Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 9 - February 10, 2024

5. Jedermann Freitagscup 2023/24

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Romania Dorin Iusan
5 (5/0) 28 (20/8)
71%
20
2 Germany Andreas Kraft
6 (5/1) 35 (23/12)
66%
18
3 Germany Oliver Lux
6 (4/2) 33 (18/15)
55%
16
3 Germany Erich Fischer
7 (5/2) 35 (21/14)
60%
16
5 Germany Jörg Axmann
3 (2/1) 16 (9/7)
56%
14
5 Turkey Arif Tosun
5 (3/2) 28 (18/10)
64%
14
5 Romania Jan Kliche
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
14
5 Germany Wolfhard Englert
4 (3/1) 25 (14/11)
56%
14
9 Germany Adrian Schug
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
12
Show more
9 Germany Harald Stürmer
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
12
9 Germany Patrick Weißmann
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
12
9 Turkey Nadir Gülmüs
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
12
13 Germany Andreas Gsänger
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
12
13 Germany Peter Maisser
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
12
13 Germany Bernd Friedemann
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
12
13 Germany Stefan Weißmann
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
12
17 Germany Norbert Kliche
2 (0/2) 8 (0/8)
0%
10
17 Germany Tony Jakubs
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Germany Stefan Dittrich
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
10
17 Germany Christian Kneihsl
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
10
17 Germany Regina Müller
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
10
Starts Feb 9, 2024, 7:00 PM Until Feb 10, 2024 (local time)
Entry deadline Feb 9, 2024, 6:00 PM (local time)
Organizer Billardclub 97 Herzogenaurach e.V.
Contact Harald Stürmer (ironcold@ironcold.de, +491778742001), Klaus Richter (1.Vorstand@bc-97.de, +491703834633), Tony Jakubs (tony.jakubs@gmail.com), Jörg Axmann (vorstand.222@gmail.com) and Eva Weißmann (verbindungen@bsv-pegnitz.de)
Rankings Jedermann Freitagscup 2023/24
Format Double to Single elimination (21 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
- Doppel-KO Modus, ab ¼Finale Einfach-KO
- Der Gewinner des Ausstoßens Entscheidet, ob 9-Ball oder 10-Ball gespielt wird
- Erhöhter Aufbau mit Magic-Ball-Rack beim 9Ball (keine Kitchenrule!)
- Ausspielziele bis zum Schluß: 4
- Wechselbreak

Bedingung Finalturnier:
Mindestens jeweils 1 Telnahme an beiden Spielorten + Qualifikation durch Cup-Punkte-Rangliste unter die besten 16.
Bei Absagen qualifizierter Teilnehmer rückt immer der in der Rangliste nächste nach.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Christian Kneihsl
Germany
Harald Stürmer
Fri 19:14  Table 1
2   
Germany
Andreas Gsänger
Walk Over
 
3   
Germany
Stefan Dittrich
Germany
Bernd Friedemann
Fri 19:14  Table 2
4   
Germany
Peter Maisser
Germany
Erich Fischer
Fri 19:14  Table 3
5   
Germany
Tony Jakubs
Germany
Wolfhard Englert
Fri 19:14  Table 4
6   
Germany
Oliver Lux
Walk Over
 
7   
Walk Over
Germany
Adrian Schug
 
8   
Turkey
Arif Tosun
Germany
Andreas Kraft
Fri 20:04  Table 4

Winner round 1

Race to 4
9   
Germany
Jörg Axmann
Germany
Christian Kneihsl
Fri 20:44  Table 3
10   
Germany
Andreas Gsänger
Germany
Patrick Weißmann
Fri 20:04  Table 2
11   
Romania
Jan Kliche
Germany
Bernd Friedemann
Fri 20:47  Table 1
12   
Germany
Erich Fischer
Romania
Dorin Iusan
Fri 20:49  Table 2
13   
Germany
Regina Müller
Germany
Wolfhard Englert
Fri 21:05  Table 4
14   
Germany
Oliver Lux
Turkey
Nadir Gülmüs
Fri 20:11  Table 3
15   
Germany
Stefan Weißmann
Germany
Adrian Schug
Fri 20:12  Table 1
16   
Germany
Andreas Kraft
Germany
Norbert Kliche
Fri 21:09  Table 2

Loser round 1

Race to 4
17   
Germany
Harald Stürmer
Germany
Norbert Kliche
Fri 22:06  Table 4
18   
Walk Over
Germany
Stefan Weißmann
 
19   
Germany
Stefan Dittrich
Germany
Oliver Lux
Fri 21:13  Table 3
20   
Germany
Peter Maisser
Germany
Regina Müller
Fri 22:08  Table 2
21   
Germany
Tony Jakubs
Germany
Erich Fischer
Fri 21:37  Table 2
22   
Walk Over
Germany
Bernd Friedemann
 
23   
Walk Over
Germany
Andreas Gsänger
 
24   
Turkey
Arif Tosun
Germany
Christian Kneihsl
Fri 21:51  Table 3

Loser round 2

Race to 4
25   
Germany
Harald Stürmer
Germany
Stefan Weißmann
Fri 22:47  Table 4
26   
Germany
Oliver Lux
Germany
Peter Maisser
Fri 23:09  Table 3
27   
Germany
Erich Fischer
Germany
Bernd Friedemann
Fri 22:38  Table 3
28   
Germany
Andreas Gsänger
Turkey
Arif Tosun
Fri 22:16  Table 1

Winners qualification

Race to 4
29   
Germany
Jörg Axmann
Germany
Patrick Weißmann
Fri 22:14  Table 3
30   
Romania
Jan Kliche
Romania
Dorin Iusan
Fri 22:43  Table 1
31   
Germany
Wolfhard Englert
Turkey
Nadir Gülmüs
Fri 22:55  Table 2
32   
Germany
Adrian Schug
Germany
Andreas Kraft
Fri 23:29  Table 1

Losers qualification

Race to 4
33   
Germany
Harald Stürmer
Romania
Jan Kliche
Fri 23:46  Table 4
34   
Germany
Oliver Lux
Germany
Patrick Weißmann
Fri 23:49  Table 3
35   
Germany
Erich Fischer
Germany
Adrian Schug
Sat 00:22  Table 1
36   
Turkey
Arif Tosun
Turkey
Nadir Gülmüs
Fri 23:31  Table 2

Quarter final

Race to 4
37   
Germany
Jörg Axmann
Germany
Erich Fischer
Sat 00:54  Table 1
38   
Romania
Dorin Iusan
Turkey
Arif Tosun
Sat 00:54  Table 2
39   
Germany
Wolfhard Englert
Germany
Oliver Lux
Sat 00:55  Table 3
40   
Germany
Andreas Kraft
Romania
Jan Kliche
Sat 00:55  Table 4

Semi final

Race to 4
41   
Germany
Erich Fischer
Romania
Dorin Iusan
Sat 01:34  Table 1
42   
Germany
Oliver Lux
Germany
Andreas Kraft
Sat 01:57  Table 4

Final

Race to 4
43   
Romania
Dorin Iusan
Germany
Andreas Kraft
Sat 02:15  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants