Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 8 - July 11, 2024

2024 The Americas Heyball Championship - Men

Heyball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 United States Corey Deuel
7 (7/0) 69 (47/22)
68%
2 United Kingdom Clint I'Anson
7 (6/1) 68 (47/21)
69%
3 Ukraine Vitaliy Patsura
6 (5/1) 58 (38/20)
66%
3 Canada Xudong Yang
6 (5/1) 56 (35/21)
63%
5 United Kingdom Craig Brown
7 (5/2) 64 (45/19)
70%
5 United States Krzysztof Derewonski
5 (4/1) 47 (33/14)
70%
5 South Africa Wayne Parker
5 (4/1) 46 (30/16)
65%
5 United Kingdom Stephen Ellis
4 (3/1) 39 (26/13)
67%
9 South Africa Kurshan Moodley
5 (3/2) 46 (26/20)
57%
Show more
9 United States Brad Hutchins
6 (4/2) 59 (35/24)
59%
9 United States Ricky Evans
4 (3/1) 37 (24/13)
65%
9 United States Tye Wang
5 (3/2) 42 (22/20)
52%
9 United States Junior Junior
6 (4/2) 52 (28/24)
54%
9 United States Bill Dunne
4 (3/1) 36 (22/14)
61%
9 United States Mason Koch
5 (3/2) 48 (22/26)
46%
9 United States Payne McBride
6 (4/2) 54 (28/26)
52%
17 United States Jared Brahler
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
17 United States Jeffrey Lippincott
5 (3/2) 42 (20/22)
48%
17 Canada Kyle Richard
5 (3/2) 43 (24/19)
56%
17 United States Nick Varner
4 (2/2) 40 (22/18)
55%
17 United States Robert Moreno
5 (3/2) 52 (28/24)
54%
17 United States Kang Lee
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
17 United States Michael Yednak
4 (2/2) 40 (16/24)
40%
17 Mexico Ruben Bautista
4 (2/2) 46 (24/22)
52%
25 United States Anthony Kuhns
4 (2/2) 34 (12/22)
35%
25 United States Benjamin Caraher
4 (2/2) 36 (16/20)
44%
25 United States Gregory Mitchell
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
25 United States Joe nielsen
4 (2/2) 34 (19/15)
56%
25 United States Mark Dean
4 (2/2) 33 (12/21)
36%
25 United States Michael Hewitt
4 (2/2) 33 (18/15)
55%
25 United States Patrick McMullan
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
25 United States Ronnie McKinnon
4 (2/2) 31 (17/14)
55%
33 United States Adam Sisneros
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
33 United States William Young
3 (1/2) 25 (9/16)
36%
33 Mexico Jesus Gallegos
3 (1/2) 23 (7/16)
30%
33 United States Sam Henderson
2 (0/2) 20 (9/11)
45%
33 United States Brendan Greene
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
33 United States Charles Rankin
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
33 United States Damian Pongpanik
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
33 United States Ezra Seymour
3 (1/2) 24 (8/16)
33%
33 United States Jeff Colvin
3 (1/2) 27 (14/13)
52%
33 United States John Stich
2 (1/1) 20 (10/10)
50%
33 United States Randolph Rudd
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
33 United States Trevor Skalsky
3 (1/2) 25 (9/16)
36%
33 Mexico Miguel Ordonez
3 (1/2) 27 (10/17)
37%
33 United States Matt Seymour
3 (1/2) 25 (9/16)
36%
33 United States Ira Lee
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
33 United States Adrian Prasad
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
49 Canada Bryzen Manipula
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
49 United States Jason Lynch
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
49 Mexico Jesus Jimenez
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
49 Mexico Jesus Lara
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
49 United States Anargyros Chatziarapoglou
1 (0/1) 9 (4/5)
44%
49 United States Andrew Hewitt
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
49 United States Andrew Hauschild
2 (0/2) 16 (7/9)
44%
49 United States Donovan Seymour
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
49 United States Greg Gallegos
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
49 United States James Rost
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
49 United States Jason Leinen
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
49 United States John Laratta
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
49 United States John Ellis
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
49 United States Todd Rost
2 (0/2) 14 (1/13)
7%
49 United Kingdom John Chapman
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
49 South Africa Jandre Wessels
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
Starts Jul 8, 2024, 12:00 PM Until Jul 11, 2024 (local time)
Entry open from Jul 8, 2024, 12:30 PM (local time)
Organizer International Heyball Pool Association
Format Double to Single elimination (64 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode

Video / Livestream

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Ukraine
Vitaliy Patsura
Canada
Bryzen Manipula
Mon 12:00  Table 1
2   
United Kingdom
Craig Brown
United States
Mark Dean
Mon 12:00  Table 4
3   
United States
Andrew Hewitt
United States
Trevor Skalsky
Mon 12:00  Table 5
4   
United States
Charles Rankin
United States
Bill Dunne
Mon 12:00  Table 6
5   
United States
Adrian Prasad
United States
Nick Varner
Mon 12:00  Table 7
6   
United States
Patrick McMullan
United States
John Laratta
Mon 12:00  Table 8
7   
South Africa
Wayne Parker
Mexico
Jesus Lara
Mon 12:00  Table 9
8   
Canada
Kyle Richard
United States
Adam Sisneros
Mon 12:00  Table 10
9   
United States
Mason Koch
United Kingdom
John Chapman
Mon 12:00  Table 11
10   
Mexico
Miguel Ordonez
United States
Brad Hutchins
Mon 12:00  Table 12
11   
United States
Greg Gallegos
United States
Corey Deuel
Mon 15:00  Table 5
12   
United States
Anthony Kuhns
United States
Joe nielsen
Mon 12:00  Table 13
13   
United States
Jason Leinen
United States
Ezra Seymour
Mon 12:00  Table 14
14   
South Africa
Kurshan Moodley
United States
Randolph Rudd
Mon 12:00  Table 15
15   
United States
Ricky Evans
United States
John Ellis
Mon 12:00  Table 16
16   
United States
Jared Brahler
United States
Payne McBride
Mon 15:00  Table 6
17   
United States
Sam Henderson
United States
Michael Yednak
Mon 12:00  Table 17
18   
United States
John Stich
United States
Anargyros Chatziarapoglou
Mon 12:00  Table 18
19   
United States
Michael Hewitt
South Africa
Jandre Wessels
Mon 15:00  Table 7
20   
United States
Benjamin Caraher
Canada
Xudong Yang
Mon 15:00  Table 8
21   
United States
James Rost
United States
Matt Seymour
Mon 15:00  Table 9
22   
United States
Krzysztof Derewonski
Mexico
Jesus Gallegos
Mon 15:00  Table 10
23   
United States
Andrew Hauschild
United States
Tye Wang
Mon 15:00  Table 11
24   
United States
William Young
United States
Junior Junior
Mon 15:00  Table 4
25   
United States
Kang Lee
United States
Brendan Greene
Mon 15:00  Table 12
26   
Mexico
Jesus Jimenez
United States
Gregory Mitchell
Mon 15:00  Table 13
27   
United States
Jason Lynch
United States
Robert Moreno
Mon 15:00  Table 14
28   
United States
Damian Pongpanik
United Kingdom
Clint I'Anson
Mon 15:00  Table 1
29   
United Kingdom
Stephen Ellis
United States
Todd Rost
Mon 15:00  Table 15
30   
United States
Ronnie McKinnon
United States
Jeffrey Lippincott
Mon 15:00  Table 16
31   
United States
Donovan Seymour
United States
Jeff Colvin
Mon 15:00  Table 18
32   
United States
Ira Lee
Mexico
Ruben Bautista
Mon 15:00  Table 17

Winner round 1

Race to 7
33   
Ukraine
Vitaliy Patsura
United Kingdom
Craig Brown
Mon 17:00  Table 11
34   
United States
Trevor Skalsky
United States
Bill Dunne
Mon 17:00  Table 12
35   
United States
Nick Varner
United States
Patrick McMullan
Mon 17:00  Table 13
36   
South Africa
Wayne Parker
Canada
Kyle Richard
Mon 17:00  Table 14
37   
United States
Mason Koch
Mexico
Miguel Ordonez
Mon 17:00  Table 15
38   
United States
Corey Deuel
United States
Joe nielsen
Tue 12:00  Table 10
39   
United States
Ezra Seymour
South Africa
Kurshan Moodley
Mon 17:00  Table 16
40   
United States
Ricky Evans
United States
Payne McBride
Tue 12:00  Table 1
41   
United States
Michael Yednak
United States
John Stich
Mon 17:00  Table 17
42   
United States
Michael Hewitt
Canada
Xudong Yang
Mon 17:00  Table 18
43   
United States
Matt Seymour
United States
Krzysztof Derewonski
Tue 12:00  Table 9
44   
United States
Tye Wang
United States
William Young
Tue 12:00  Table 8
45   
United States
Kang Lee
United States
Gregory Mitchell
Tue 12:00  Table 7
46   
United States
Robert Moreno
United Kingdom
Clint I'Anson
Tue 12:00  Table 4
47   
United Kingdom
Stephen Ellis
United States
Jeffrey Lippincott
Tue 12:00  Table 6
48   
United States
Jeff Colvin
Mexico
Ruben Bautista
Tue 12:00  Table 5

Loser round 1

Race to 7
49   
Canada
Bryzen Manipula
United States
Mark Dean
Tue 10:00  Table 5
50   
United States
Andrew Hewitt
United States
Charles Rankin
Tue 10:00  Table 6
51   
United States
Adrian Prasad
United States
John Laratta
Tue 10:00  Table 7
52   
Mexico
Jesus Lara
United States
Adam Sisneros
Tue 10:00  Table 4
53   
United Kingdom
John Chapman
United States
Brad Hutchins
Tue 10:00  Table 1
54   
United States
Greg Gallegos
United States
Anthony Kuhns
Tue 10:00  Table 8
55   
United States
Jason Leinen
United States
Randolph Rudd
Tue 10:00  Table 9
56   
United States
John Ellis
United States
Jared Brahler
Tue 10:00  Table 10
57   
United States
Sam Henderson
United States
Anargyros Chatziarapoglou
Tue 10:00  Table 11
58   
South Africa
Jandre Wessels
United States
Benjamin Caraher
Tue 10:00  Table 18
59   
United States
James Rost
Mexico
Jesus Gallegos
Tue 10:00  Table 17
60   
United States
Andrew Hauschild
United States
Junior Junior
Tue 10:00  Table 16
61   
United States
Brendan Greene
Mexico
Jesus Jimenez
Tue 10:00  Table 15
62   
United States
Jason Lynch
United States
Damian Pongpanik
Tue 10:00  Table 14
63   
United States
Todd Rost
United States
Ronnie McKinnon
Tue 10:00  Table 13
64   
United States
Donovan Seymour
United States
Ira Lee
Tue 10:00  Table 12

Loser round 2

Race to 7
65   
United States
Mark Dean
United States
Jeff Colvin
Tue 17:00  Table 18
66   
United States
Charles Rankin
United States
Jeffrey Lippincott
Tue 17:00  Table 17
67   
United States
Adrian Prasad
United States
Robert Moreno
Tue 17:00  Table 16
68   
United States
Adam Sisneros
United States
Gregory Mitchell
Tue 17:00  Table 15
69   
United States
Brad Hutchins
United States
William Young
Tue 17:00  Table 14
70   
United States
Anthony Kuhns
United States
Matt Seymour
Tue 17:00  Table 13
71   
United States
Randolph Rudd
United States
Michael Hewitt
Tue 15:00  Table 11
72   
United States
Jared Brahler
United States
John Stich
Tue 15:00 
73   
United States
Sam Henderson
United States
Payne McBride
Tue 17:00  Table 12
74   
United States
Benjamin Caraher
United States
Ezra Seymour
Tue 15:00  Table 12
75   
Mexico
Jesus Gallegos
United States
Joe nielsen
Tue 17:00  Table 11
76   
United States
Junior Junior
Mexico
Miguel Ordonez
Tue 15:00  Table 13
77   
United States
Brendan Greene
Canada
Kyle Richard
Tue 15:00  Table 14
78   
United States
Damian Pongpanik
United States
Patrick McMullan
Tue 15:00  Table 15
79   
United States
Ronnie McKinnon
United States
Trevor Skalsky
Tue 15:00  Table 16
80   
United States
Ira Lee
United Kingdom
Craig Brown
Tue 15:00  Table 17

Winners qualification

Race to 7
81   
Ukraine
Vitaliy Patsura
United States
Bill Dunne
Tue 17:00  Table 5
82   
United States
Nick Varner
South Africa
Wayne Parker
Tue 17:00  Table 6
83   
United States
Mason Koch
United States
Corey Deuel
Tue 17:00  Table 1
84   
South Africa
Kurshan Moodley
United States
Ricky Evans
Tue 17:00  Table 7
85   
United States
Michael Yednak
Canada
Xudong Yang
Tue 17:00  Table 4
86   
United States
Krzysztof Derewonski
United States
Tye Wang
Tue 17:00  Table 8
87   
United States
Kang Lee
United Kingdom
Clint I'Anson
Tue 17:00  Table 9
88   
United Kingdom
Stephen Ellis
Mexico
Ruben Bautista
Tue 17:00  Table 10

Loser round 3

Race to 7
89   
United States
Mark Dean
United States
Jeffrey Lippincott
Wed 10:00  Table 21
90   
United States
Robert Moreno
United States
Gregory Mitchell
Wed 10:00  Table 20
91   
United States
Brad Hutchins
United States
Anthony Kuhns
Wed 10:00  Table 19
92   
United States
Michael Hewitt
United States
Jared Brahler
Wed 10:00  Table 11
93   
United States
Payne McBride
United States
Benjamin Caraher
Wed 10:00  Table 18
94   
United States
Joe nielsen
United States
Junior Junior
Wed 10:00  Table 17
95   
Canada
Kyle Richard
R1
United States
Patrick McMullan
Wed 10:00  Table 16
96   
United States
Ronnie McKinnon
United Kingdom
Craig Brown
Wed 10:00  Table 15

Losers qualification

Race to 7
97   
United States
Jeffrey Lippincott
South Africa
Kurshan Moodley
Wed 12:00  Table 5
98   
United States
Robert Moreno
United States
Mason Koch
Wed 12:00  Table 6
99   
United States
Brad Hutchins
United States
Nick Varner
Wed 12:00  Table 1
100   
United States
Jared Brahler
United States
Bill Dunne
Wed 12:00  Table 7
101   
United States
Payne McBride
Mexico
Ruben Bautista
Wed 12:00  Table 8
102   
United States
Junior Junior
United States
Kang Lee
Wed 12:00  Table 9
103   
Canada
Kyle Richard
United States
Tye Wang
Wed 12:00  Table 17
104   
United Kingdom
Craig Brown
United States
Michael Yednak
Wed 12:00  Table 4

Last sixteen

Race to 7
105   
Ukraine
Vitaliy Patsura
R1
United States
Payne McBride
Wed 15:00  Table 1
106   
South Africa
Wayne Parker
United States
Junior Junior
Wed 15:00  Table 6
107   
United States
Corey Deuel
United States
Tye Wang
Wed 15:00  Table 7
108   
United States
Ricky Evans
United Kingdom
Craig Brown
Wed 15:00  Table 8
109   
Canada
Xudong Yang
R1
South Africa
Kurshan Moodley
Wed 15:00  Table 5
110   
United States
Krzysztof Derewonski
United States
Mason Koch
Wed 15:00  Table 9
111   
United Kingdom
Clint I'Anson
United States
Brad Hutchins
Wed 15:00  Table 10
112   
United Kingdom
Stephen Ellis
United States
Bill Dunne
Wed 15:00  Table 4

Quarter final

Race to 7
113   
Ukraine
Vitaliy Patsura
South Africa
Wayne Parker
Wed 17:00  Table 10
114   
United States
Corey Deuel
United Kingdom
Craig Brown
Wed 17:00  Table 9
115   
Canada
Xudong Yang
United States
Krzysztof Derewonski
Wed 17:00  Table 8
116   
United Kingdom
Clint I'Anson
United Kingdom
Stephen Ellis
Wed 17:00  Table 7

Semi final

Race to 7
117   
Ukraine
Vitaliy Patsura
United States
Corey Deuel
Thu 10:00  Table 4
118   
Canada
Xudong Yang
United Kingdom
Clint I'Anson
Thu 10:00  Table 1

Final

Race to 7
119   
United States
Corey Deuel
United Kingdom
Clint I'Anson
Thu 12:07  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants