Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 27, 2017

3e ONE POCKET SERIES CHAMPIONSHIP

Onepocket

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Ivar Saris
6 (6/0) 20 (18/2)
90%
250
2 Marc Bijsterbosch
8 (6/2) 29 (18/11)
62%
180
3 Pepijn de Wit
Hague 5
5 (4/1) 15 (12/3)
80%
140
3 Thomas Kirsch
5 (4/1) 18 (13/5)
72%
140
5 Sanne Krom
6 (4/2) 22 (12/10)
55%
100
5 Nimesha Niem
5 (3/2) 20 (9/11)
45%
100
5 Adam Clarke
4 (3/1) 15 (10/5)
67%
100
5 Chris Alexander
5 (3/2) 21 (12/9)
57%
100
9 Ijsbrand Bergisch
Plan B
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
60
Show more
9 David van Streepen
4 (2/2) 16 (9/7)
56%
60
9 Jelle Kijlstra
5 (3/2) 19 (11/8)
58%
60
9 Lennaert Speijker
5 (3/2) 22 (12/10)
55%
60
13 Staaf Verharen
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
55
13 Tom Penrose
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
55
13 Michael Verbeek
Plan B
4 (2/2) 15 (7/8)
47%
55
13 Tim Jonkman
4 (2/2) 13 (7/6)
54%
55
17 Ronald van Adrichem
3 (1/2) 13 (7/6)
54%
50
17 Rolf van As
3 (1/2) 12 (5/7)
42%
50
17 Arthur Mooibroek
Hague 5
3 (1/2) 10 (4/6)
40%
50
17 Gino De Ruyter
De Distel
3 (1/2) 11 (3/8)
27%
50
17 Espen Falkenhaug
Plan B
3 (1/2) 12 (6/6)
50%
50
17 Howard Holwijn
3 (1/2) 10 (4/6)
40%
50
17 Sven Disselkoen
3 (1/2) 13 (6/7)
46%
50
17 Same Afzali
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
50
25 Henk Gessel
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
40
25 Eelco van der Heijde
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
40
25 George Labigar
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
40
25 Marijn ten Thij
Plan B
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
40
25 Gethin Davies
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
40
25 Govert-Jan Vos
Hague 5
2 (0/2) 9 (3/6)
33%
40
25 Laurens Steernberg
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
40
25 Charlz P
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
40
Entry deadline Aug 25, 2017, 9:00 PM (local time)
Starts Aug 27, 2017, 11:00 AM (local time)
Format Double elimination (32 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings One Pocket Series
Organizer Hague 5 and Railbirds
Contact Pepijn de Wit
More info
Het 3e toernooi van de One Pocket Series, de nieuwe Nederlandse One Pocket tour!

3 OPEN TOERNOOIEN - 1 GRAND FINALE

EEN TOTAAL VAN €2500 TOEGEVOEGD AAN PRIJZENGELD

1e* One Pocket Series Championship
2e* One Pocket Series Championship
3e* One Pocket Series Championship
Grand Finale** One Pocket Series Grand Finale

*Inschrijfgeld per open toernooi: €25 vooraf online, €30 ter plekke
** Inschrijfgeld voor de Grand Finale: €0

Race naar 3
Shoot-out op hill-hill tot aan de finale

Zaal open: 10:00 uur
Melden: 10:30 uur
Start tijd: 11:00 uur

Meer informatie op www.onepocketseries.nl

CONTACT
Email: info@onepocketseries.nl
Facebook: @onepocketseries
www.onepocketseries.nl

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
Best of 5 sets 
1   
Netherlands
Lennaert Speijker
United Kingdom
Adam Clarke
Sun 11:09  Table 1
2   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
Laurens Steernberg
Sun 11:09  Table 2
3   
Netherlands
Nimesha Niem
Netherlands
Ronald van Adrichem
Sun 11:09  Table 3
4   
Netherlands
Eelco van der Heijde
Netherlands
Tom Penrose
Sun 11:11  Table 4
5   
Netherlands
Howard Holwijn
Netherlands
Sanne Krom
Sun 11:09  Table 5
6   
Antarctica
Henk Gessel
Germany
Thomas Kirsch
Sun 11:09  Table 6
7   
Northern Ireland
Chris Alexander
Philippines
Charlz P
Sun 11:09  Table 7
8   
Netherlands
Same Afzali
Netherlands
Arthur Mooibroek
Sun 11:09  Table 9
9   
Netherlands
Tim Jonkman
Netherlands
Jelle Kijlstra
Sun 11:11 
10   
Netherlands
Marijn ten Thij
Netherlands
Ijsbrand Bergisch
Sun 11:13  Table 8
11   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Sven Disselkoen
Sun 11:09  Table 12
12   
Wales
Gethin Davies
Netherlands
Pepijn de Wit
Sun 12:22  Table 3
13   
Netherlands
Staaf Verharen
Netherlands
George Labigar
Sun 11:09 
14   
Netherlands
Espen Falkenhaug
Netherlands
David van Streepen
Sun 11:50  Table 6
15   
Netherlands
Ivar Saris
Netherlands
Rolf van As
Sun 11:38  Table 2
16   
Belgium
Gino De Ruyter
Netherlands
Govert-Jan Vos
Sun 12:05 

Winner round 1

Race to 8
Best of 5 sets 
17   
United Kingdom
Adam Clarke
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Sun 12:53  Table 7
18   
Netherlands
Nimesha Niem
Netherlands
Tom Penrose
Sun 12:32  Table 2
19   
Netherlands
Sanne Krom
Germany
Thomas Kirsch
Sun 12:23  Table 9
20   
Northern Ireland
Chris Alexander
Netherlands
Same Afzali
Sun 12:48  Table 6
21   
Netherlands
Jelle Kijlstra
Netherlands
Ijsbrand Bergisch
Sun 12:48  Table 1
22   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Pepijn de Wit
Sun 13:41  Table 8
23   
Netherlands
Staaf Verharen
Netherlands
David van Streepen
Sun 12:48  Table 8
24   
Netherlands
Ivar Saris
Belgium
Gino De Ruyter
Sun 13:41  Table 2

Loser round 1

Race to 8
Best of 5 sets 
25   
Netherlands
Lennaert Speijker
Netherlands
Laurens Steernberg
Sun 13:14  Table 3
26   
Netherlands
Ronald van Adrichem
Netherlands
Eelco van der Heijde
Sun 13:09  Table 4
27   
Netherlands
Howard Holwijn
Antarctica
Henk Gessel
Sun 12:08  Table 5
28   
Philippines
Charlz P
Netherlands
Arthur Mooibroek
Sun 12:48 
29   
Netherlands
Tim Jonkman
Netherlands
Marijn ten Thij
Sun 13:27  Table 4
30   
Netherlands
Sven Disselkoen
Wales
Gethin Davies
Sun 13:21  Table 5
31   
Netherlands
George Labigar
Netherlands
Espen Falkenhaug
Sun 12:48  Table 12
32   
Netherlands
Rolf van As
Netherlands
Govert-Jan Vos
Sun 13:34  Table 1

Loser round 2

Race to 8
Best of 5 sets 
33   
Netherlands
Lennaert Speijker
Belgium
Gino De Ruyter
Sun 14:44  Table 1
34   
Netherlands
Ronald van Adrichem
Netherlands
Staaf Verharen
Sun 13:51  Table 9
35   
Netherlands
Howard Holwijn
Netherlands
Michael Verbeek
Sun 14:14 
36   
Netherlands
Arthur Mooibroek
Netherlands
Jelle Kijlstra
Sun 14:04  Table 12
37   
Netherlands
Tim Jonkman
Netherlands
Same Afzali
Sun 14:23  Table 6
38   
Netherlands
Sven Disselkoen
Netherlands
Sanne Krom
Sun 14:55  Table 7
39   
Netherlands
Espen Falkenhaug
Netherlands
Tom Penrose
Sun 14:27  Table 8
40   
Netherlands
Rolf van As
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Sun 14:43  Table 12

Winners qualification

Race to 8
Best of 5 sets 
41   
United Kingdom
Adam Clarke
Netherlands
Nimesha Niem
Sun 13:55  Table 7
42   
Germany
Thomas Kirsch
Northern Ireland
Chris Alexander
Sun 14:52  Table 2
43   
Netherlands
Ijsbrand Bergisch
Netherlands
Pepijn de Wit
Sun 15:03  Table 5
44   
Netherlands
David van Streepen
Netherlands
Ivar Saris
Sun 15:03  Table 6

Loser round 3

Race to 8
Best of 5 sets 
45   
Netherlands
Lennaert Speijker
Netherlands
Staaf Verharen
Sun 15:41 
46   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Jelle Kijlstra
Sun 15:19  Table 9
47   
Netherlands
Tim Jonkman
Netherlands
Sanne Krom
Sun 15:30  Table 12
48   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Sun 15:44  Table 7

Losers qualification

Race to 8
Best of 5 sets 
49   
Netherlands
Lennaert Speijker
Northern Ireland
Chris Alexander
Sun 17:12  Table 12
50   
Netherlands
Jelle Kijlstra
Netherlands
Nimesha Niem
Sun 17:06  Table 8
51   
Netherlands
Sanne Krom
Netherlands
David van Streepen
Sun 16:56  Table 7
52   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
Ijsbrand Bergisch
Sun 16:40  Table 5

Quarter final

Race to 8
Best of 5 sets 
53   
United Kingdom
Adam Clarke
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Sun 18:40  Table 12
54   
Germany
Thomas Kirsch
Netherlands
Sanne Krom
Sun 18:40  Table 9
55   
Netherlands
Pepijn de Wit
Netherlands
Nimesha Niem
Sun 18:40 
56   
Netherlands
Ivar Saris
Northern Ireland
Chris Alexander
Sun 18:40  Table 8

Semi final

Race to 8
Best of 5 sets 
57   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Germany
Thomas Kirsch
Sun 19:50 
58   
Netherlands
Pepijn de Wit
Netherlands
Ivar Saris
Sun 19:50  Table 12

Final

Race to 8
Best of 5 sets 
59   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
Ivar Saris
Sun 20:38 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants