Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 8 - March 9, 2024

7. Jedermann Freitagscup 2023/24

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Turkey Nadir Gülmüs
5 (5/0) 25 (20/5)
80%
20
2 Germany Harald Stürmer
6 (4/2) 29 (16/13)
55%
18
3 Germany Jörg Axmann
4 (3/1) 24 (13/11)
54%
16
3 Germany Erich Fischer
4 (3/1) 24 (14/10)
58%
16
5 Germany Peter Maisser
4 (2/2) 20 (11/9)
55%
14
5 Turkey Arif Tosun
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
14
5 Czech Republic Christian Zimmermann
3 (2/1) 16 (8/8)
50%
14
5 Germany Marko Bloch
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
14
9 Albania Orhan Beka
4 (2/2) 23 (10/13)
43%
12
Show more
9 Germany Patrick Weißmann
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
12
9 Germany Bernd Friedemann
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
12
9 Serbia Daniel Lazarevic
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
12
13 Albania Atdhe Ferizi
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
12
13 Germany Eva Weißmann
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
12
13 Germany Wolfhard Englert
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
12
13 Germany Stefan Weißmann
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
12
17 Germany Christian Kneihsl
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
17 Mexico Edgar Silva
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
10
8880 Germany Norbert Kliche
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
8880 Romania Jan Kliche
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Mar 8, 2024, 7:00 PM Until Mar 9, 2024 (local time)
Entry deadline Mar 8, 2024, 6:50 PM (local time)
Organizer Billardclub 97 Herzogenaurach e.V.
Contact Harald Stürmer (ironcold@ironcold.de, +491778742001), Klaus Richter (1.Vorstand@bc-97.de, +491703834633), Tony Jakubs (tony.jakubs@gmail.com), Jörg Axmann (vorstand.222@gmail.com) and Eva Weißmann (verbindungen@bsv-pegnitz.de)
Rankings Jedermann Freitagscup 2023/24
Format Double to Single elimination (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Czech Republic
Christian Zimmermann
Germany
Norbert Kliche
 
2   
Germany
Eva Weißmann
Walk Over
 
3   
Walk Over
Germany
Bernd Friedemann
 
4   
Germany
Stefan Weißmann
Germany
Peter Maisser
Fri 19:15  Table 1
5   
Germany
Christian Kneihsl
Turkey
Nadir Gülmüs
Fri 19:16  Table 2
6   
Germany
Wolfhard Englert
Walk Over
 
7   
Walk Over
Turkey
Arif Tosun
 
8   
Albania
Orhan Beka
Albania
Atdhe Ferizi
Fri 19:16  Table 3

Winner round 1

Race to 4
9   
Mexico
Edgar Silva
Czech Republic
Christian Zimmermann
Fri 19:16  Table 4
10   
Germany
Eva Weißmann
Serbia
Daniel Lazarevic
Fri 19:36  Table 3
11   
Germany
Patrick Weißmann
Germany
Bernd Friedemann
Fri 19:48  Table 1
12   
Germany
Stefan Weißmann
Germany
Jörg Axmann
Fri 20:07  Table 4
13   
Romania
Jan Kliche
Turkey
Nadir Gülmüs
 
14   
Germany
Wolfhard Englert
Germany
Harald Stürmer
Fri 20:10  Table 3
15   
Germany
Marko Bloch
Turkey
Arif Tosun
Fri 19:49  Table 2
16   
Albania
Atdhe Ferizi
Germany
Erich Fischer
Fri 20:20  Table 2

Loser round 1

Race to 4
17   
Walk Over
Albania
Atdhe Ferizi
 
18   
Walk Over
Germany
Marko Bloch
 
19   
Walk Over
Germany
Wolfhard Englert
 
20   
Germany
Peter Maisser
Walk Over
 
21   
Germany
Christian Kneihsl
Germany
Stefan Weißmann
Fri 20:43  Table 4
22   
Walk Over
Germany
Bernd Friedemann
 
23   
Walk Over
Germany
Eva Weißmann
 
24   
Albania
Orhan Beka
Mexico
Edgar Silva
Fri 20:27  Table 1

Loser round 2

Race to 4
25   
Albania
Atdhe Ferizi
Germany
Marko Bloch
Fri 21:09  Table 4
26   
Germany
Wolfhard Englert
Germany
Peter Maisser
Fri 21:15  Table 1
27   
Germany
Stefan Weißmann
Germany
Bernd Friedemann
Fri 21:31  Table 3
28   
Germany
Eva Weißmann
Albania
Orhan Beka
Fri 21:32  Table 4

Winners qualification

Race to 4
29   
Czech Republic
Christian Zimmermann
Serbia
Daniel Lazarevic
Fri 20:56  Table 2
30   
Germany
Patrick Weißmann
Germany
Jörg Axmann
Fri 21:00  Table 3
31   
Turkey
Nadir Gülmüs
Germany
Harald Stürmer
Fri 21:33  Table 2
32   
Turkey
Arif Tosun
Germany
Erich Fischer
Fri 21:43  Table 1

Losers qualification

Race to 4
33   
Germany
Marko Bloch
Germany
Patrick Weißmann
Fri 21:58  Table 2
34   
Germany
Peter Maisser
Serbia
Daniel Lazarevic
Fri 22:09  Table 3
35   
Germany
Bernd Friedemann
Turkey
Arif Tosun
Fri 22:16  Table 1
36   
Albania
Orhan Beka
Germany
Harald Stürmer
Fri 22:15  Table 4

Quarter final

Race to 4
37   
Czech Republic
Christian Zimmermann
Germany
Harald Stürmer
Fri 23:07  Table 1
38   
Germany
Jörg Axmann
Germany
Peter Maisser
Fri 23:07  Table 2
39   
Turkey
Nadir Gülmüs
Turkey
Arif Tosun
Fri 23:07  Table 3
40   
Germany
Erich Fischer
Germany
Marko Bloch
Fri 23:07  Table 4

Semi final

Race to 4
41   
Germany
Harald Stürmer
Germany
Jörg Axmann
Fri 23:58  Table 1
42   
Turkey
Nadir Gülmüs
Germany
Erich Fischer
Fri 23:58  Table 4

Final

Race to 4
43   
Germany
Harald Stürmer
Turkey
Nadir Gülmüs
Sat 00:32  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants