Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 19, 2023

20th Annual Rack N Roll 9 Ball Open 2023

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 England Benji Buckley
8 (8/0) 73 (48/25)
66%
2 United Kingdom Ian McCormik
8 (6/2) 75 (45/30)
60%
3 United Kingdom Bash Maqsood
6 (5/1) 51 (34/17)
67%
3 United Kingdom Dave Hopkin
6 (4/2) 53 (34/19)
64%
5 Greece Apostolos Spanelis
5 (3/2) 39 (23/16)
59%
5 United Kingdom Nimesh Patel
5 (2/3) 40 (20/20)
50%
5 United States Lee Brooks
5 (3/2) 44 (24/20)
55%
5 England Tony Fry
5 (3/2) 40 (21/19)
53%
9 Tanzania Shane Conroy
4 (2/2) 34 (15/19)
44%
Show more
9 United Kingdom Ben Slevin
5 (3/2) 38 (20/18)
53%
9 United Kingdom Kas Hassam
5 (3/2) 38 (22/16)
58%
9 Ireland Luke Hart
4 (3/1) 34 (18/16)
53%
9 Philippines Alvin Fiel
4 (2/2) 30 (16/14)
53%
9 United Kingdom Ryan Coton
4 (3/1) 31 (17/14)
55%
9 England Alan Coton
4 (3/1) 31 (19/12)
61%
9 Philippines Keesen Pambid
4 (2/2) 34 (16/18)
47%
17 Albania Navid Mohammed
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
17 United Kingdom Ian Truman
3 (2/1) 21 (12/9)
57%
17 United Kingdom Mick Jones
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
17 United Kingdom Andrew Carter
4 (3/1) 32 (17/15)
53%
17 United Kingdom Ian Welch
3 (1/2) 23 (12/11)
52%
17 England Mo Yasin Khatri
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
17 England Kev Simpson
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
17 United Kingdom Steve Fozzy O Orton
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
25 India Ashik Nathwani
3 (1/2) 18 (6/12)
33%
25 England Keith Walkerdine
3 (0/3) 21 (6/15)
29%
25 United Kingdom Dan Theobold
3 (0/3) 18 (3/15)
17%
25 United Kingdom Patrick Ayres
3 (0/3) 18 (3/15)
17%
25 Philippines Von Manipon
4 (1/3) 32 (13/19)
41%
25 England Pete Greasley
4 (1/3) 26 (10/16)
38%
25 United Kingdom Alec Tasker
3 (1/2) 20 (7/13)
35%
25 England Daz Carter
3 (0/3) 17 (2/15)
12%
33 United Kingdom Sapphyre Banner
4 (0/4) 30 (10/20)
33%
33 United Kingdom Julian Barber
4 (0/4) 27 (7/20)
26%
Starts Nov 19, 2023, 11:00 AM (local time)
Organizer El Thief Tournaments
Contact Keith Walkerdine
Format Round robin (34 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
More info
Details for Tournament

• Doors open at 10.45am with play starting at 11am.
• Limited to 40 maximum entries.
• There will be no refunds once the payment date has passed (14th November).
• Spaces secured on a first paid basis, no matter in what order you sign up.
• There will also be 16 discounted spaces available to our current league players ( as long as space available).
• First round group stage. Eight groups with top two from each group through to knockout stage (wins/points, racks won, rack difference, H2H). Race to 5 (or race to 4 if group of 5). 9 ball on the spot. Two ball at the back. Alternate break.
• Single elimination stage race to 7. Alternate break throughout all rounds. 9 ball on the spot. Two ball at the back.
• If you would like to enter then please contact Keith 07917607276 or email elthief@outlook.com to have your name put on the entry list.

Previous winners are:

Ian Welch – 2003, Matt Potter – 2004, Bobby Lee – 2005, Ben Moore – 2006 & 2008, Tommy Donlon – 2007, Craig Osborne – 2009, Benji Buckely - 2010 & 2016 & 2017 & 2018, Jack Whelan – 2011, Tem Dixon – 2012, Dave Nelson – 2013, Kev Simpson – 2014 & 2019, Adam Clarke – 2015, Ashik Nathwani – 2020/21, Bash Maqsood 2022.

Prize money for tournament is £900
Winner - £360
Runner-up - £180
Semi-finalist - £90
Quarter-finalist - £45

The venue is Rack 'n' Roll,

170 Belgrave Gate,
Leicester,
LE1 3XL

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Benji Buckley 4 4 0 0 20 11 9 1 0 0 0.645 4
2 Ian McCormik 4 3 0 1 19 12 7 0 0 0 0.613 3
3 Mo Yasin Khatri 4 2 0 2 17 17 0 0 0 0 0.5 2
4 Von Manipon 4 1 0 3 13 19 -6 0 0 0 0.406 1
5 Sapphyre Banner 4 0 0 4 10 20 -10 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Alan Coton 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Nimesh Patel 3 1 0 2 11 11 0 0 0 0 0.5 1
3 Mick Jones 3 1 0 2 8 12 -4 0 0 0 0.4 1
4 Ashik Nathwani 3 1 0 2 6 12 -6 0 0 0 0.333 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dave Hopkin 3 2 0 1 14 6 8 0 0 0 0.7 2
2 Keesen Pambid 3 2 0 1 13 11 2 0 0 0 0.542 2
3 Steve Fozzy O Orton 3 1 0 2 9 13 -4 0 0 0 0.409 1
4 Alec Tasker 3 1 0 2 7 13 -6 0 0 0 0.35 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ryan Coton 3 3 0 0 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 Lee Brooks 3 2 0 1 14 9 5 2 0 0 0.609 2
3 Kev Simpson 3 1 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 1
4 Dan Theobold 3 0 0 3 3 15 -12 0 0 0 0.167 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bash Maqsood 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Alvin Fiel 3 2 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 2
3 Navid Mohammed 3 1 0 2 8 11 -3 0 0 0 0.421 1
4 Daz Carter 3 0 0 3 2 15 -13 0 0 0 0.118 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Luke Hart 3 3 0 0 15 9 6 1 0 0 0.625 3
2 Shane Conroy 3 2 0 1 14 12 2 0 0 0 0.538 2
3 Ian Welch 3 1 0 2 12 11 1 0 0 0 0.522 1
4 Keith Walkerdine 3 0 0 3 6 15 -9 0 0 0 0.286 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Apostolos Spanelis 3 2 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 2
2 Tony Fry 3 2 0 1 12 9 3 0 0 0 0.571 2
3 Ian Truman 3 2 0 1 12 9 3 0 0 0 0.571 2
4 Patrick Ayres 3 0 0 3 3 15 -12 0 0 0 0.167 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kas Hassam 4 3 0 1 19 9 10 0 0 0 0.679 3
2 Ben Slevin 4 3 0 1 18 11 7 0 0 0 0.621 3
3 Andrew Carter 4 3 0 1 17 15 2 0 0 0 0.531 3
4 Pete Greasley 4 1 0 3 10 16 -6 0 0 0 0.385 1
5 Julian Barber 4 0 0 4 7 20 -13 0 0 0 0.259 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
United Kingdom
Ian McCormik
England
Benji Buckley
  Table 1
2-A   
United Kingdom
Sapphyre Banner
England
Mo Yasin
Sun 10:57  Table 6
3-B   
United Kingdom
Nimesh Patel
India
Ashik Nathwani
Sun 11:47  Table 2
4-B   
United Kingdom
Mick Jones
England
Alan Coton
Sun 10:58  Table 8
5-C   
United Kingdom
Alec Tasker
United Kingdom
Dave Hopkin
Sun 10:58  Table 5
6-C   
Philippines
Keesen Pambid
United Kingdom
Steve Fozzy O Orton
Sun 11:42  Table 6
7-D   
England
Kev Simpson
United Kingdom
Dan Theobold
Sun 10:57  Table 3
8-D   
United Kingdom
Ryan Coton
United States
Lee Brooks
Sun 12:02  Table 5
9-E   
England
Daz Carter
Albania
Navid Mohammed
Sun 11:07  Table 7
10-E   
United Kingdom
Bash Maqsood
Philippines
Alvin Fiel
Sun 11:35  Table 8
11-F   
Ireland
Luke Hart
R1
Tanzania
Shane Conroy
Sun 10:57  Table 1
12-F   
England
Keith Walkerdine
United Kingdom
Ian Welch
Sun 11:57  Table 7
13-G   
Greece
Apostolos Spanelis
United Kingdom
Patrick Ayres
Sun 11:39  Table 3
14-G   
United Kingdom
Ian Truman
England
Tony Fry
Sun 10:57  Table 4
15-H   
United Kingdom
Ben Slevin
United Kingdom
Andrew Carter
Sun 10:57  Table 2
16-H   
England
Pete Greasley
United Kingdom
Julian Barber
Sun 11:35  Table 5

Round 2

Race to 5
17-A   
England
Benji Buckley
England
Mo Yasin
Sun 12:28  Table 2
18-A   
United Kingdom
Ian McCormik
Philippines
Von Manipon
  Table 1
19-B   
United Kingdom
Nimesh Patel
England
Alan Coton
Sun 13:25  Table 4
20-B   
India
Ashik Nathwani
United Kingdom
Mick Jones
Sun 12:52  Table 4
21-C   
United Kingdom
Alec Tasker
United Kingdom
Steve Fozzy O Orton
Sun 12:58  Table 2
22-C   
United Kingdom
Dave Hopkin
Philippines
Keesen Pambid
Sun 12:55  Table 5
23-D   
England
Kev Simpson
United States
Lee Brooks
R1
Sun 13:02  Table 1
24-D   
United Kingdom
Dan Theobold
United Kingdom
Ryan Coton
Sun 13:38  Table 1
25-E   
England
Daz Carter
Philippines
Alvin Fiel
Sun 12:48  Table 6
26-E   
Albania
Navid Mohammed
United Kingdom
Bash Maqsood
Sun 13:21  Table 6
27-F   
Ireland
Luke Hart
United Kingdom
Ian Welch
Sun 12:33  Table 8
28-F   
Tanzania
Shane Conroy
England
Keith Walkerdine
Sun 13:58  Table 2
29-G   
Greece
Apostolos Spanelis
England
Tony Fry
Sun 12:30  Table 7
30-G   
United Kingdom
Patrick Ayres
United Kingdom
Ian Truman
Sun 14:04  Table 6
31-H   
United Kingdom
Andrew Carter
United Kingdom
Julian Barber
Sun 12:29  Table 3
32-H   
United Kingdom
Ben Slevin
United Kingdom
Kas Hassam
Sun 12:01  Table 4

Round 3

Race to 5
33-A   
England
Mo Yasin
Philippines
Von Manipon
Sun 14:38  Table 4
34-A   
England
Benji Buckley
R1
United Kingdom
Sapphyre Banner
Sun 14:10  Table 7
35-B   
United Kingdom
Nimesh Patel
United Kingdom
Mick Jones
Sun 14:45  Table 5
36-B   
England
Alan Coton
India
Ashik Nathwani
Sun 14:40  Table 7
37-C   
United Kingdom
Alec Tasker
Philippines
Keesen Pambid
Sun 15:17  Table 4
38-C   
United Kingdom
Steve Fozzy O Orton
United Kingdom
Dave Hopkin
Sun 14:16  Table 1
39-D   
England
Kev Simpson
United Kingdom
Ryan Coton
Sun 14:17  Table 8
40-D   
United States
Lee Brooks
R1
United Kingdom
Dan Theobold
Sun 15:15  Table 6
41-E   
England
Daz Carter
United Kingdom
Bash Maqsood
Sun 14:07  Table 3
42-E   
Philippines
Alvin Fiel
Albania
Navid Mohammed
Sun 14:43  Table 8
43-F   
Ireland
Luke Hart
England
Keith Walkerdine
Sun 15:35  Table 8
44-F   
United Kingdom
Ian Welch
Tanzania
Shane Conroy
Sun 14:41  Table 3
45-G   
Greece
Apostolos Spanelis
United Kingdom
Ian Truman
Sun 14:53  Table 1
46-G   
England
Tony Fry
United Kingdom
Patrick Ayres
Sun 15:10  Table 2
47-H   
United Kingdom
Julian Barber
United Kingdom
Kas Hassam
Sun 14:39  Table 2
48-H   
United Kingdom
Andrew Carter
England
Pete Greasley
Sun 14:10  Table 5

Round 4

Race to 5
49-A   
Philippines
Von Manipon
United Kingdom
Sapphyre Banner
Sun 13:17  Table 3
50-A   
England
Mo Yasin
United Kingdom
Ian McCormik
Sun 13:41  Table 8
51-H   
United Kingdom
Kas Hassam
England
Pete Greasley
Sun 13:20  Table 8
52-H   
United Kingdom
Julian Barber
United Kingdom
Ben Slevin
Sun 13:36  Table 7

Round 5

Race to 5
53-A   
United Kingdom
Sapphyre Banner
United Kingdom
Ian McCormik
Sun 14:50  Table 6
54-A   
Philippines
Von Manipon
England
Benji Buckley
Sun 15:24  Table 3
55-H   
England
Pete Greasley
United Kingdom
Ben Slevin
Sun 15:06  Table 7
56-H   
United Kingdom
Kas Hassam
United Kingdom
Andrew Carter
Sun 15:33  Table 5

Last sixteen

Race to 7
57   
United Kingdom
Kas Hassam
United Kingdom
Ian McCormik
Sun 16:13  Table 2
58   
Greece
Apostolos Spanelis
Tanzania
Shane Conroy
Sun 16:33  Table 8
59   
England
Alan Coton
United States
Lee Brooks
Sun 16:33  Table 1
60   
United Kingdom
Dave Hopkin
R1
Philippines
Alvin Fiel
Sun 16:13  Table 7
61   
England
Benji Buckley
United Kingdom
Ben Slevin
Sun 16:13  Table 6
62   
Ireland
Luke Hart
England
Tony Fry
Sun 16:33  Table 3
63   
United Kingdom
Ryan Coton
United Kingdom
Nimesh Patel
Sun 16:13  Table 4
64   
United Kingdom
Bash Maqsood
Philippines
Keesen Pambid
Sun 16:13  Table 5

Quarter final

Race to 7
65   
United Kingdom
Ian McCormik
Greece
Apostolos Spanelis
Sun 17:36  Table 1
66   
United States
Lee Brooks
United Kingdom
Dave Hopkin
R1
Sun 17:36  Table 4
67   
England
Benji Buckley
England
Tony Fry
Sun 17:19  Table 5
68   
United Kingdom
Nimesh Patel
United Kingdom
Bash Maqsood
Sun 17:23  Table 3

Semi final

Race to 7
69   
United Kingdom
Ian McCormik
United Kingdom
Dave Hopkin
Sun 18:57  Table 4
70   
England
Benji Buckley
United Kingdom
Bash Maqsood
Sun 18:40  Table 1

Final

Race to 7
71   
United Kingdom
Ian McCormik
England
Benji Buckley
Sun 20:13  Table 1

Participants