Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 10, 2018

Amatørturnering Oslo Biljardsenter

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Christian Lothar Ruiz
5 (4/1) 14 (9/5)
64%
2 Philippe Béal
5 (3/2) 14 (7/7)
50%
3 Ole Andreas Sandvik
5 (3/2) 12 (7/5)
58%
3 Mathias Stav
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
5 Øyvind Stenhaug
3 (2/1) 8 (4/4)
50%
5 Simen Jøndal
Oslo BK
3 (2/1) 6 (4/2)
67%
5 Maria Torjussen
Oslo BK
3 (2/1) 7 (5/2)
71%
5 Adrian Gawlak
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
9 Jo Erlend Schinstad
Oslo BK
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
9 Thong Trong Ho
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
9 Mentor Nuredini
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
9 Jasper Nicolaysen
2 (0/2) 6 (2/4)
33%
13 Huan
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
Starts Sep 10, 2018, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (13 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer Oslo BK

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Øyvind Stenhaug 2 2 0 0 4 2 2 0 0 0 0.667 2
2 Christian Lothar Ruiz 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Jasper Nicolaysen 2 0 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Adrian Gawlak 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Ole Andreas Sandvik 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Mentor Nuredini 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Huan 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maria Torjussen 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Mathias Stav 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
3 Thong Trong Ho 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Simen Jøndal 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Philippe Béal 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
3 Jo Erlend Schinstad 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Jasper Nicolaysen
Norway
Øyvind Stenhaug
Mon 20:41 
2-B   
Mentor Nuredini
Norway
Huan
Mon 20:58 
3-B   
Poland
Adrian Gawlak
Norway
Ole Andreas Sandvik
Mon 20:57 
4-C   
Norway
Thong Trong Ho
Norway
Mathias Stav
Mon 20:54 
5-D   
Norway
Jo Erlend Schinstad
Norway
Simen Jøndal
Mon 20:55 

Round 2

Race to 2
6-A   
Norway
Øyvind Stenhaug
Norway
christian lothar ruiz
Mon 20:41 
7-B   
Mentor Nuredini
Norway
Ole Andreas Sandvik
Mon 20:50 
8-B   
Norway
Huan
Poland
Adrian Gawlak
Mon 20:57 
9-C   
Norway
Mathias Stav
Norway
Maria Lie
Mon 20:53 
10-D   
Norway
Simen Jøndal
Norway
Philippe Béal
Mon 20:55 

Round 3

Race to 2
11-A   
Norway
christian lothar ruiz
Jasper Nicolaysen
Mon 20:46 
12-B   
Mentor Nuredini
Poland
Adrian Gawlak
Mon 20:57 
13-B   
Norway
Ole Andreas Sandvik
Norway
Huan
Mon 20:49 
14-C   
Norway
Maria Lie
Norway
Thong Trong Ho
Mon 20:54 
15-D   
Norway
Philippe Béal
Norway
Jo Erlend Schinstad
Mon 20:55 

Quarter final

Race to 2
16   
Norway
Øyvind Stenhaug
Norway
Ole Andreas Sandvik
Mon 20:59 
17   
Norway
christian lothar ruiz
Poland
Adrian Gawlak
Mon 21:04 
18   
Norway
Maria Lie
Norway
Philippe Béal
Mon 20:59 
19   
Norway
Mathias Stav
Norway
Simen Jøndal
Mon 20:59 

Semi final

Race to 2
20   
Norway
Ole Andreas Sandvik
Norway
christian lothar ruiz
Mon 21:28 
21   
Norway
Philippe Béal
Norway
Mathias Stav
Mon 21:41 

Final

Race to 2
22   
Norway
christian lothar ruiz
Norway
Philippe Béal
Mon 22:29 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment