Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 23, 2021

44+ R2 (Seniors & Ladies) 8-ball Malmö

8-Ball
Tack för din anmälan till 44+ i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till 44+ i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
7 (6/1) 66 (38/28)
58%
1000
2 David Larsson
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 43 (27/16)
63%
800
3 Kent Karlsson
Karlskoga Biljardklubb
6 (4/2) 54 (31/23)
57%
700
3 Peter Eriksson
Old Fellows Billiard Club
5 (3/2) 44 (22/22)
50%
700
5 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 34 (21/13)
62%
600
5 Patrik Enbom
Västerås Biljardsällskap
4 (3/1) 39 (23/16)
59%
600
5 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
3 (2/1) 29 (17/12)
59%
600
5 Alf Toffer
Biljardklubben Flamingo
6 (4/2) 50 (26/24)
52%
600
9 Roger Åkerblom
Västerås Biljardsällskap
5 (3/2) 40 (24/16)
60%
500
Show more
9 Tom Eksell
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
500
9 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 38 (20/18)
53%
500
9 Glenn Andersson
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
500
13 Morgan Norberg
BK Milen
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
500
13 Abdullah Aouida
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
500
13 Mats Elfroos
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
500
13 Fredrik Löfqvist
3 (1/2) 26 (14/12)
54%
500
17 John Jenuwein
Nässjö Billiard Club
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
400
17 Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
400
17 Robert Markis Olsson
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
400
17 Lennart Nilsson
Biljardklubben Flamingo
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
400
17 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
400
17 Bengt Nilsson
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
400
17 Nicholas “Spike” Botterill
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
400
Entry deadline Oct 20, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 23, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (23 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode
Rankings Swedish Pool Tour 44+
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
Contact Peter Skough (peter.skough@hotmail.com)
More info
Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/forslag-poolbestammelser-2021-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
David Larsson
Walk Over
 
2   
Sweden
Alf Toffer
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sat 10:02  Table 2
3   
Sweden
John Jenuwein
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Peter Eriksson
 
5   
Sweden
Johan Svanberg
Walk Over
 
6   
Sweden
Bengt Nilsson
Sweden
Patrik Enbom
Sat 10:02  Table 3
7   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Conny Frodig
Sat 10:02  Table 4
8   
Walk Over
Sweden
Mats Elfroos
 
9   
Sweden
Mahmut Mutto
Walk Over
 
10   
Denmark
Henrik Andersen
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 10:02  Table 5
11   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Laszlo Szili
Sat 10:02  Table 6
12   
Walk Over
Sweden
Fredrik Löfqvist
 
13   
Sweden
Morgan Norberg
Walk Over
 
14   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Tom Eksell
Sat 10:02  Table 7
15   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Lennart Nilsson
Sat 10:02  Table 15
16   
Walk Over
Sweden
Kent Karlsson
 

Winner round 1

Race to 6
17   
Sweden
David Larsson
Sweden
Alf Toffer
Sat 11:37  Table 2
18   
Sweden
John Jenuwein
Sweden
Peter Eriksson
Sat 10:02  Table 9
19   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Patrik Enbom
Sat 11:11  Table 3
20   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Mats Elfroos
Sat 10:53  Table 4
21   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 11:10  Table 5
22   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sat 11:04  Table 6
23   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Tom Eksell
Sat 11:22  Table 7
24   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Kent Karlsson
Sat 10:44  Table 15

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
England
Nicholas “Spike” Botterill
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
Bengt Nilsson
 
28   
Sweden
Robert Olsson
Walk Over
 
29   
Walk Over
Denmark
Henrik Andersen
 
30   
Sweden
Laszlo Szili
Walk Over
 
31   
Walk Over
Sweden
Abdullah Aouida
 
32   
Sweden
Lennart Nilsson
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sweden
Kent Karlsson
Sat 12:08  Table 15
34   
Walk Over
Sweden
Morgan Norberg
 
35   
Sweden
Bengt Nilsson
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sat 12:39  Table 4
36   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 12:39  Table 5
37   
Denmark
Henrik Andersen
Sweden
Mats Elfroos
Sat 12:40  Table 9
38   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Johan Svanberg
Sat 12:45  Table 2
39   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
John Jenuwein
Sat 11:24  Table 9
40   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Alf Toffer
Sat 12:42  Table 7

Winners qualification

Race to 6
41   
Sweden
David Larsson
Sweden
Peter Eriksson
Sat 12:42  Table 6
42   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Conny Frodig
Sat 12:48  Table 8
43   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Glenn Andersson
Sat 12:44  Table 10
44   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Stefan Ericson
Sat 12:47  Table 3

Loser round 3

Race to 5
45   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Morgan Norberg
Sat 13:19  Table 15
46   
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 13:36  Table 5
47   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Johan Svanberg
Sat 14:08  Table 7
48   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Alf Toffer
Sat 13:45  Table 6

Losers qualification

Race to 5
49   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Conny Frodig
Sat 14:08  Table 15
50   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Peter Eriksson
Sat 14:41  Table 5
51   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Tom Eksell
Sat 15:01  Table 7
52   
Sweden
Alf Toffer
Sweden
Glenn Andersson
Sat 15:02  Table 6

Quarter final

Race to 6
53   
Sweden
David Larsson
Sweden
Alf Toffer
Sat 16:31  Table 5
54   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Peter Eriksson
Sat 16:31  Table 6
55   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Johan Svanberg
Sat 16:31  Table 7
56   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Kent Karlsson
Sat 16:31  Table 15

Semi final

Race to 6
57   
Sweden
David Larsson
Sweden
Peter Eriksson
Sat 18:10  Table 7
58   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Kent Karlsson
Sat 18:10  Table 6

Final

Race to 6
59   
Sweden
David Larsson
Sweden
Johan Svanberg
Sat 19:15  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants