim
Sun 09:47  Table 6
43   
Australia
Fleur Williamson
Australia
Annette Grigg
Sun 09:47  Table 7
44   
Australia
Sarah Moeahu
Australia
Kate Harrison
Sun 09:47  Table 8
45   
Indonesia
Kenny Tirza Chandra
Australia
Gemma Schuman
Sun 11:32  Table 5
46   
Australia
Ashleigh Mclellan
Australia
Rea Wang
Sun 11:32  Table 6
47   
Lebanon
Joey T
Australia
Jo Somers
Sun 11:32  Table 7
48   
Australia
EMELIA ELLABY HALL
Australia
Lyndall Vine
Sun 10:30  Table 8

Quarter final

Race to 5
49   
Taiwan
Bean Hung
United States
Annie Kim
Sun 12:28  Table 5
50   
Australia
Annette Grigg
Australia
Sarah Moeahu
Sun 13:00  Table 7
51   
Indonesia
Kenny Tirza Chandra
Australia
Ashleigh Mclellan
Sun 13:27  Table 6
52   
Lebanon
Joey T
Australia
Lyndall Vine
Sun 12:49  Table 8

Semi final

Race to 5
53   
Taiwan
Bean Hung
Australia
Annette Grigg
Sun 14:31  Table 5
54   
Indonesia
Kenny Tirza Chandra
Australia
Lyndall Vine
Sun 14:38  Table 7

Final

Race to 7
55   
Taiwan
Bean Hung
Indonesia
Kenny Tirza Chandra
Sun 16:00  Table 16

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants