Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 25, 2021

9-Pallon Yleinen pohjanmaan mestaruus 2021

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Timo Wolff
6 (6/0) 48 (34/14)
71%
1250
2 Tatu Perälä
6 (5/1) 48 (28/20)
58%
1000
3 Simo Korpela
6 (4/2) 41 (28/13)
68%
750
3 Jari Keskimäki
6 (4/2) 45 (28/17)
62%
750
5 Jonne Welling
5 (3/2) 37 (19/18)
51%
500
5 Petri Suomela
5 (3/2) 37 (21/16)
57%
500
5 Jukka Hollanti
4 (3/1) 32 (20/12)
63%
500
5 Patrik Bexar
3 (2/1) 21 (11/10)
52%
500
9 Jari Kauppinen
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
300
Show more
9 André Näsi
4 (2/2) 28 (15/13)
54%
300
9 Oskar Juszczyk
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
300
9 Eeli Nykälä
5 (3/2) 35 (18/17)
51%
300
13 Teemu Vähänen
4 (2/2) 29 (13/16)
45%
200
13 Sami Lahti
The Club Vaasa
4 (2/2) 29 (13/16)
45%
200
13 Phạm Hải
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
200
13 Tomi Riiki
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
200
17 Jukka Ranta-Maunus
Galaxie United Seinäjoki
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
150
17 Binh Nguyen
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
150
17 Layegh Shafaei
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
150
17 Mathias Lärka
3 (1/2) 21 (11/10)
52%
150
17 Oliver Kuhalampi
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
150
17 Konsta Kiviniemi
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
150
17 Marko Peräsalo
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
150
17 Markku Wankka
2 (0/2) 10 (0/10)
0%
150
25 Matti Koskela
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
100
25 Long Nguyen
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
100
25 Kaj Johansson
2 (0/2) 10 (0/10)
0%
100
25 Claudiu Petre
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
100
Entry deadline Sep 24, 2021, 9:00 PM (local time)
Starts Sep 25, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (28 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Rankings Pohjanmaan Mestaruudet
Organizer The Club Vaasa
Contact Teemu Vähänen (t.vahanen@gmail.com), Simo Korpela (koobra1970@gmail.com) and Sami Hautala
More info
The Club järjestää 9-pallon Pohjanmaan mestaruuskisat

Lauantaina 25.09. Yleinen turnaus
(naisilla on mahdollisuus osallistua myös yleiseen turnaukseen).
Pelit alkaa klo10
Ilmoittautuminen päättyy pe 24.09. Klo 21

JA

sunnuntai 26.09. Naistensa turnaus
Pelit alkaa 11
Ilmoittautuminen päättyy la 25.09. klo 21

Linkki turnaukseen.
https://cuescore.com/tournament/9-Pallon+Naisten+pohjanmaan+mestaruus+2021/9294595

Osallistumismaksut 15e.
pelit 5-7 voittoon.
Vuoro aloitukset.



HUOM!!
!!Ilmoittautumisen voi tehdä ainoastaan CueScoren kautta!!
Ilmoittautuminen vaatii rekisteröinnin CueScoreen.
Tämä rekisteröinti on ilmainen

THE CLUB OSOITE!
Rauhankatu 22, 2krs
65100 Vaasa

Pelaajan tulee asua pohjanmaalla ( etelä- ja keski-pohjanmaa).
Kisasta tietoa lisää.
info@theclub.fi

ENG
The Club organizes the 9-ball Ostrobothnia Championships

Saturday 25.09. General tournament
(women also have the opportunity to take part in general tournament).
Games start at 10 p.m.
Registration ends Fri 24.09. 9 p.m.

Link to the tournament
https://cuescore.com/tournament/9-Pallon+Yleinen+pohjanmaan+mestaruus+2021/9049215

And

Sunday 26.09. Women's tournament
Games begin on the 11th
Registration ends Sat 25.09. at 9 p.m.

Link to the tournament.
https://cuescore.com/tournament/9-Pallon+Naisten+pohjanmaan+mestaruus+2021/9294595

Fee Is 15€
Race to 5-7
Alternate break


NOTE !!
!! Registration can only be done through CueStore !!
Registration requires registration with CueScore.
This registration is free

THE CLUB ADDRESS!
Rauhankatu 22, 2nd floor
65100 Vaasa

The player must live in Ostrobothnia (southern and central Ostrobothnia).
More information about the tournament.
info@theclub.fi

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Poland
Oskar Juszczyk
Walk Over
 
2   
Vietnam
Binh Nguyen
Finland
Jukka Ranta-Maunus
Sat 09:52  Table 1
3   
Finland
Eeli Nykälä
Finland
Tatu Perälä
Sat 09:52  Table 2
4   
Vietnam
Phạm Hải
Finland
Matti Koskela
Sat 09:52  Table 3
5   
Finland
Jukka Hollanti
Finland
Mathias Lärka
Sat 09:52  Table 4
6   
Finland
Marko Peräsalo
R1
Finland
Kaj Johansson
Sat 09:52  Table 5
7   
Finland
Simo Korpela
Finland
Jonne Welling
Sat 09:52  Table 6
8   
Walk Over
Finland
Markku Wankka
 
9   
Finland
Patrik Bexar
Walk Over
 
10   
Finland
Oliver Kuhalampi
Finland
André Näsi
Sat 10:28  Table 6
11   
Vietnam
Long Nguyen
Finland
Teemu Vähänen
Sat 10:42  Table 4
12   
Finland
Jari Keskimäki
Finland
Sami Lahti
Sat 10:42  Table 1
13   
Finland
Layegh Shafaei
Romania
Claudiu Petre
Sat 10:47  Table 3
14   
Finland
Konsta Kiviniemi
Finland
Timo Wolff
Sat 10:47  Table 5
15   
Finland
Petri Suomela
Finland
Jari Kauppinen
Sat 11:10  Table 2
16   
Walk Over
Finland
Tomi Riiki
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Poland
Oskar Juszczyk
Vietnam
Binh Nguyen
Sat 11:20  Table 6
18   
Finland
Tatu Perälä
Vietnam
Phạm Hải
Sat 11:22  Table 1
19   
Finland
Jukka Hollanti
Finland
Marko Peräsalo
Sat 11:28  Table 4
20   
Finland
Simo Korpela
Finland
Markku Wankka
Sat 11:47  Table 3
21   
Finland
Patrik Bexar
Finland
Oliver Kuhalampi
Sat 11:50  Table 5
22   
Finland
Teemu Vähänen
Finland
Jari Keskimäki
Sat 12:01  Table 1
23   
Finland
Layegh Shafaei
Finland
Timo Wolff
Sat 12:04  Table 2
24   
Finland
Petri Suomela
Finland
Tomi Riiki
Sat 12:14  Table 4

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Finland
Jukka Ranta-Maunus
 
26   
Finland
Eeli Nykälä
Finland
Matti Koskela
Sat 12:19  Table 3
27   
Finland
Mathias Lärka
Finland
Kaj Johansson
Sat 12:24  Table 5
28   
Finland
Jonne Welling
Walk Over
 
29   
Walk Over
Finland
André Näsi
 
30   
Vietnam
Long Nguyen
Finland
Sami Lahti
Sat 12:27  Table 6
31   
Romania
Claudiu Petre
Finland
Konsta Kiviniemi
R1
Sat 12:50  Table 2
32   
Finland
Jari Kauppinen
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
Finland
Jukka Ranta-Maunus
Finland
Tomi Riiki
Sat 13:02  Table 4
34   
Finland
Eeli Nykälä
Finland
Layegh Shafaei
Sat 13:08  Table 3
35   
Finland
Mathias Lärka
Finland
Teemu Vähänen
Sat 12:58  Table 5
36   
Finland
Jonne Welling
Finland
Oliver Kuhalampi
Sat 13:24  Table 6
37   
Finland
André Näsi
R1
Finland
Markku Wankka
Sat 12:35  Table 1
38   
Finland
Sami Lahti
Finland
Marko Peräsalo
Sat 13:34  Table 1
39   
Finland
Konsta Kiviniemi
Vietnam
Phạm Hải
Sat 13:51  Table 2
40   
Finland
Jari Kauppinen
Vietnam
Binh Nguyen
Sat 13:43  Table 5

Winners qualification

Race to 5
41   
Poland
Oskar Juszczyk
Finland
Tatu Perälä
Sat 13:59  Table 3
42   
Finland
Jukka Hollanti
Finland
Simo Korpela
Sat 14:00  Table 4
43   
Finland
Patrik Bexar
Finland
Jari Keskimäki
Sat 14:10  Table 6
44   
Finland
Timo Wolff
Finland
Petri Suomela
Sat 14:20  Table 2

Loser round 3

Race to 5
45   
Finland
Tomi Riiki
Finland
Eeli Nykälä
Sat 14:25  Table 1
46   
Finland
Teemu Vähänen
Finland
Jonne Welling
R1
Sat 14:30  Table 5
47   
Finland
André Näsi
Finland
Sami Lahti
Sat 14:49  Table 4
48   
Vietnam
Phạm Hải
Finland
Jari Kauppinen
R1
Sat 15:07  Table 3

Losers qualification

Race to 5
49   
Finland
Eeli Nykälä
Finland
Simo Korpela
Sat 15:33  Table 5
50   
Finland
Jonne Welling
Poland
Oskar Juszczyk
Sat 15:26  Table 6
51   
Finland
André Näsi
Finland
Petri Suomela
Sat 15:50  Table 4
52   
Finland
Jari Kauppinen
Finland
Jari Keskimäki
Sat 15:58  Table 3

Quarter final

Race to 6
53   
Finland
Tatu Perälä
R1
Finland
Petri Suomela
Sat 16:59  Table 3
54   
Finland
Jukka Hollanti
Finland
Jari Keskimäki
Sat 16:59  Table 4
55   
Finland
Patrik Bexar
Finland
Simo Korpela
Sat 16:59  Table 5
56   
Finland
Timo Wolff
Finland
Jonne Welling
Sat 16:59  Table 6

Semi final

Race to 6
57   
Finland
Tatu Perälä
Finland
Jari Keskimäki
Sat 18:24  Table 5
58   
Finland
Simo Korpela
Finland
Timo Wolff
Sat 18:17  Table 6

Final

Race to 7
59   
Finland
Tatu Perälä
Finland
Timo Wolff
Sat 20:00  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants